Wysokość płacy minimalnej w Polsce wzrosła 1 stycznia 2019 r. Dzięki podwyżce najniższa krajowa pensja jest obecnie wyższa o 150 zł niż rok wcześniej Podwyżka dotyczy także wysokości stawki płaconej za godzinę pracy. Sprawdź aktualne stawki pensji netto i brutto obowiązujące od 2019 r. przy umowach o pracę, a także umowach cywilno-prawnych, czyli umowach zleceniach i umowach o dzieło.

Wysokość obowiązującej pensji minimalnej budzi duże zainteresowanie, ponieważ ma ona bardzo duże znaczenie dla wszystkich pracowników, którzy wykonują najgorzej opłacane zawody. Podwyżka płacy minimalnej oznacza dla nich podwyżkę comiesięcznych zarobków.

Co istotne, dotyczy to pensji zarówno pracujących na etacie, czyli będących zatrudnionych na podstawie umów o pracę, jak i umów o dzieło, przy których obowiązuje stawka płacona za godzinę pracy.

Propozycję, aby w 2019 r. pensja minimalna wynosiła 2250 zł brutto Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło już 9 czerwca 2018 r. i taka suma została przyjęta przez rząd. To oznacza podwyżkę o 150 zł brutto. Nie wszystkim taki wzrost się podobał. Przeciwko tak wysokiej podwyżce protestowali pracodawcy, którzy ze swojej strony proponowali, aby to było 117 zł.

Czytaj też: 500 PLUS NA PIERWSZE DZIECKO - nowy zmiany w programie. 500 zł także na pierwsze dziecko od lipca 2019

Zupełnie przeciwne zdanie w tej samej sprawie miały związki zawodowe. Zarówno Solidarność, jak i OPZZ chciały, aby płaca minimalna w Polsce w jak najszybszym tempie osiągnęła pułap 50 proc. średniej pensji w gospodarce narodowej. Solidarność sugerowała, aby minimalna stawka wyniosła 2278,5 zł, a OPZZ postuluje 2383 zł.

Ostateczna decyzja o ustaleniu wysokości pensji minimalnej w 2019 r. zapadła na posiedzeniu Rady Ministrów 11 września 2018 r.. Na konferencji prasowej w Idzikowicach ogłosił ją wówczas osobiście premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz też: ABONAMENT RTV 2019 - opłaty, stawki, terminy płatności, zwolnienia. Kto musi płacić, a kto jest zwolniony z opłat?

Pensja minimalna 2019 - ile "na rękę" (umowa o pracę)


Wysokość płacy minimalnej stanowi ok. 47 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce krajowej. Od 1 stycznia 2019 r. płaca minimalna dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę wyniesie 2250 zł brutto, czyli około 1634 zł netto. To oznacza, że osoby, które dziś pracują za najniższą krajową, od 1 stycznia 2019 r. będą dostawać "na rękę" o nieco ponad 100 zł więcej wypłaty niż obecnie.

Analogicznie wzrosną również pensje minimalne osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzinowym. Np. osoba zatrudniona na pół etatu od 1 stycznia 2018 r. nie może zarabiać mniej niż 1125 zł brutto.

Zobacz też: BIEDRONKA - zarobki w 2019 roku po nowemu. Na jaką pensję można liczyć za pracę w sklepie? Sprawdź, ile zarabiają kasjerzy w Biedronce

Nowa minimalna stawka godzinowa 2018 (umowa o dzieło, zlecenie)

Pensja minimalna 2019 - ile "na rękę"? (umowa o dzieło i umowa zlecenie)


Z początkiem 2019 r. podniesiona została również minimalna stawka godzinowa. Osobom pracującym na podstawie umowy o dzieło lub umowy zleceniu nie można zapłacić za godzinę pracy mniej niż 14,70 zł. Oznacza to podwyżkę o złotówkę. Stawka ta wypłacana pracownikowi "na rękę" wynosi 12 zł (przy umowie o dzieło) oraz 9 zł (przy umowie zleceniu).

Zobacz też:

POLECAMY:

Polacy rezygnują z zagranicznych wyjazdów zarobkowych - zobacz wideo:

źródło: Agencja Informacyjna Polska Press/x-news.pl.