Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opancerzony transporter, Black Hawk, drony. Wielka akcja specjalsów pod Poznaniem

PAP
Dzięki użyciu Black Hawka specjalsi po raz kolejny mieli okazję doskonalić swoje umiejętności związane z desantem oraz z ewakuacją drogą powietrzną.
Dzięki użyciu Black Hawka specjalsi po raz kolejny mieli okazję doskonalić swoje umiejętności związane z desantem oraz z ewakuacją drogą powietrzną. pixabay.com
Policja zorganizowała wspólne ćwiczenia dla kontrterrorystów z całego kraju. Pod koniec czerwca pod Poznaniem swoje umiejętności doskonaliło dwustu specjalsów.

Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji "BOA" zorganizował szkolenie dla policyjnych specjalsów z całego kraju. Były to – jak deklaruje policja – pierwsze tego typu ćwiczenia na tak dużą skalę. I jak przystało na kontrterrorystów, ćwiczenia niezapowiedziane. W trybie alarmowym mieli się stawić w miejscowości Włościejewki.

Czas reakcji, kiedy mamy do czynienia ze zdarzeniem o charakterze terrorystycznym, jest jednym z kluczowych elementów, który decyduje o późniejszym powodzeniu całej operacji. Z tego powodu, ogłaszając alarm, chcieliśmy sprawdzić czas, w jakim siły kontrterrorystyczne z kraju będą w stanie dotrzeć we wskazane miejsce

– tłumaczy koordynator ćwiczeń z ramienia CPKP "BOA".

Dodaje, że w sumie do udziału w szkoleniu zadysponowanych zostało ponad 200 kontrterrorystów wraz z niezbędnym sprzętem do prowadzenia działań bojowych z prawie wszystkich samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych policji z całej Polski. Dodatkowo ćwiczących wspomagał śmigłowiec Black Hawk wraz z załogą.

Plan ćwiczeń zakładał, że na teren jednej z elektrowni dostała się uzbrojona grupa osób, której działania mogą doprowadzić do poważnych zakłóceń w dostawie energii dla regionu. Osoby pracujące w tym miejscu, zostały zakładnikami i były przetrzymywane wbrew ich woli.

Zgodnie ze scenariuszem, zdarzenie to zostało zakwalifikowane jako atak terrorystyczny

– opowiada koordynator z "BOA". A to już – w myśl przepisów – robota właśnie dla specjalsów.

Jednym z elementów ćwiczeń było zaplanowanie i przeprowadzenie szturmu na budynek, w którym oprócz terrorystów znajdują się także zakładnicy. Policjanci ćwiczyli więc nie tylko wejścia siłowe do pomieszczeń, ale także negocjacje, a przede wszystkim techniki odbijania zakładników i ich ewakuację z miejsc zagrożenia, czy też udzielanie pomocy przedmedycznej poszkodowanym podczas akcji funkcjonariuszom.

Działania te – co podkreśla koordynator – prowadzone były przy wykorzystaniu sił i środków znajdujących się w dyspozycji kontrterrorystów, w tym m.in. policyjnego śmigłowca, dronów oraz TUR-a, czyli pojazdu do zadań specjalnych.

Opancerzony transporter, jakim jest TUR, to pojazd, który jest odporny m.in. na ostrzał, ogień, wybuchy czy też bojowe środki chemiczne. To właśnie z tego powodu sprzęt ten jest niezastąpiony i z powodzeniem może być wykorzystywany m.in. do działań bojowych oraz ewakuacji

– mówi koordynator "BOA".

Z kolei dzięki użyciu Black Hawka specjalsi po raz kolejny mieli okazję doskonalić swoje umiejętności związane z desantem oraz z ewakuacją drogą powietrzną. (PAP)

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski