MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piramida z hologramem rodem z Gwiezdnych Wojen prosto z Poznania

Mateusz Pilarczyk
Premiera piramidy odbędzie się 7 października na Międzynarodowych Targach Poznańskich
Premiera piramidy odbędzie się 7 października na Międzynarodowych Targach Poznańskich Waldemar Wylegalski
Urządzenie, które przygotowuje poznańska firma do niedawna mogliśmy oglądać tylko w filmach science fiction. Założona przez absolwentów Politechniki Poznańskiej spółka stworzyła właśnie pierwszy egzemplarz holograficznego projektora. Poznaniacy na swoim koncie mają też interaktywne stoły i tablice.

- Szklana piramida działa dzięki złudzeniu optycznemu. Możemy w niej pokazać trójwymiarowe przedmioty albo wyświetlić film 3D. Całość ma 40 cm wysokości a w przyszłości może pokusimy się o budowę dużo większego urządzenia, być może największego na świecie - mówi Przemysław Kozłowski prezes firmy Glip.

Piramida pozwala wyświetlić na przykład holograficzny obraz najnowszego telefonu komórkowego. Może się on obracać, a przy telefonie mogą pojawiać się chmurki opisujące jego funkcje. Poznaniacy liczą też na zainteresowanie ze strony muzeów, w których powoli pojawiają się podobne konstrukcje.

- Takie urządzenia są dostępne, ale tylko zagranicą. W Polsce nikt ich jeszcze nie produkuje - zwraca uwagę Przemysław Kozłowski.

Wkrótce ma to się zmienić. Firma chce pokazać nowe rozwiązanie na targach "Gmina", które rozpoczną się w przyszły tygodniu na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

- Idę piramidy podpatrzeliśmy na internetowym filmiku, ale sami przygotowaliśmy projekt i konstrukcję urządzenia. Napisaliśmy też specjalistyczne oprogramowanie, które steruje obrazem w piramidzie - wyjaśnia prezes firmy, w której pracuje obecnie 5 osób.

To i tak dużo, bo nad pierwszym projektem Glipa siedziało w garażu 2,5 osoby - założyciele spółki pracowali wtedy w innych firmach i w wolnym czasie budowali interaktywny stół. Został on zaprezentowany podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Innowacji w Poznaniu. Jeden z takich stołów używany jest w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 na poznańskich krzesinach.

Od tamtych garażowych dni wiele się zmieniło. Firma oficjalnie została zarejestrowana przed miesiącem. W ostatnich dniach otrzymała też spory zastrzyk gotówki. W innowacyjny biznes zainwestował Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Pieniądze te pozwolą firmie w krótkim czasie przygotować interaktywne podłogi i ściany oraz rozwijać kolejne pomysły.

W listopadzie ma ruszyć komercyjna sprzedaż urządzeń produkowanych przez Glip. Ze względu na swoją cenę są to rozwiązania dla firm i instytucji. Za stół interaktywny trzeba zapłacić ponad 20 tys. złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski