Operator ARP i potencjał rewitalizacji budowlanej – nowa era w dążeniu do niskoemisyjności?

Materiał informacyjny Operator ARP
Świadomość związana z tym, jak eksploatacja budynków i prace budowlane wpływają na środowisko, wciąż rośnie. Jednym ze sposobów na pogodzenie wyzwań stojących przed inwestorami i konieczności zadbania o potrzeby środowiska jest rewitalizacja budynków, która staje się kluczowym działaniem na mapie polskich inicjatyw urbanistycznych. Na czym polega misja współczesnej rewitalizacji? Jak przebiegają takie działania w naszym kraju i jakie korzyści ze sobą niosą?

Rewitalizacja budynków w świetle Długoterminowej Strategii Renowacji

W latach 2014-2019 sektor publiczny przeznaczył ok. 56% środków (prawie 13 mld zł) na inwestycje w niskoemisyjne technologie budowlane. Z kolei w lutym 2022 roku Rada Ministrów przyjęła Długoterminową Strategię Renowacji budynków, której celem jest m.in. poprawa charakterystyki energetycznej konstrukcji, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i tworzenie nowych miejsc pracy. Strategia ta zakłada przeprowadzenie ok. 7,5 mln inwestycji termomodernizacyjnych do 2050 roku. To ważny krok w dążeniu do niskoemisyjności i realizacji unijnych wytycznych związanych z sektorem budowlanym. Rewitalizacja budynków mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej niesie ze sobą szereg możliwości dla architektów, inwestorów i deweloperów. Daje również szansę na odzyskanie potencjału rewitalizowanej infrastruktury i przywrócenie jej użyteczności.

Trudno przecenić potencjał tego rozwiązania, ponieważ nowoczesne technologie, ekspercka wiedza i rosnąca z roku na rok świadomość w zakresie wpływu branży na środowisko czynią z rewitalizacji skuteczne narzędzie pozwalające ograniczać czas prac budowlanych, minimalizować związane z nimi koszty oraz redukować generowane w procesie budowy odpady. Istotnym wsparciem są także rozwiązania realizowane przez Operator ARP – spółkę, działającą w obszarach związanych z efektywnym gospodarowaniem nieruchomościami oraz gruntami, która angażuje się w projekty wspierające rozwój polskich miast, a także inwestuje w Odnawialne Źródła Energii.

Operator ARP budzi potencjał średnich miast

Działania rewitalizacyjne, jakie prowadzone są w sektorze budowlanym, pozwalają zwiększyć potencjał obszarów miejskich – podjęcie przemyślanych prac w tym zakresie to szansa na efektywne stymulowanie rozwoju tych terenów. Nad realizacją tego typu działań czuwa Operator ARP, wspierając cele Agencji Rozwoju Przemysłu. Co to oznacza w praktyce? Operator ARP podejmuje aktywne działania w zakresie rewitalizacji obiektów, korzystając przy tym z zaawansowanych technologii budowlanych i rozwiązań opartych o potencjał OZE.

Dzięki współpracy ze spółką Operator ARP, samorządy średnich miast zyskują szansę na poprawę atrakcyjności inwestycyjnej miasta oraz regionu, a mieszkańcy – na rozwój zaplecza kulturalno-usługowego i tworzenie nowych miejsc pracy. Rewitalizacja to także krok w stronę bardziej odpowiedzialnego wykorzystania aktualnych zasobów i ich zrównoważonej transformacji tak, aby minimalizować koszty prac budowlanych i ich wpływ na środowisko. W efekcie tak prowadzonego „upcyklingu” obiektów, niszczejąca infrastruktura staje się na nowo użyteczna, a do tego w pełni dostosowana do najnowszych standardów architektonicznych i budowlanych.

Odzyskany potencjał poznańskich zakładów Hipolita Cegielskiego

Dobrym przykładem efektywnych działań rewitalizacyjnych przeprowadzonych przez Operator ARP są prace podjęte w ramach obiektu należącego do słynnych poznańskich zakładów Hipolita Cegielskiego. Funkcjonowanie dawnych zakładów produkcyjnych zapoczątkował w 1864 roku sklep z towarami żelaznymi. Na początku XX w. działalność obiektu została przeniesiona na teren dzisiejszej Wildy przy ulicy 28 Czerwca 1956 r. w Poznaniu – to właśnie to miejsce wpisało się w historię miasta jako jeden z rozpoznawalnych punktów na jego mapie. Dziś bogata historia tworzy zgrany duet z architekturą, stając się wyrazem szacunku dla dziedzictwa współgrającego z nowoczesnością i zrównoważonym rozwojem.

Nowym właścicielem budynku została spółka Operator ARP, która rozpoczęła rewitalizację obiektu. Podjęte działania mają na celu przywrócenie dawnej świetności tego miejsca. Większość prac rewitalizacyjnych została już przeprowadzona – budynek ocieplono i wykonano remont jego elewacji, dzięki czemu poprawie uległy parametry cieplne obiektu. Zamontowano również panele fotowoltaiczne, co w znaczny sposób wpłynie na redukcję kosztów związanych z jego eksploatacją, bez konieczności rezygnacji z historycznych walorów jednego z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na mapie miasta. W budynku wyremontowano także łazienki i hol, który zyskał nową recepcję. Zakupiono również nowe szlabany i zamontowano kamery oraz systemy kontroli dostępu. Nowoczesne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa nie tylko czynią przestrzeń bezpieczniejszą, ale także bardziej komfortową. Nie bez znaczenia dla funkcjonalności i estetyki są również przeprowadzone modernizacje korytarzy i remont przestrzeni biurowych. Całość podjętych działań sprawiła, że budynek, który stanowi integralną część historii i tożsamości Poznania, ma szansę funkcjonować nadal – na nowym i zgodnym ze standardami zrównoważonego budownictwa poziomie.

Rewitalizacja gdyńskiego Euromedicusa

Kolejnym przykładem możliwości, jakie niosą ze sobą prace rewitalizacyjne, jest historia zlokalizowanego w Gdyni Euromedicusa. Placówka medyczna powstała w 1975 r. na potrzeby pracowników Stoczni Gdynia, a po przemianach w 1989 r. stała się samodzielnym podmiotem gospodarczym. Dzięki inwestycji, jaką podjął Operator ARP, przejmując obiekt w 2020 r., niszczejący budynek przychodni zyskał szansę, aby na nowo wykorzystać swój potencjał. Działania objęły m.in. rozbudowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, modernizację wnętrza przychodni, doposażenie gabinetów oraz prace termomodernizacyjne. W ten sposób obiekt, który swoją działalność rozpoczął ponad pięć dekad temu, ma szansę funkcjonować dalej w nowej i dostosowanej do współczesnych standardów formie.

Dzięki pracom rewitalizacyjnym zyskała nie tylko estetyka budynku. Wzrosła również jego funkcjonalność. Poza doposażeniem gabinetów, zwiększono m.in. dostępność łóżek w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym z 38 do 76, co ma znaczenie szczególnie dla osób w starszym wieku, do których kierowana jest oferta placówki. Aspekt społeczny przeprowadzonej rewitalizacji widoczny jest na każdym kroku – odnowiona przychodnia oferuje możliwość poszerzenia działań o szereg nowych usług medycznych, z których skorzystają m.in. mieszkańcy miasta. Pacjenci mogą liczyć m.in. na pomoc radiologa, chirurga, ginekologa, neurologa i położnej. Placówka oferuje także wsparcie psychologa, logopedy i terapeuty zajęciowego. Obecnie ze świadczonych w ramach POZ usług korzysta ponad 4 tys. pacjentów i ponad 10 tys. osób w ramach medycyny pracy. Na terenie gdyńskiego Euromedicusa pracuje obecnie ok. 90 osób, a potencjał inwestycji niesie ze sobą szanse na kolejne zatrudnienia.

Przyszłość branży budowlanej determinowana jest nie tylko przez nowe rozwiązania i możliwości, jakie oferują np. Odnawialne Źródła Energii czy technologia prefabrykacji. Wpływ na nią ma także konieczność dostosowania się do nowych regulacji prawnych i wytycznych, których celem jest minimalizowanie wpływu sektora budowlanego na środowisko. Elastyczność inwestorów to klucz do nowych perspektyw i umiejętnego zarządzania zasobami infrastruktury miejskiej, a ta z kolei – np. dzięki działaniom rewitalizacyjnym – ma szansę odzyskać swój potencjał w nowej i zgodnej z najnowszymi standardami formie.

Strona internetowa: www.operatorarp.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Operator ARP i potencjał rewitalizacji budowlanej – nowa era w dążeniu do niskoemisyjności? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski