Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na terenie po elektrociepłowni na Ostrowie Tumskim powstanie nowe osiedle mieszkaniowe

Alicja Durka
Alicja Durka
Wizualizacja nowego osiedla na Ostrowie Tumskim.
Wizualizacja nowego osiedla na Ostrowie Tumskim. UMP
Na Ostrowie Tumskim, niedaleko katedry, na terenie po niedziałającej od 2015 roku elektrociepłowni powstanie tysiąc mieszkań i tysiąc miejsc parkingowych.

Chodzi o teren tzw. małej wyspy na Ostrowie Tumskim, który jest obszarem poprzemysłowym. Do 2015 roku na tym terenie działała elektrociepłownia Garbary. Do tej pory rozebrano już komin.

Działkę o powierzchni 10 ha kupiła spółka Robyg jeszcze w 2019 roku. Deweloper jest notowany na warszawskiej giełdzie, a Poznań jest czwartym miastem, w którym obecna jest spółka. Wcześniej działała już w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. Robyg jest notowany na rynku Catalyst. Należy też do tzw. „wielkiej czwórki” polskich deweloperów, którą uzupełniają Murapol, Dom Development i Atal.

Jak będzie wyglądało nowe osiedle na Ostrowie Tumskim?

Obecnie, plan zagospodarowania zakłada rewitalizację siedmiu zabytkowych, historycznych obiektów elektrociepłowni, która działała od 1929 roku. Są to m.in. maszynownia, kotłownia, redita fortu Roon i mur oporowy. Według założeń dawne obiekty elektrociepłowni mają stać się nową atrakcją historyczną miasta.

To jednak nie koniec, na części Ostrowa Tumskiego, zwanej małą wyspą powstaną budynki mieszkalne, sąsiadujące z obiektami dawnej elektrociepłowni. Zostanie więc zbudowane tysiąc mieszkań i tysiąc miejsc parkingowych. Dopuszczona będzie zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, usługowa i tereny zieleni, ale zastrzeżeniem, że część terenu jest w obszarze szczególnego zagrożenia powodzią.

Przebudowana zostanie także okoliczna infrastruktura. Teraz jedyny dojazd prowadzi od ul. Panny Marii i znajduje się na poziomie rzeki, pod torami kolejowymi, który w przypadku wyższego poziomu wód bywa zalewany. Według zapisów planu nowy dojazd do tego terenu ma prowadzić od ul. Św. Wincentego.

Na północnej części terenu po elektrociepłowni zaplanowano punkt widokowy na rzekę, a między budynkami ma powstać plac dostępny dla wszystkich mieszkańców. Projekt całego planu wyłożono w trzech etapach do wglądu publicznego. Część uwag zgłoszonych przez mieszkańców miasto zaakceptowało. Do serii pytań zadanych przez radnych miejskim urzędnikom, komisja zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały w sprawie miejscowego planu. W następnym etapie projekt trafi na sesję Rady Miasta Poznania, który ostatecznie zdecyduje o przyszłości terenu po elektrociepłowni.

Historia elektrociepłowni Garbary

Elektrownia jest przykładem modernistycznej architektury przemysłowej i jedną z największych budowli tego typu z okresu dwudziestolecia międzywojennego w Poznaniu. To pierwsza w mieście tak duża elektrownia, wcześniej w Poznaniu działały mniejsze elektrownie, ale zapotrzebowanie na energię systematycznie rosło. W 1925 roku rozpoczęto więc budowę elektrowni Garbary zaprojekowaną przez poznańskiego architekta Stefana Cybichowskiego. Elektrownia Garbary została oficjalnie uruchomiona 23 listopada 1929 roku, a na jej otwarciu obecny był ówczesny prezydent Poznania Cyryl Ratajski.

Elektrownia przekształcona w latach 60. na elektrociepłownię służyła aż do lat 70., kiedy to podjęto decyzję o budowie nowej elektrociepłowni na poznańskim Karolinie. W latach 90. rozpoczęło się wygaszanie elektrociepłowni, by na początku lat dwutysięcznych przekształcić ją na elektrociepłownię rezerwową. W tej formie działała do 2015 roku. W listopadzie 2020 roku wyburzono komin i niektóre zabudowania.

Ostrów Tumski to wyjątkowe miejsce na mapie Poznania. To tutaj odbył się chrzest Polski, a w 968 roku założono pierwsze na ziemiach polskich biskupstwo i zbudowano katedrę, w której pochowani są władcy z dynastii Piastów. Dawna wyspa katedralna to enklawa ciszy i spokoju. Przejdź dalej i zobacz, jak Ostrów Tumski wyglądał przed wojną ---->

Ostrów Tumski w Poznaniu przed wojną. Zobacz 15 wyjątkowych zdjęć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski