Piłka ręczna kobiet: Wysokie porażki na koniec fazy zasadniczej

Krzysztof Maciejewski
Zakończyła się pierwsza faza rozgrywek w pierwszej lidze piłki ręcznej kobiet. Ostatnia kolejka nie była pomyślna dla zespołów z Wielkopolski. Wszystkie trzy drużyny doznały wysokich porażek z wyżej notowanymi rywalami.

Przed własną widownią wystąpił tym razem tylko MKS MOS Gniezno, który przegrał 22:38 z Aussie Latochą Tczew, najlepszym zespołem sezonu zasadniczego. Gnieźnianki próbowały podjąć w tym meczu walkę, udawało się to jednak tylko przez kilkanaście minut. Od stanu 6:6 przeciwniczki rzuciły cztery bramki z rzędu i już do końca kontrolowały wydarzenia na parkiecie.

Do przerwy gra była jeszcze wyrównana (14:18), ale początek drugiej odsłony rozwial wszelkie złudzenia miejscowych. Zawodniczki z Tczewa zdobyły osiem goli nie tracąc żadnego, powiększyły prowadzenie i w efekcie odniosły zdecydowane zwycięstwo.

Najsłabsza drużyna rozgrywek AZS AWF Volkswagen Poznań, gościła w Płocku, gdzie w bardzo ważnym spotkaniu uległa tamtejszemu AZS PWSZ Jutrzenka 23:36. Marzenia poznańskich akademiczek o wywiezieniu korzystnego rezultatu z Płocka prysnęły już w początkowej fazie spotkania. Po 22 minutach Jutrzenka prowadziła już różnicą 10 bramek, wyraźnie dominowała na parkiecie, nie pozostawiając złudzeń zespołowi ze stolicy Wielkopolski. W drugiej połowie poznanianki spisywały się nieco lepiej, ale o odrobieniu strat nie mogło być mowy. Porażka byłaby pewnie zresztą wyższa, gdyby nie fakt, że trener zespołu z Płocka oszczędzał podstawowe zawodniczki na turniej mistrzostw Polski juniorek.

Przegrała także Sparta Oborniki Wielkopolskie. Podopieczne trenera Tomasza Konitza uległy na wyjeździe Słupi Słupsk 21:31. Wiceliderki tabeli wygrały jak najbardziej zasłużenie. Słupszczanki zagrały bardzo dobrze, a wszelkie nadzieje odebrała podopiecznym Tomasza Konitza bramkarka Słupi Iwona Łoś, która między innymi obroniła pięć karnych.

Teraz cztery najlepsze drużyny - Aussie Latocha Sambor Tczew, Słupia Słupsk, Sparta Oborniki i UKS PCM Kościerzyna rywalizować będą o awans, pozostała trójka Jutrzenka Płock, MKS MOS Gniezno oraz AZS AWF Volkswagen Poznań - o pozostanie w pierwszej lidze. Grać się będzie systemem każdy z każdym mecz i rewanż. Zespoły zachowują dorobek z fazy zasadniczej.

Dla oborniczanek sezon praktycznie się skończył, bo opuścić pierwszej ligi nie mogą, a włączenie się do walki przynajmniej o premiowane barażami drugie miejsce wydaje się już nierealne.

- Będziemy walczyć, ale prawdę powiedziawszy musiałby zdarzyć się cud, żebyśmy powalczyły jeszcze o wyższą lokatę niż trzecia - przyznała zawodniczka Sparty Justyna Cieśla.

W grupie drużyn walczących o utrzymanie niemal beznadziejna jest już sytuacja poznańskich akademiczek. Do końca rozgrywek pozostało wprawdzie jeszcze sześć spotkań, ale pięć punktów straty do MKS MOS Gniezno to bardzo dużo.

MKS MOS Gniezno - Aussie Latocha Sambor Tczew 22:38 (14:18)