Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Notariusz umowa: które trzeba zawrzeć u notariusza?

Milena Kochanowska
Notariusz umowa: które trzeba zawrzeć u notariusza? Na pytania odpowiada Michał Wieczorek z Izby Notarialnej w Poznaniu
Notariusz umowa: które trzeba zawrzeć u notariusza? Na pytania odpowiada Michał Wieczorek z Izby Notarialnej w Poznaniu Piotr Jasiczek
Notariusz umowa: które trzeba zawrzeć u notariusza? Na pytania odpowiada Michał Wieczorek z Izby Notarialnej w Poznaniu. To warto wiedzieć!

Czy notariusz udzieli mi nieodpłatnie informacji które czynności które wymagają formy aktu notarialnego?
Michał Wieczorek z Izby Notarialnej w Poznaniu: Wszystkie porady u notariusza, dotyczące tak zwanych czynności notarialnych, są bezpłatne. Każdy notariusz z którym państwo się skontaktujecie, udzieli w związku z tym nieodpłatnie porady i zaproponuje sposób załatwienia państwa sprawy.

Czy są czynności, które muszą być sporządzone w formie aktu notarialnego?
Michał Wieczorek z Izby Notarialnej w Poznaniu: Polskie prawo zastrzega dla niektórych czynności formę aktu notarialnego, bez którego będą one nieważne. Taką formę musi mieć na przykład umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości oraz umowa przenosząca własność nieruchomości. Umowa sprzedaży nieruchomości musi być więc zawsze zawarta w formie aktu notarialnego.

Czy tylko umowy mogą mieć formę aktu notarialnego?
Michał Wieczorek z Izby Notarialnej w Poznaniu: Nie. Są również inne czynności wymagające takiej formy. Na przykład protokół ze zgromadzenia akcjonariuszy spółki akcyjnej lub oświadczenie o ustanowieniu hipoteki – jeśli nie jest składane w oparciu o przepisy Prawa bankowego.

Czy oświadczenie o ustanowieniu użytkowania na nieruchomości musi być złożone w formie aktu notarialnego?
Michał Wieczorek z Izby Notarialnej w Poznaniu: Tak. Ustanowienie użytkowania nieruchomości, czy to na rzecz osób fizycznych, na przykład darczyńców, czy też na rzecz dostawców mediów, musi być dokonane w formie aktu notarialnego.

Kupiłam nieruchomość. Czy mam obowiązek zawiadomić o tym sąd prowadzący księgi wieczyste?
Michał Wieczorek z Izby Notarialnej w Poznaniu: Nie. Jeśli czynność dokonana u notariusza wymaga konieczności ujawnienia w księdze wieczystej, to on ma obowiązek w treści aktu zamieścić stosowne wnioski wieczysto-księgowe i przekazać w ciągu trzech dni wypis takiego aktu do właściwego sądu. Jednocześnie pobiera opłatę sądową, którą przekazuje sądowi.

Czy umowę pożyczki można zawrzeć w zwykłej formie pisemnej?
Michał Wieczorek z Izby Notarialnej w Poznaniu: Tak. Jeśli jednak jedną z form zabezpieczenia pożyczki ma być hipoteka, albo oświadczenie o poddaniu się egzekucji z aktu notarialnego, to one wymagają formy aktu notarialnego, a sama umowa pożyczki nie.

Czy przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości można zawrzeć bez notariusza?
Michał Wieczorek z Izby Notarialnej w Poznaniu: Można. Taka umowa będzie jednak skuteczna jedynie w zakresie rozliczenia ewentualnego zadatku, a nie będzie można na jej podstawie skutecznie dochodzić zawarcia umowy sprzedaży przed sądem.

Dlaczego warto zawierać umowy przed notariuszem, jeśli przepisy prawa nie nakładają takiego obowiązku?
Michał Wieczorek z Izby Notarialnej w Poznaniu: Notariusz jest osobą bezstronną, ma obowiązek zabezpieczyć interesy wszystkich stron umowy, ma obowiązek wyjaśnić skutki czynności a także jej ewentualne ryzyka, jak też odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Daje też gwarancję, że umowa będzie sporządzona w pełni fachowo i będzie uwzględniała wszystkie istotne elementy. Notariusz również, poprzez sporządzenie takiej umowy potwierdza, jakie oświadczenia strony złożyły, a tym samym zdecydowanie trudniejsze jest podważenie umowy.

Jakie inne czynności wymagają obecności notariusza?
Michał Wieczorek z Izby Notarialnej w Poznaniu: Notariusz musi na przykład poświadczyć własnoręczność podpisów na umowie zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, złożenie wzoru podpisu członka zarządu lub rady nadzorczej spółki albo podpisu na oświadczeniu o wyrażeniu zgody na wykreślenie hipoteki.

Chcę sporządzić testament. Czy muszę to zrobić w formie aktu notarialnego?
Michał Wieczorek z Izby Notarialnej w Poznaniu: Nie ma takiej konieczności. Testament sporządzony własnoręcznie, opatrzony datą i podpisem ma taką samą moc jak testament notarialny.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski