MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Olimpijskie badania w Grecji. Młodzi naukowcy mówili o fair play!

Krystian Michalak
We wrześniu - w Grecji - odbywało się XX Międzynarodowe Seminarium Doktorantów z zakresu Badań Olimpijskich. W Międzynarodowej Akademii Olimpijskiej w Olimpii dyskutowało 22 przedstawicieli z 18 krajów. Polskę reprezentowali: Agata Glapa (AWF Poznań), Renata Chuda (UAM Poznań) oraz Krystian Michalak (AWF Poznań). Młodzi naukowcy w trakcie wykładów zaprezentowali wyniki swoich badań dotyczących: znaczenia edukacji olimpijskiej w procesie nauczania, postawy fair play, jako możliwej ścieżki rozwoju w życiu oraz wpływu Formuły 1 na współczesną kulturę masową z uwzględnieniem kontekstu Starożytnej Grecji.

Zasadniczym punktem seminarium było poznanie przeszłych, teraźniejszych i przyszłych koncepcji dotyczących Igrzysk Olimpijskich oraz Ruchu Olimpijskiego poprzez analizę dokumentacji historycznej, zgłębienie ówczesnych i obecnych nurtów filozoficznych jak również poznanie zależności w kształtowaniu się społeczeństwa.

Prowadzone zajęcia w formie wykładowo – warsztatowej podzielone zostały na moduły tematyczne: Starożytne Igrzyska Olimpijskie i ich filozofia. Nowożytne Igrzyska Olimpijskie, ich odrodzenie i historia. Edukacja olimpijska i społeczno- polityczny aspekt nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Etyczne i filozoficzne kwestie Olimpizmu oraz prawa sportowców w nowożytnych Igrzyskach Olimpijskich.

Z pomocą zaproszonych profesorów m.in.: prof. dr W. Lipoński (POL), prof. dr K. Georgiadis (GRE), prof. dr P. Christesen (USA), prof. dr G. Tymoski (CAN), prof. M. Bronikowska (POL) seminarzyści poszukiwali odpowiedzi na nurtujące ich pytania z zakresu potrzeby promowania idei olimpijskich i sportu ze szczególnym uwzględnieniem: równości, szacunku, doskonałości i przyjaźni w sporcie i poprzez sport.

Obrazem tych wartości były wspólne, fakultatywne zajęcia organizowane przez doktorantów. Gry zespołowe silnie kształtowały poczucie naszej jedności i solidarności. Każdy z uczestników mógł się sprawdzić w tradycyjnych starożytnych dyscyplinach takich jak: rzut oszczepem, rzut dyskiem, bieg na jeden stadion ( długość odcinka 192, 28 m w Olimpii), skok w dal z halterami (żelazne ciężary) oraz pankration (połączenie boksu i zapasów). Zwycięzcy otrzymali wieniec laurowy.

Najważniejsze jednak, jak jednogłośnie stwierdzili wszyscy „atleci” był sam udział w zawodach oraz próba bycia lepszym od siebie samego z każdym kolejnym wyzwaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski