Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczna Wiosna dla starszych i młodszych

Marek Zaradniak
Grupa Sepia Ensemble zagra w finałowym koncercie festiwalu
Grupa Sepia Ensemble zagra w finałowym koncercie festiwalu Patryk Piłasiewicz
Koncerty, warsztaty i dyskusje składają się na 46. Poznańską Wiosnę Muzyczną.

Do wtorku trwać będzie 46. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna. Składają się na niego koncerty, warsztaty i dyskusje.

Jeszcze w czwartek wybrać się można na koncert duetu jaki tworzą skrzypaczka Anna Kwiatkowska i wiolonczelista Mikołaj Palosz. (Sala Błękitna Akademii Muzycznej godzina 17, ul. Święty Marcin 87). Natomiast w Sali Białej Urzędu Miasta (plac Kolegiacki 17, godzina 19) zagra dziś Poznańskie Trio Fortepianowe. W programie m.in. prawykonanie Tria na skrzypce, wiolonczelę i fortepian Jaromira Gajewskiego.

W piątek można wybrać się na koncert austriackiego zespołu Schallfeld Ensemble, który zaprezentuje muzykę kompozytorów z tego kraju. (Aula Nova, godzina 19 , plac Stefan Stuligrosza1). W piątek także odbędzie się II Studencki Koncert Kompozytorski. Jego wykonawcami będą Orkiestra Studencka Akademii Muzycznej pod batutą Michała Janochy, Kacper Kajzderski, Robert Gogoł oraz duet jaki tworzą grająca na oboju Natalia Kok i klarnecista Bartosz Jawor. W programie aż sześć prawykonań zarówno utworów kameralnych, przeznaczonych na orkiestrę i elektronicznych. (Sala Błękitna Akademii Muzycznej, godzina 21.30)

W sobotę natomiast odbędą się przygotowane przez Sławomira Wojciechowskiego warsztaty „Zespół. Wespół”. Przeznaczone są dla dzieci ze starszych klas szkół podstawowych i gimnazjów. Wcześniejsze doświadczenia muzyczne są mile widziane choć niekonieczne. Uczestnicy warsztatów stworzą dwudziestoosobową orkiestrę grającą na prostych instrumentach perkusyjnych, strunowych i elektronicznych . W kilku krótkich zabawach dźwiękowych dzieci poznają instrumenty. Potem przyjdzie czas na improwizacje i tworzenie pierwszych tematów i figur dźwiękowych. Wszystkie zostaną zapisane przy pomocy znaków i rysunków. Tak powstanie wspólny utwór, którego prawykonanie zakończy warsztaty. (Scena Wspólna, ul. Za Cytadelą, godzina 12).

Także w sobotę można wybrać się na koncert duetu jaki tworzą altowiolista Lech Bałaban oraz pianista Krzysztof Sowiński. W programie m.in. prawykonanie utworu „Fulcarum” na altówkę i fortepian Katarzyny Kwiecień oraz przeznaczonego także na te instrumenty „Wędrującego obłoku” Janusza Stalmierskiego.(Sala im. Lubrańskiego, ul. Wieniawskiego1, godzina 17) Także w sobotę słuchać będziemy koncertu Zespołu Śpiewaków miasta Katowice Camerata Silesia pod batutą Anny Szostak. W programie m.in. prawykonanie utworu Lidii Zielińskiej „Trzysta” na glosy, instrumenty i live electronics (Aula Nova, godzina 19)

W niedzielę w ramach Wiosny Młodych odbędzie się koncert, podczas którego usłyszymy laureatów XIII Młodzieżowego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Kazimierza Wiłkomirskiego. Zagrają Zuzanna Zamęska, Zuzanna Bachmińska, Michał Balas i Emil Olejnik.(Aula im. Stefana Stuligrosza, godzina 17). Także w niedzielę odbędzie się koncert pianistki Gabrieli Szendzielorz-Jungiewicz . W jego programie m.in. prawykonanie „Sussuro di Campane” Anny Zawadzkiej-Gołosz. (Aula Nova, godzina 19)

W poniedziałek czeka nas trzydziesty koncert z cyklu „Muzyka z prądem” . Jego wykonawcą będzie duet ElectroVoce jaki tworzą Agata Zubel i Cezary Duchnowski. W programie m.in. prawykonanie „Creation” na głos żeński, fortepian preparowany i elektronikę Ryszarda Osady. (Aula Nova, godzina 19). Także w poniedziałek zaplanowano koncert, podczas którego klarnecistka Barbara Borowicz zagra utwór Karlheinza Stockhausena „Harlekin” (Scena Nowa Ck Zamek godzina 21.30, ul. Św. Marcin 80/82).

Finałem festiwalu będzie we wtorek koncert grupy Sepia Ensemble. Przyniesie m.in prawykonanie kompozycji „Concentus Appparatus” na skrzypce, klarnet, fortepian, puzon i elektronikę Rafała Zapały. (Aula Nova, godzina 19.00).

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski