Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NIK: Nie płacący alimentów winni są 10 mld zł

Krzysztof M. Kaźmierczak
Osoby uchylające się od płacenia alimentów winni państwu już około 10 miliardów złotych, a dług ten wciąż rośnie
Osoby uchylające się od płacenia alimentów winni państwu już około 10 miliardów złotych, a dług ten wciąż rośnie Fot. Andrzej Szozda
Osoby uchylające się od płacenia alimentów mają się nadal dobrze - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Gminy są nieskuteczne w egzekwowaniu pieniędzy od dłużników alimentacyjnych. Są oni obecnie winni państwu już około 10 miliardów złotych, a dług ten wciąż rośnie. Także w Wielkopolsce.

Gminom udaje się odzyskać zaledwie 13 proc. sum jakie wypłacają matkom dzieci w zastępstwie ojców zobowiązanych do płacenia alimentów.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Problemy z egzekucją należnych alimentów

Gminy są zobowiązane do egzekwowania pieniędzy za alimenty. Główny powód wzrastania zadłużenia to według kontrolerów zwlekanie z ustaleniem sytuacji majątkowej dłużników. Co druga gmina ma przy tym opóźnienia w przekazaniu komornikom informacji o dłużnikach. Przykładowo w wielkopolskim Obrzycku informacje mające wpływ na skuteczność egzekucji przekazywano w czasie od 32 do 205 dni od ich uzyskania.

Z raportu wynika, że komornicy nie traktują priorytetowo ściągania zaległości alimentacyjnych. Być może byłoby inaczej, ale nie są dopingowani do większej aktywności. Gminy bowiem najczęściej nie korzystają z możliwości występowania do sądów w sprawie bezczynności i opieszałości komorników.

Zdaniem NIK gminy bardzo dobrze radzą sobie z wypłacaniem świadczeń. Pieniądze na ten cel otrzymują od państwa. To, że nie płacą z samorządowej kasy jest jednak prawdopodobnie główną przyczyną braku staranności przy rozpatrywaniu wniosków o wypłatę ekwiwalentu alimentów.

Inspektorzy stwierdzili, że aż w 42 proc. przypadków pieniądze są przyznawane na podstawie niekompletnych dokumentów, co oznacza, że nie wiadomo, czy powinny być wypłacane. Przykładowo w Kołaczkowie w Wielkopolsce ponad 60 proc. decyzji o świadczeniach wydano mimo braku informacji m.in. o zatrudnieniu i sytuacji ekonomicznej osób zobowiązanych do alimentacji.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Alimenty to nie prezenty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski