Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odszedł Mirosław Skrzypkowski

Marek Zaradniak
Mirosław Skrzypkowski zmarł w wieku 72 lat
Mirosław Skrzypkowski zmarł w wieku 72 lat Archiwum
W niedzielę w wieku 72 po długiej chorobie zmarł Mirosław Skrzypkowski ceniony fotografik i fotoreporter związany z Gnieznem i z Poznaniem.

Po długiej chorobie w niedzielę w wieku 72 lat zmarł Mirosław Skrzypkowski, ceniony fotografik i fotoreporter związany z Gnieznem i z Poznaniem. Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom uzyskał w pracowni profesora Stefana Wojneckiego. Był lubianym przez studentów i współpracowników wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, na Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu, a także na Wyższej Szkole Humanistyczno-Menedżerskiej "Milenium” w Gnieźnie.

Jego zdjęcia pojawiały się też na łamach "Głosu Wielkopolskiego" gdyż Mirosław Skrzypkowski przez 15 lat pracował w oddziale "Głosu" w Gnieźnie, ale także w Poznaniu. Zmarły był autorem wielu wystaw indywidualnych prezentowanych zarówno w kraju jak i zagranicą. Jego zdjęcia prezentowane były m.in. w Brukseli, Londynie, Chicago i Budapeszcie. Był również autorem siedmiu albumów fotograficznych.. W roku 2009 w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie obchodził jubileusz 25-lecia pracy artystycznej. W tym samym roku uhonorowany został medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” oraz złotym medalem Zasłużony dla Fotografii Polskiej.

Mirosław Skrzypkowski w rzetelny sposób realizował wszystkie swoje wizje artystyczne, a szczególnie te związane z rodzinnym Gnieznem, które obecne było na jego fotografiach od lat , a przygotowywane przez niego ekspozycje zaskakiwały świeżością spojrzenia. Rezultatem jego twórczości był m.in. cykl „Miejsce moje” promujący piękno zabytków i przyrody Gniezna i jego okolic.

Wchodzące w skład tego cyklu wystawy tematyczne dawały możliwość Poznania szerokiego spektrum elementów miasta pierwszych koronacji królewskich. Szerokim echem odbiła się także ekspozycja '”Znakiem, śladem, której głównym elementem był krzyż, który w Gnieźnie nierozerwalnie związany jest z początkami państwowości polskiej. Jest znakiem wiary, ale i znakiem żegnającym człowieka w jego wędrówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski