Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zmiany w kodeksie pracy. Sprawdź, jakie uprawnienia i możliwości zyskasz!

Blanka Aleksowska
Blanka Aleksowska
Nowe przepisy m.in. umożliwiają zawarcie umowy na okres próbny maksymalnie na 3 miesiące.
Nowe przepisy m.in. umożliwiają zawarcie umowy na okres próbny maksymalnie na 3 miesiące. pixabay
Już 26 kwietnia w życie wchodzą nowe zmiany w kodeksie pracy. Nowelizacja nakłada na pracowników i pracodawców szereg nowych możliwości, ale także obowiązków. Nowe regulacje dotyczą m. in. urlopów, zasadach umów o pracę oraz uprawnień rodzicielskich.

To jedna z kilku nowelizacji przepisów prawa pracy, które zostały przyjęte w ciągu ostatnich miesięcy. Na początku kwietnia w życie weszły zmiany dotyczące m. in. pracy zdalnej oraz hybrydowej. Jeszcze wcześniej natomiast, w lutym, faktem stały się nowe zapisy dotyczące choćby kontroli trzeźwości w zakładach pracy.

Co czeka nas teraz? Już od 26 kwietnia polscy pracownicy zyskują m. in. prawo do urlopu opiekuńczego oraz urlopu z powodu siły wyższej. Z urlopu opiekuńczego - w wymiarze 5 dni - będzie można skorzystać w celu zapewnienia osobistej opieki osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, wymagającej wsparcia z poważnych względów medycznych. Natomiast ze zwolnienia od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, będzie mógł skorzystać pracownik z powodu działania tzw. siły wyższej - czyli w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. Pracownik otrzymuje w czasie zwolnienia połowę wynagrodzenia.

Czytaj też: Wyższe odszkodowania za wypadek przy pracy. Kiedy ZUS może odmówić wypłaty?

Nowe regulacje kategorycznie zakazują natomiast prowadzenia przez pracodawcę przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy z pracownicą lub pracownikiem w okresie ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego, a także od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu ojcowskiego albo jego części oraz urlopu rodzicielskiego albo jego części – do dnia zakończenia tego urlopu. Wyjątek będą stanowiły przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy.

Kolejną zmianą jest wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego w przypadku łączenia przez pracownika korzystania z urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. Do 26 kwietnia maksymalny okres wydłużenia urlopu rodzicielskiego wynosił 64 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie - lub 68 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Po 26 kwietnia okres ten będzie wynosił:

  • 82 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 86 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Jeszcze dłuższy urlop rodzicielski będzie przysługiwał kobietom, które łączą urlop z wykonywaniem pracy w przypadku gdy posiadają zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Nowe zapisy umożliwiają również pracownikom zawarcie umowy na okres próbny maksymalnie na okres 3 miesięcy. Należy jednak zaznaczyć, że w pewnych przypadkach długość okresu próbnego nie będzie mógł przekroczyć 1 lub 2 miesięcy. Taka sytuacja nastąpi w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony po zakończeniu okresu próbnego krótszy, niż 12 miesięcy. Jeżeli więc po zakończeniu okresu próbnego pracodawca planuje zatrudnić pracownika na czas określony do 6 miesięcy, okres próbny nie może przekroczyć miesiąca. Natomiast w przypadku planowanego zatrudnienia powyżej 6 miesięcy ale nieprzekraczającego 12 miesięcy, okres próbny będzie mógł wynosić maksymalnie 2 miesiące.

Czytaj też: Ile żyją poznaniacy i poznanianki? Dłużej niż przeciętni Polacy! Poznaj statystyki dla Wielkopolski

Nowelizacja nakłada na pracodawcę nowe obowiązki - np. w zakresie wskazywania przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę, zarówno zawartej na czas nieokreślony, jak i na czas określony. Dzięki temu pracownicy zatrudnieni na czas oznaczony będą mogli dowieść przed sądem pracy brak podstaw rozwiązania umowy o pracę, a tym samym żądać przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Obecnie zatrudnieni na czas oznaczony mogą wyłącznie odwoływać się do sądu pracy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Do dyspozycji mieszkańców jest lista kilkunastu miejsc. W większości punktów stacjonarnych obsługiwane są wyłącznie osoby wcześniej umówione telefonicznie. Informacje oraz termin wizyty można uzyskać pod numerem 616 463 344 (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 20).  Przewiń w prawo, by zobaczyć konkretne lokalizacje -->

Bezpłatna pomoc prawna w Poznaniu. Gdzie i w jakiej sytuacji...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski