Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na 68. południk z Dagadaną

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
Podczas swoich wizyt w Chinach, grupa Dagadana odwiedziła m.in. szkołę muzyczną w wiosce Malan
Podczas swoich wizyt w Chinach, grupa Dagadana odwiedziła m.in. szkołę muzyczną w wiosce Malan M. Kosakowska
- To wizja szaleńców, którzy postanowili dopiąć swego – mówi Daga Gregorowicz. Jej zespół kończy właśnie nagrywać płytę z azjatyckimi muzykami. Każdy może pomóc w jej wydaniu.

Od niemal dekady, grupa Dagadana z powodzeniem funkcjonuje na polskiej i ukraińskiej scenie muzycznej. Grupa, której przewodzą poznanianka Daga Gregorowicz i lwowianka Dana Vynnytska ma na koncie trzy płyty i Fryderyka w kategorii folk/muzyka świata za debiutancki album „Maleńka”. Choć nie było o tym szczególnie głośno, zespół od lat konsekwentnie buduje swą markę również w Chinach.

- Do Chin pojechaliśmy po raz pierwszy przy okazji przygotowań do Euro 2012, na zaproszenie polskiej ambasady. Jako polsko-ukraiński zespół mieliśmy zagrać w telewizji przed meczem. Szybko jednak doszłam do wniosku, że zagranie krótkiego występu i powrót do domu będzie stratą czasu i pieniędzy, więc postanowiliśmy wykorzystać ten wyjazd, pracując u podstaw – wspomina Daga.

Zespół narzucił sobie intensywną marszrutę, grając koncerty i udzielając wywiadów od 5 rano do późnego wieczora. Podczas drugiej wizyty, pracownik polskiej ambasady doprowadził do spotkania Dagadany z członkami chińsko-mongolskiej grupy North Lab

- Choć po angielsku umieli powiedzieć co najwyżej „OK”, a my po chińsku jeszcze mniej, od razu zaczęliśmy grać. Szybko okazało się, że to nasze bratnie dusze – twierdzi Gregorowicz.

Obejrzyj klip z podróży Dagadany do Chin!

Członkowie Dagadany jeszcze kilkakrotnie udawali się do Chin. Wystąpili m. in. na targach muzycznych Sound of the City w Pekinie. Po każdej z wizyt, powiększała się liczba tamtejszych kontaktów w kalendarzu Dagi. Szybko okazało się, że muzyka polsko-lwowskiego zespołu generuje zainteresowanie. Grupa otrzymała nawet zaproszenie do występu w „The Voice of China” w roli gościa. Znalazła się też wytwórnia, zainteresowana wydaniem płyty nagranej w kooperacji z chińskimi i mongolskimi muzykami. Nagrania płyty, zatytułowanej „Meridian 68”, dobiegają właśnie końca.

- Chcieliśmy uniknąć banału, więc wybraliśmy nazwę pochodzącą od połowy dystansu między Poznaniem a Pekinem. Przez ten punkt przechodzi właśnie tytułowy południk 68. Leży na nim wiele interesujących miejsc. Jakich? Zachęcam do otwarcia atlasu lub spojrzenia na globus – uchyla rąbka tajemnicy Gregorowicz, z wykształcenia geografka.

Pod względem muzycznym, „Meridian 68” ma być najbardziej etnicznym materiałem w dorobku Dagadany. Na nagrany wspólnie z Chińczykiem Songzhao AIYS i Mongołem Hasibagenem z North Lab album trafić mają utwory inspirowane muzyką ludową Wielkopolski, Kurpiowszczyzny, melodiami ukraińskimi i łemkowskimi, a nawet jedna piosenka zaśpiewana po chińsku. Wyjątkowości wydawnictwu doda z pewnością okładka, której autorką jest pochodząca ze Lwowa Olya Kravchenko, zajmująca się pisaniem ikon. Przewidziano dwie daty premiery: polską, która odbędzie się w lutym, oraz światowa – w październiku na chińskim Shanghai World Music Festival.

By doprowadzić przedsięwzięcie do końca i zapewnić mu odpowiednią promocję, Dagadana potrzebuje dodatkowych funduszy. W tym celu, zespół chętnie nawiąże współpracę z każdym kto chciałby wspólnie z nim zdobyć 68. południk.

- Mam nadzieję, że naszym projektem zainteresują się podmioty zajmujące się współpracą między Polską a Chinami i wspólnymi siłami zdołamy zbudować jeszcze jedno połączenie między kulturą Europy i Wschodu – mówi Daga Gregorowicz. Kontaktować się z nią można m.in. przez zespołowego Facebooka.

Piosenek z „Meridian 68” posłuchać będzie można na żywo już 6 lutego w poznańskim Centrum Kultury Zamek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski