MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady jazdy na hulajnogach elektrycznych. Od 20 maja będzie można jechać po chodniku tylko wyjątkowo i z bezpieczną prędkością

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Nowe przepisy uczyniły z amatorów hulajnóg uczestników ruchu drogowego, którzy muszą przestrzegać przepisy
Nowe przepisy uczyniły z amatorów hulajnóg uczestników ruchu drogowego, którzy muszą przestrzegać przepisy Grzegorz Dembiński
Od czwartku obowiązują nowe przepisy regulujące poruszanie się popularnymi hulajnogami elektrycznymi. Wprowadzono m.in. zakaz jazdy na tych urządzeniach, gdy kierujący jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Są także nowe zasady jazdy i parkowania. Po chodniku można jechać tylko w wyjątkowej sytuacji!

Od czwartku weszła w życie ustawa regulująca korzystanie z urządzeń transportu osobistego, w tym hulajnóg dostępnych w miejskich wypożyczalniach.

Hulajnogą można poruszać się z prędkością nie większą niż 20 km/h drogą rowerową. Ta prędkość została ustawiona automatycznie we wszystkich urządzeniach dostępnych w Polsce.

Zgodna z przepisami będzie także jazda po ulicy, jeśli obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h i nie ma ścieżki rowerowej. W wyjątkowych sytuacjach można poruszać się po chodniku, jednak wtedy pierwszeństwo mają piesi i prędkość jazdy powinna być dostosowana do tempa z jakim się poruszają.

**

- Od dziś hulajnogi zostały zdefiniowane jako pojazd, a jeżdżący nimi jako uczestnicy ruchu drogowego. Po chodniku można jeździć tymi pojazdami tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie ma ścieżki lub pasa ruchu dla rowerów. Nie wolno zabierać pasażera, ani też, jak w przypadku innych pojazdów, jeździć pod wpływem alkoholu. Na razie policjanci będą się przyglądać, ale już wkrótce mogą posypać się mandaty dla tych, którzy nowych przepisów nie zechcą przestrzegać. Za wykroczenie można zapłacić nawet 500 zł

**- ostrzega mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu.

Korzystających z jednośladów obowiązują teraz podobne zasady jak rowerzystki i rowerzystów - mają wyraźnie i z wyprzedzeniem sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu przez wyciągnięcie ręki, zachować 1 m odstępu przy wyprzedzaniu innych pojazdów i pieszych, mogą się też zatrzymywać w śluzie rowerowej.

Ustawa zwraca też uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Liczba hulajnóg jadących jedna za drugą nie może przekraczać 15 pojazdów, zakazuje ciągnięcia lub holowania innych pojazdów, przewożenia innych osób (także dzieci), czy też czepiania się innych pojazdów. Nie wolno także jeździć pod wpływem środków odurzających.

- Bolt Rentals już jest przygotowany na nowe przepisy. Urządzenia zostały przystosowane, a materiały edukacyjne dostępne w aplikacji uwzględniają nowe zasady. Mamy nadzieję, że nowe przepisy dadzą poczucie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego - mówi Valerii Romanov, Country Manager Bolt Rentals w Polsce.

Po zakończeniu jazdy, hulajnogę należy pozostawić w miejscu do tego przeznaczonym, w tzw. punkcie mobilności. Jeśli nie ma takiego miejsca, trzeba postawić pojazd jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika (najbardziej oddalonej od jezdni) oraz równolegle do tej krawędzi.

Przepisy nakazują zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami i zachowanie miejsca na chodniku o szerokości 1,5 m.

Wiosenne i letnie weekendy to dobry czas, by wybrać się na rowerową wycieczkę, najlepiej z całą rodziną. A Wielkopolska to idealne miejsce na rower – mówi Tomasz Wiktor, szef Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej i dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->

Najpiękniejsze wielkopolskie trasy rowerowe na wiosenny i le...

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski