Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa lista leków refundowanych: Mało powodów do zadowolenia

Marta Żbikowska
Nowa lista leków refundowanych: Mało powodów do zadowolenia
Nowa lista leków refundowanych: Mało powodów do zadowolenia Grzegorz Mehring
Nowa lista leków refundowanych ma wejść w życie 1 stycznia 2017 roku. Ministerstwo zdrowia udostępniło projekt zmian w wykazie leków refundowanych. Projekt ukazał się na stronie ministerstwa 22 grudnia. Na przesłanie ewentualnych uwag był czas do 27 grudnia, do godziny 12. Wiele stowarzyszeń pacjentów nie zdążyło zapoznać się z propozycjami ministerstwa.

– W ostatniej chwili udało nam się przejrzeć listę i już piszemy swój protest – mówi Agnieszka Sobczyńska-Tomaszewska z Fundacji EB Polska, która skupia rodziny pacjentów z pęcherzowym oddzielaniem się naskórka (Epidermolysis Bullosa).

Protest dotyczy zmian cen opatrunków, których osoby z EB potrzebują często od 200 do 300 w miesiącu.
– Na obecnie obowiązującej liście jest 237 refundowanych opatrunków – mówi Agnieszka Sobczyńska-Tomaszewska. – Według projektu, od stycznia ceny 83 z nich mają wzrosnąć, a 6 obniżyć się.

Fundacja EB Polska kilka tygodni temu przeprowadziła ankiety, w których chorzy zaznaczali, między innymi, których opatrunków używają najczęściej. – Żaden z tych sześciu nie znalazł się wśród wymienionych – mówi Agnieszka Sobczyńska-Tomaszewska. – Przyznam, że sama o nich nigdy nie słyszałam.

Chorzy z EB to grupa 200-300 pacjentów w Polsce. – Piszemy do ministerstwa zdrowia, choć mamy niewielką nadzieję, że to coś zmieni – przyznaje Agnieszka Sobczyńska-Tomaszewska. – Może się wydawać, że te zmiany cen nie są duże, czasem to kilka złotych, czasem nawet kilkadziesiąt groszy, ale przy liczbie zużywanych opatrunków w przypadku EB to dla jednego chorego wzrost kosztów leczenia nawet o kilkaset złotych w miesiącu.

Projekt nowego wykazu leków refundowanych to dobra i zła wiadomość dla chorych na cukrzycę. Dobra jest taka, że na listę trafiła nowa insulina analogowa długo działająca (Toujeo), a ceny pozostałych insulin pozostają bez zmian. Zła natomiast to taka, że na liście znowu nie znalazły się długo oczekiwane leki inkretynowe (analogi GLP-1) stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2. Leki inkretynowe są refundowane w większości europejskich krajów. W Polsce koszt terapii dla pacjenta to około 500 złotych miesięcznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski