Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nietypowy teledysk na rocznicę chrztu Polski. Zobacz jak powstawał [ZDJĘCIA]

Błażej Dąbkowski
Ksiądz z Jeżyc Radosław Rakowski przygotowuje nietypowy film z okazji 1050. jubileuszu chrztu Polski.

Archidiecezja poznańska w nietypowy sposób postanowiła promować i uczcić 1050. rocznicę chrztu Polski, którą zaplanowano na kwiecień przyszłego roku. W tym tygodniu zadanie zlecone przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego rozpoczął realizować młody wikary z jeżyckiej parafii Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana, ks. Radosław Rakowski.

- Od kilku dni kręcimy film, który zostanie wyświetlony podczas spotkania na INEA Stadionie, będącego jednym z punktów obchodów tej ważnej rocznicy - mówi ks. Radosław Rakowski, pomysłodawca nietypowej produkcji.

Co w niej będzie nieszablonowego? W filmie zamiast historycznej postaci Mieszka I pojawią się młodzi poznaniacy uprawiający parkour, czyli sztukę efektywnego i efektownego przemieszczania się po niedostępnych przestrzeniach, często wzbogaconą akrobacjami.

W czwartek kilkuosobowa grupa Sky Freerun udała się do Gniezna, gdzie przed kamerą nie tylko wystąpiła przed trumną św. Wojciecha, ale także skakała po dachach budynków znajdujących się w sąsiedztwie Katedry Gnieźnieńskiej.

Z kolei w piątek można ją było zobaczyć... na łukach mostu Jordana, po których biegali, przed Bramą Poznania ICHOT, a także na Starym Rynku.- Dlaczego parkour? Oznacza on drogę. Wierzymy, że dzięki chrztowi świętemu jesteśmy w stanie przejść nasze życie pokonując trudności, grzech, słabości w najprostszy sposób. Oczywiście wszystko dzięki Jezusowi - opowiada duchowny.

Oprócz Gniezna i Poznania na filmie promującym wydarzenie pojawią się również pola lednickie.

- Cały czas spieramy się, gdzie ten chrzest tak naprawdę się odbył. Przyjęliśmy więc zasadę, że w Wielkopolsce, stąd pomysł, by pokazać trzy miejsca. Gniezno i Poznań są uwarunkowane historycznie, z kolei Lednica to miejsce, gdzie spotyka się młodzież, by odnowić chrzest - wyjaśnia ks. Rakowski.

- To dla nas kolejne duże wyzwanie, choć każdy z nas ćwiczy ten sport już od około 10 lat. Teraz z przyjemnością angażujemy się w podobne akcje, założyliśmy też akademię, gdzie uczymy małych poznaniaków parkouru. Udział w filmie traktujemy jako naszą cegiełkę w podkreśleniu wagi tradycji chrześcijańskiej - podkreśla Rafał Ciećwierz z Sky Freerun.

Film 16 kwietnia 2016 roku na INEA Stadionie, gdzie planowana jest msza święta z udziałem episkopatu mają zobaczyć 42 tysiące zgromadzonych tam osób.

- Mamy wyobrazić sobie bieg historyczny, ale nie zapominając o spoglądaniu przed siebie, w przyszłość. Dziś chrześcijaństwo tak się rozwija, że katedry czasem nie wystarczają, by pomieścić wiernych. Dlatego też pokażemy to wszystko na nowoczesnym obiekcie - kończy duchowny z jeżyckiej parafii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski