Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nobel dla Olgi Tokarczuk. Prof. Czapliński z UAM: "Jestem dumny w imieniu literatury. Olga Tokarczuk tworzy jako medium wrażliwości"

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
W tym roku Akademia Szwedzka literacką nagrodę Nobla 2018 przyznała dwóm autorom: austriackiemu pisarzowi Peterowi Handke oraz polskiej pisarce Oldze Tokarczuk.
W tym roku Akademia Szwedzka literacką nagrodę Nobla 2018 przyznała dwóm autorom: austriackiemu pisarzowi Peterowi Handke oraz polskiej pisarce Oldze Tokarczuk. Andrzej Banas
W czwartek, 10 października, Akademia Szwedzka ogłosiła, że laureatką literackiego Nobla 2018 została polska pisarka Olga Tokarczuk. Autorkę uhonorowano za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". Dumni w imieniu literatury z ogromnego sukcesu autorki "Ksiąg Jakubowych", "Biegunów" czy zekranizowanej powieści przez reżyserkę Agnieszkę Holland "Prowadź swój pług przez kości umarłych" są profesorowie Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM: Przemysław Czapliński i Piotr Śliwiński.

W tym roku Akademia Szwedzka literacką nagrodę Nobla 2018 przyznała dwóm autorom: austriackiemu pisarzowi Peterowi Handke oraz polskiej pisarce Oldze Tokarczuk.

Czytaj: Literacka Nagroda Nobla: Olga Tokarczuk otrzymała Nobla z literatury za 2018 rok. Peter Handke laureatem nagrody za 2019 rok

Olga Tokarczuk to pisarka zmienna i niezmienna

O komentarz w tej sprawie zostali poproszeni profesorowie: Przemysław Czapliński i Piotr Śliwiński z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

- Jestem dumny w imieniu literatury. Wydaje mi się, że to decyzja trafna, że wśród pisarzy środkowoeuropejskich, europejskich nazwisko Olgi Tokarczuk pojawiało się obok aktualnych wielkich, wiec nie ma w tym absolutnie nic z przesady - mówi prof. Czapliński.

Jak prof. Czapliński ocenia twórczość polskiej noblistki?

- Olga Tokarczuk jest pisarką zmienną i niezmienną. Niezmienność Olgi Tokarczuk polega na tym, co też jest źródłem jej fenomenu, że ona tworzy literaturę jako medium wrażliwości. Dostrzegam to w jej twórczości od pierwszej do ostatniej. Zmienne natomiast są kręgi zainteresowań. Jej twórczość dzieli się na trzy etapy - pierwszy to są bardzo piękne opowieści o poszukiwaniu wyjścia z pułapki tożsamości. Potem jest drugi etap na którym Olga Tokarczuk dokłada następne pytania: czy uda się stworzyć inne więzi, rozluźnić tożsamość. I przychodzi etap trzeci na którym aktualnie pisarka jest. Do tych dwóch pisarka dokłada fundamentalny problem prawa - co ma robić ta wspólnota, która inaczej już podchodzi do tożsamości, tworzy więzi, a napotyka na barierę anachronicznego prawa - opowiada prof. Przemysław Czapliński.

W Poznaniu Nobel dla Olgi Tokarczuk wywołuje radość

Olga Tokarczuk z wykształcenia jest psychologiem. Jej literacki debiut nastąpił w 1979 roku, kiedy to w piśmie „Na przełaj" ukazały się jej pierwsze opowiadania, pisane pod pseudonimem Natasza Borodin. Pierwszą powieść, „Podróż ludzi Księgi", wydała w roku 1993. Jest jedną z najbardziej cenionych i nagradzanych polskich pisarek. W tym roku otrzymała także The Man Booker International Prize 2018 za powieść „Bieguni". Jest też dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: „Bieguni" (2008) i „Księgi Jakubowe" (2015). Na podstawie jej książki "Prowadź swój pług przez kości umarłych" powstał film w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Jej książki przetłumaczono na ponad 20 języków.

Nie ma wątpliwości, że Olga Tokarczuk zasłużyła na literackiego Nobla, jak mało która polska pisarka. Jej powieści cieszą się nie tylko popularnością wśród zwykłych czytelników, ale również uznaniem krytyków. Sprawdźcie, z którymi jej książkami szczególnie warto się zapoznać!Przejdź dalej --->

Olga Tokarczuk: Pięć książek polskiej noblistki, które powinieneś znać

- W Poznaniu i na UAM Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk wywołać może jedynie radość. Pisarka od lat wyjątkowo często gości i na uniwersytecie, i w mieście. Już w latach 90. spotykała się ze studentami polonistyki, prowadziła z nimi dyskusje, opowiadała o swoich książkach, dzieliła się uwagami o pisaniu. Była wielokrotnie w Zamku, na Czwartkach Literackich, także w innych miejscach - opowiada prof. Piotr Śliwiński.

- Dostała Nobla za umiejętność wychwytywania i prezentowania nastrojów, ważnych nie tylko dla nas, żyjących w Polsce i mówiących po polsku, ale i w świecie, za chęć i talent do komunikowania się z ludźmi, podobnie jak ona sama, wrażliwymi na przemoc, niesprawiedliwość, obojętność, ale i na fascynującą inność. Głosi świat otwarty i ludzką wolność, sama będąc osobą otwartą, uważną, przystępną.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski