Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele chcą zmian w egzaminach 2021. Zgłaszają postulaty do resortu edukacji. Domagają się m.in. rezygnacji z ustnych matur 2021

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Egzamin ósmoklasisty i matura 2021 mają być przeprowadzone na nowych zasadach. Wątpliwości do zaproponowanych zmian w arkuszach egzaminacyjnych zgłaszają nauczyciele. Proponują też własne postulaty.
Egzamin ósmoklasisty i matura 2021 mają być przeprowadzone na nowych zasadach. Wątpliwości do zaproponowanych zmian w arkuszach egzaminacyjnych zgłaszają nauczyciele. Proponują też własne postulaty. Waldemar Wylegalski
Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało zmiany w egzaminach ósmoklasisty i maturach 2021. W projekcie poddanym do konsultacji resort edukacji proponuje okrojenie materiału, zmniejszenie liczby zadań czy zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym. Do tych propozycji odnoszą się środowiska nauczycielskie, według których prace nad zmianami w arkuszach zostały rozpoczęte zbyt późno, a niektóre zmiany są nieprzemyślane.

Egzamin ósmoklasisty i matury 2021 będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Ministerstwo edukacji przygotowało propozycję zmian w arkuszach z poszczególnych przedmiotów, które są teraz konsultowane. Do końca grudnia mają być znane zasady przeprowadzenia egzaminów 2021.

Zobacz wideo - Przywrócono stacjonarne lekcje sportowe:

Propozycja zmian wynika m.in. z tego, że nauka zdalna uniemożliwia młodzieży odpowiednie przygotowanie się do egzaminów.

- Strajk nauczycielski wyłączył nauczanie na długi czas. Następnie wiosenne przejście na tryb zdalny oraz obecny czas doprowadziły do tego, że uczniowie nie byli w stanie zdobyć tak dużej wiedzy, jaką zdobyliby, gdyby nauka odbywała się w sposób tradycyjny - mówi Przemysła Czarnek, minister edukacji i nauki.

Sprawdź też:

Co ma zmienić się na egzaminie ósmoklasisty i na maturze 2021?

Sprawdź tutaj:

Matura 2021 jak zwykle odbędzie się w maju. Absolwenci przystąpią do egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym w dniach 4 maja (język polski), 5 maja (matematyka), 6 maja (język obcy).  Arkusze egzaminacyjne mają jednak różnić się od tych z lat poprzednich. - Strajk nauczycielski wyłączył nauczanie na długi czas. Następnie, wiosenne przejście na tryb zdalny oraz obecny czas doprowadziły, że uczniowie nie byli w stanie zdobyć tak dużej wiedzy, jaką zdobyliby, gdyby nauka odbywała się w sposób tradycyjnym - mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji narodowej. Z tego powodu egzaminy 2021 mają mieć inną formę. Sprawdź, jakie propozycje zmian w arkuszach zaproponowało ministerstwo. Przejdź dalej --->

Zmiany w maturach 2021. Jak będą wyglądały egzaminy dojrzało...

Egzamin ósmoklasisty 2021 zaplanowano na 25, 26 i 27 maja. Uczniowie jak zwykle przystąpią do testów z trzech przedmiotów - języka polskiego, matematyki i języka obcego. Arkusze egzaminacyjne mają jednak różnić się od tych z lat poprzednich. - Strajk nauczycielski wyłączył nauczanie na długi czas. Następnie, wiosenne przejście na tryb zdalny oraz obecny czas doprowadziły, że uczniowie nie byli w stanie zdobyć tak dużej wiedzy, jaką zdobyliby, gdyby nauka odbywała się w sposób tradycyjnym - mówi Przemysła Czarnek, minister edukacji narodowej. Z tego powodu egzaminy 2021 mają mieć inną formę. Sprawdź, jakie propozycje zmian w arkuszach zaproponowało ministerstwo --->

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty 2021. Jak będą wyglądały tes...

Zmiany w egzaminach 2021. "Diabeł tkwi w szczegółach"

Stanowisko w sprawie proponowanych zmian w arkuszach egzaminacyjnych zajęła Obywatelska Rada Pedagogiczna oddolnych ruchów nauczycielskich.

- Zakończone w piątek prekonsultacje zmian na egzaminach od początku budziły nasze wątpliwości i zastrzeżenia. Okrojony materiał, zmniejszona liczba zadań, zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym – można było pomyśleć, że władze MEiN po raz pierwszy od nastania „dobrej zmiany” wsłuchały się w postulaty środowiska edukacyjnego. Jednak jak zwykle okazało się, że diabeł tkwi w szczegółach - piszą na facebooku nauczyciele.

Nauczyciele podkreślają przede wszystkim, że prace nad zmianami w egzaminach rozpoczęły się zbyt późno. Zwracają uwagę m.in. na zwężenie liczby lektur obowiązkowych na egzaminie.

- Prace nad dostosowaniem wymagań egzaminacyjnych rozpoczęły się zbyt późno i dlatego część zmian nie przyniesie pożądanego rezultatu - np. kolejność omawianych lektur może być różna i wycięcie jednej dla wielu uczniów okaże się nic nieznaczącym ruchem - zaznaczają.

Czytaj także

Obywatelska Rada Pedagogiczna mówi także o pomyśle, który ma zwolnić maturzystów z obowiązku przystępowania do egzaminu z przedmiotu rozszerzonego.

- Z perspektywy zdającego ta zmiana niewiele wnosi, bo i tak nie ma progu zaliczeniowego, ale uniemożliwia wprowadzenie jedynej sprawiedliwej rekrutacji do szkół wyższych opartej na skali centylowej - tłumaczą nauczyciele.

Zastrzeżeń do proponowanych zmian jest wiele. Nauczyciele zwracają uwagę m.in. na tryb prowadzenia prac nad arkuszami, brak precyzyjnego zaprezentowania propozycji MEiN czy podjęcie decyzji o przeprowadzeniu ustnych matur 2021.

Czytaj też: Egzamin ósmoklasisty i matura 2021: Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała harmonogram egzaminów na rok szkolny 2020/2021

Zmiany w egzaminach 2021. Co proponują nauczyciele?

Obywatelska Rada Pedagogiczna przekazała do Ministerstwa Edukacji i Nauki postulaty dotyczące przeprowadzania zmian w egzaminach 2021.

- Mimo tych wszystkich zastrzeżeń, dla dobra uczniów, sformułowaliśmy i przekazaliśmy do MEN w wymaganym terminie postulaty, których spełnienie uważamy za absolutną konieczność - podkreśla Obywatelska Rada Pedagogiczna.

Nauczyciele domagają się:

  • Przyspieszenia prac nad przepisami, aneksami do informatorów oraz przykładowymi arkuszami.
  • Wcześniejszego przygotowania przez CKE próbnych arkuszy.
  • Udostępnienia przejrzystego wykazu treści, które nie będą obowiązywać na egzaminach.
  • Przywrócenia zagadnień stosunkowo łatwych dla uczniów i dobrze wypadających na egzaminach, np. statystyka w szkole podstawowej.
  • Skorelowania punktacji za uproszczony arkusz z progami zdawalności - po zaproponowanych zmianach próg zdawalności na egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym przy 45 pkt. możliwych do uzyskania wzrósł do 31,1 proc.
  • Rezygnacji z zadań wymagających dobrej znajomości treści lektur na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego ze względu na różną kolejność omawiania lektur – w wielu szkołach “Syzyfowe prace” były omawiane już we wrześniu.
  • Rezygnacji z ustnych egzaminów maturalnych, których przeprowadzenie jest dla szkół znaczącym obciążeniem organizacyjnym i zakłóca ich pracę przez nawet dwa tygodnie - nauczyciele egzaminujący nie prowadzą lekcji w klasach młodszych, a przy tym jest to również dodatkowe zagrożenie przez generowanie kontaktów społecznych.
  • Zobligowania wyższych uczelni do przyjęcia jako podstawy postępowań rekrutacyjnych wyników centylowych i pozostawienia na dotychczasowych zasadach egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym.
  • Ograniczenia wymagań egzaminacyjnych również dla następnych roczników, które już teraz mają za sobą niemal dwa semestry nauki zdalnej, a przed sobą niepewną przyszłość. Prace nad formułą egzaminów w kolejnych latach należy rozpocząć już teraz.

Zobacz też:

Egzamin ósmoklasisty 2021 zaplanowano na dni 25-27 maja. Do egzaminu z języka polskiego uczniowie przystąpią we wtorek, 25 maja. Przyszłoroczne testy będą się jednak różniły od tych z lat poprzednich. Ministerstwo edukacji opublikowało projekt wymagań egzaminacyjnych, które mają obowiązywać tylko w roku 2021. Znamy już listę obowiązkowych lektur, które trzeba przeczytać przed wiosennym egzaminem. Przejdź dalej i sprawdź --->

Egzamin ósmoklasisty 2021. Nowa lista obowiązkowych lektur n...

Oto 13 kierunków studiów, po których przeciętny absolwent, zatrudniony na etacie, potrzebował najwięcej czasu do znalezienia pracy etatowej. Ranking stworzyliśmy na podstawie Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych. Obejmuje on absolwentów studiów stacjonarnych w Poznaniu.Studenci dyplom uzyskali w roku 2018, a prac szukali w pierwszym roku po dyplomie, czyli w 2019.Przejdź do rankingu --->

Po tych studiach najdłużej szuka się pracy na etacie w Pozna...

Główny Inspektor Sanitarny wydał w maju wytyczne dotyczące higieny i bezpieczeństwa sanitarnego dla żłobków i przedszkoli. W piątek, 3 lipca zasady zostały zaktualizowane. Sprawdź, jakich zasad powinny przestrzegać żłobki i przedszkola --->

Nowe wytyczne GIS dla żłobków i przedszkoli: Zobacz, jakie z...

Czytaj także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski