Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętajmy o profesorze Januszu Ziółkowskim [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Marek Zaradniak
Pogrzeb profesora Janusza Ziółkowskiego w 2000 roku.
Pogrzeb profesora Janusza Ziółkowskiego w 2000 roku.
W środę mija 13 lat od momentu pożegnania na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan profesora Janusza Ziółkowskiego, socjologa i ekonomisty, uczonego i polityka.

13 lat temu 10 kwietnia 2000 na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan pożegnano zmarłego 5 kwietnia profesora Janusza Ziółkowskiego, wybitnego uczonego i polityka, socjologa i ekonomistę. Niezwykłego wielkopolanina, pierwszego rektora UAM, wybranego w demokratycznych wyborach.

Choć urodził się 6 kwietnia 1924 w Sosnowcu od momentu przyjazdu na studia do Poznania w 1945 roku uważał się za wielkopolanina. W 1949 roku ukończył ekonomię na ówczesnym Uniwersytecie Poznańskim, a rok później dzięki rozprawie "Rozwój demograficzny Katowic i Sosnowca na tle warunków gospodarczych i społecznych" uzyskał stopień doktora. Niestety pozostanie na uczelni było wówczas niemożliwe gdyż założona przez profesora Floriana Znanieckiego Katedra Socjologii UP przestała funkcjonować. W związku z tym Janusz Ziółkowski do 1956 roku pracował w Komisji Planowania Urzędu Miasta.

Pracownikiem UAM został dopiero w 1957, ale przemiany polityczne dokonujące się wtedy w Polsce sprawiły, że jeszcze w 1956 roku powierzono mu kierowanie wznowioną po latach Kroniką Miasta Poznania. W 1957 razem z Bogdanem Gruchmanem (dziś Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) utworzył sekcję ekonomiczna w Instytucie Zachodnim.

W latach 1958-59 Janusz Ziółkowski był stypendystą British Council. Habilitował się w 1960 roku rozprawą "Sosnowiec, drogi i czynniki rozwoju miasta przemysłowego". W 1972 roku otrzymal tytuł profesora. Przez 10 lat pracował w UNESCO w Indiach i w Paryżu.

Po powrocie do kraju szybko związał się z NSZZ Solidarność. Został wiceprzewodniczącym Komitetu Obchodów Poznańskiego Czerwca 56, a 13 maja 1981 roku w pierwszych demokratycznych wyborach na UAM wybrano go rektorem tej uczelni. Funkcję tę pełnił aż do odwołania 26 stycznia 1982.

W latach 1982-89 profesor Janusz Ziółkowski był przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Wiele jego wykładów i odczytów odbywało się wtedy w kościołach i siedzibach Klubów Inteligencji Katolickiej. W 1987 roku profesor Janusz Ziółkowski powołany został do Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie.

W momencie przemian demokratycznych w 1989 roku stanął na czele Komitetu Obywatelskiego w Poznaniu. W latach 1989-91 był senatorem RP, a od 1991 roku był sekretarzem stanu do spraw zagranicznych w Kancelarii Prezydenta RP natomiast w latach 1992-95 był szefem Kancelarii.

W 1998 roku papież Jan Paweł II mianował go członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

Niestety choroba nie pozwoliła mu doczekać planowanych na maj 2000 roku uroczystości odnowienia doktoratu. Lech Wałęsa przemawiając nad jego grobem powiedział: - Mija czas bezinteresownych entuzjastów, którzy byli romantykami w wyznaczaniu sobie celów i niestrudzonymi praktykami w ich realizacji".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski