Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodki specjalne nie mogą realizować nauki zdalnej. "Uczniowie w Owińskach są szczególnie narażeni"

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Do szkolno-wychowawczego ośrodka w Owińskach uczęszczają uczniowie w wieku od 7 do 23 lat z województwa wielkopolskiego, pomorskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. To zespół wszystkich rodzajów szkół – podstawowych, licealnych, branżowych.
Do szkolno-wychowawczego ośrodka w Owińskach uczęszczają uczniowie w wieku od 7 do 23 lat z województwa wielkopolskiego, pomorskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. To zespół wszystkich rodzajów szkół – podstawowych, licealnych, branżowych. Waldemar Wylegalski
Ośrodki specjalne nie mogą realizować nauki zdalnej, choć ze względu na duży wzrost zachorowań na koronawirusa, taką formą objęte zostały szkoły ponadpodstawowe w strefach czerwonych. W Wielkopolsce naukę stacjonarną prowadzi nadal m.in Ośrodek Szkolno-Wychowawcy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Dyrektor tej placówki przyznaje, że ośrodek jest gotowy na naukę online lub hybrydową, co - jak twierdzi - byłoby korzystniejsze dla uczniów, którzy przez choroby przewlekłe są bardziej narażeni na zachorowania.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy uczęszczają do szkoły na terenie objętym strefą czerwoną, mają od 19 października lekcje na odległość. Natomiast uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy uczą się w placówkach objętych strefą żółtą, uczą się w trybie mieszanym (hybrydowym). W obu strefach te zasady nie dotyczą m.in. szkół specjalnych, szkół specjalnych w zespołach czy internatów.

Czy podstawówki powinny przejść na nauczanie zdalne?

Źródło: TVN

Ośrodek w Owińskach jest otwarty

W Wielkopolsce dotyczy to m.in. Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach, które znajdują się w powiecie poznańskim, a więc są objęte strefą czerwoną. Dyrektor ośrodka przyznaje, że zgodnie z przepisami, placówka musi realizować naukę tradycyjną, choć zagrożenie rośnie.

- Rozporządzenie ministerstwa nie pozwala nam na realizowanie nauki zdalnej. Zresztą podobnie było w marcu, kiedy wszystkie szkoły i przedszkola zostały zamknięte, a my pracowaliśmy normalnie. Teraz sytuacja związana z pandemią jest jeszcze poważniejsza i są duże obawy wśród nauczycieli - mówi Bartłomiej Maternicki.

Czytaj też: Wraca nauka zdalna, ale nie dla wszystkich. W strefach czerwonych szkoły średnie będą zamknięte. W żółtych - nauka hybrydowa

Dodaje, że szkoła jest przygotowana do zdalnej nauki.

- Teraz prowadzimy lekcje online, ponieważ u nauczyciela został zdiagnozowany koronawirus. Cały ośrodek decyzją sanepidu będzie zamknięty do 23 października. Funkcjonuje to sprawnie i według mnie placówka powinna zostać całkowicie zamknięta na jakiś czas - przyznaje dyrektor ośrodka.

Zobacz również: W szkołach średnich nauka zdalna albo hybrydowa. A co z podstawówkami i przedszkolami? "Zostały całkowicie pominięte"

W Owińskach uczą się dzieci i młodzież z całej Polski. To placówka obejmująca zarówno szkołę podstawową, jak i ponadpodstawową. Uczniowie poza dysfunkcją wzroku, często mają choroby przewlekłe.

- Ministerstwu wydaje się, że ośrodki specjalne to tylko takie z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną. My mamy uczniów niewidomych, którzy intelektualnie funkcjonują normalnie i nauka dla nich mogłaby odbywać się z zdalnie lub hybrydowo. Poza tym mamy wielu uczniów z pierwszego frontu zagrożenia, z chorobami przewlekłymi. Oni są szczególnie narażeni - podkreśla Maternicki.

Czytaj także: Pierwsza w Polsce gra dla osób niewidomych powstaje w Wielkopolsce. Dźwięki wykorzystane w Rosemary’s Fate nagrano w Owińskach

Jak funkcjonuje Ośrodek dla Dzieci Niewidomych w Owińskach?

Dyrektor Maternicki tłumaczy również, jakie zasady bezpieczeństwa zostały wprowadzone w ośrodku. Zmieniły się m.in. zasady wydawania posiłków.

- Dzieci przebywające w internacie - jest ich około 90 - jadają w świetlicach. Każda z grup ma własną świetlicę i dzięki takiemu rozwiązaniu stołówka nie jest przepełniona - zaznacza dyrektor.

Czytaj również: Wraca nauka zdalna, ale nie dla wszystkich. Lekarze apelują do premiera: "Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w szkołach"

Część uczniów do ośrodka dojeżdża. To grupa około 70 osób. - Dla tych dzieci wyznaczyliśmy dwie pory śniadaniowe. Najpierw jedzą uczniowie z podstawówki, a następnie ze szkoły ponadpodstawowej. Podobnie w przypadku obiadów - tłumaczy Bartłomiej Maternicki.

Oprócz tego pomieszczenia w ośrodku są ozonowane, a dla uczniów z objawami przeziębienia lub choroby wyznaczono izolatorium.

Zobacz też:

"Perspektywy" po raz 22. opublikowały ranking najlepszych szkół ponadpodstawowych - liceów i techników. Zobacz, jakie licea w Poznaniu zajęły czołowe miejsca w 2020 roku. Oto lista!POLECAMY TEŻ: 15 najgorszych kierunków studiów w Poznaniu. Po tych studiach zarabia się najmniej! [RANKING]Sprawdź --->

Ranking PERSPEKTYW 2020: Najlepsze licea w Poznaniu. Oto TOP 15 szkół!

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski