Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największe zadania inwestycyjne programu Euro 2012

Bogna Kisiel
Radni mogli do wczoraj składać poprawki do budżetu miasta na 2010 r. oraz do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego na lata 2010-14. Ten drugi dokument budzi nieco mniej emocji, ale jest on swego rodzaju drogowskazem działań samorządu przez najbliższe lata.

Z całą pewnością bezkonkurencyjne w tej dziedzinie są przedsięwzięcia związane z Euro 2012. O nie nie musimy się martwić, ponieważ praktycznie nie ma takiej możliwości, by wycięto je z WPI. W tym planie znajdą się także np.: przebudowa wiaduktu Górczyńskiego, drogi dojazdowe do spalarni śmieci, przedłużenie linii tramwajowej z Zawad do stacji PKP Poznań-Wschód, przebudowa kładki pieszo-rowerowej na Golęcinie. Nie zapomniano również o festiwalu Rock in Rio.

Zdaniem Dominika Herberholza, radnego LiD, nie tyle należy dyskutować o inwestycjach, które zostały uwzględnione w WPI, ale o tych, których tam nie ma, a są ważne dla Poznania.

- III rama komunikacyjna - wymienia Herberholz. - O konieczności jej budowy mówi się od wielu lat. Ważna jest z punktu widzenia udrożnienia ruchu w mieście. Tę inwestycję prezydent obiecywał także w swoim programie wyborczym. Poznaniacy mogą się czuć teraz oszukani. Zupełnie wycięto z WPI system informacji, pozwalający przewidywać ruch pojazdów, dzięki któremu pasażer jadący autobusem będzie wiedział, ile czasu zajmie mu dotarcie do punktu docelowego. Jeżeli stawiamy na komunikację publiczną, to musi ona być na wysokim poziomie. Tymczasem podwyższamy tylko ceny biletów.
Radny uważa, że miasto selektywnie podchodzi do finansowania kultury w mieście.

- Została potraktowana po macoszemu - kwituje Herberholz. - Teatr Muzyczny, co prawda za dwa lata, ale otrzyma 16 mln zł na adaptację nowej siedziby. Ale już Teatr Polski pozostanie bez wsparcia. Nie przewiduje się odbudowy wieży zegarowej na Zamku, modernizacji zamkowego dziedzińca. A przecież byłyby to niewątpliwe atrakcje turystyczne. Cieszy mnie jednak w WPI, że miasto oszczędza także na sobie. Nie znalazła się w tym dokumencie np. budowa nowej siedziby POSiRi.

Radny Maciej Przybylak wskazuje na brak w WPI tak ważnych przedsięwzięć, które uwzględniały wcześniejsze plany, jak: przebudowa Obornickiej, poszerzenie Dolnej Wildy, budowa ul. św. Wawrzyńca.

- W WPI powinien znaleźć się także wiadukt na Starołęce - twierdzi Przybylak. - To inwestycja konieczna. Ważna dla mieszkańców tamtego rejonu miasta. Przejazd kolejowy jest tutaj zamknięty przez kilkanaście godzin na dobę.

Wojciech Kręglewski, szef klubu Platformy zapowiada, że radni będą naciskać, by w WPI znalazły się istotne dla rozwoju miasta inwestycje - kolektor Bogdanka, który umożliwi budowę ul. Św. Wawrzyńca, ale także pętli przy al. Polskiej.

W planach do 2014 r. miasto nie uwzględniło również m.in.: przebudowy ronda Starołęka, rewitalizacji al. Marcinkowskiego, budowy lekkiej hali sportowej przy szkołach podstawowych nr 20, 79, 88, modernizacji Ośrodka Przywodnego Rataje. Mieszkańcy Rataj nie mają też co liczyć na powstanie krytej pływalni. Do zaciskania pasa zostanie zmuszone zoo. Nie będzie pawilonu i wybiegów dla drapieżników sawanny, wybiegów i wolier dla małych drapieżników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski