Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Placido Domingo w Poznaniu. Co trzeba wiedzieć przed koncertem?

Marek Zaradniak
Placido Domingo - człowiek, którego nazywa się największym artystą operowym naszych czasów, w niedzielę zaśpiewa na poznańskich Targach. Ten wieczór przyniesie wielkie przeboje opery, ale nie zabraknie też poznańskiego akcentu, czyli hymnu "Abba Ojcze"

Wydarzeniem nie tylko artystycznym tego weekendu będzie nadzwyczajny koncert Placido Domingo "Live in Poznań. Tu zaczęła się Polska", zorganizowany z okazji kanonizacji Jana Pawła II.

Jego głównymi organizatorami są Teatr Muzyczny w Poznaniu oraz MJM Prestige. Wybitnemu tenorowi towarzyszyć będą sopranistki Angel Joy Blue i Micaela Oesta, tenor Placido Domingo Junior, Justyna Steczkowska oraz chór i orkiestra Teatru Muzycznego. Zadyryguje Eugene Kohn.

W programie koncertu znajdą się utwory zawarte na płycie "Amore Infinito" skomponowane do poezji Karola Wojtyły, której premiera w wydaniu Sony Classical odbędzie się w najbliższy wtorek, a także fragmenty z oper Pietro Mascagniego, Umberto Giordano i Giuseppe Verdiego. Usłyszymy m.in. wielkie arie barytonowe z "Traviaty" oraz "Simone Bocchanegra" Giuseppe Verdiego, a także słynne "Nemico della Patria" z opery Umberto Giordano "Andrea Chenier". To właśnie inscenizację tej opery oglądał Placido Domingo w Teatrze Wielkim w Poznaniu podczas pobytu w roku 2004 roku.

Nie będzie to jedyny poznański akcent tego wieczoru, ponieważ razem z Justyną Steczkowską wybitny śpiewak wykona po polsku pieśń "Abba Ojcze" z muzyką Jacka Sykulskiego i tekstem ojca Jana Góry. Z Justyną Steczkowską Domingo wykona również "Ave Maria" Franza Schuberta. Śpiewak zawsze podkreślał, że pragnął być w kraju papieża w dniu jego kanonizacji.

Placido Domingo jest artystą o wielu obliczach. To nie tylko jeden z najwybitniejszych śpiewających aktorów historii sztuki operowej oraz ceniony dyrygent, a także dyrektor teatrów. Choć w styczniu tego roku ukończył 73 lata, to jego energia i charyzma pozostają niezmienione. Repertuar wokalny Placido Domingo to 144 role sceniczne. Taką liczbą nie może poszczycić się żaden inny tenor w historii. Nic więc dziwnego, że krytycy nazywają go "królem opery", "prawdziwym człowiekiem renesansu w operze" albo "największym artystą operowym naszych czasów".

Domingo dyrygował wieloma przedstawieniami operowymi w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, londyńskiej Covent Garden, wiedeńskiej Staatsoper, Los Angeles Opera i wieloma orkiestrami na całym świecie.

Urodzony w Madrycie artysta w wieku lat 8 przeniósł się z rodziną do Meksyku i tam w konserwatorium w Mexico City początkowo uczył się grać na fortepianie, potem zaczął poznawać dyrygenturę, a w momencie odkrycia jego talentu wokalnego rozpoczął naukę śpiewu. Zadebiutował jako 18-latek niewielką rolą Borsy w Rigoletto Verdiego w Narodowej Operze w Meksyku. Jego wielka międzynarodowa kariera rozpoczęła się w roku 1965.

Warto też powiedzieć parę słów o innych solistach, którzy pojawią się w tym koncercie oraz o dyrygencie.

Angel Blue oprócz klasycznej wokalistyki operowej studiowała również gospel, aktorstwo i grę na fortepianie. Obdarzona wielkim talentem nie ogranicza się tylko do repertuaru operowego, ale wykonuje również muzykę pop. Występowała m.in. z takimi gwiazdami jak Donna Summer, Chaka Khan czy Brian McKnight. Jej urodę docenili jurorzy wielu konkursów piękności. Zdobyła m.in. tytuły Miss Hollywood 2005, Miss Południowej Kalifornii 2006 i Miss Las Vegas/Herndersen 2007.

O Micaeli Oeste mówi się, że jest artystką o kryształowym głosie i elegancji Grace Kelly. Okrążyła niemal kulę ziemską, koncertując z takimi orkiestrami jak Stockholm Sinfonietta czy Orkest der Lage Landen w Amsterdamie, a także śpiewała w królestwie Bahrajnu i podczas otwarcia królewskiej opery w Muskacie w Omanie. Można ją też usłyszeć na najnowszej płycie Yanniego "Inspirato".

Justyna Steczkowska to jedna z najciekawszych postaci polskiej muzyki rozrywkowej. Nie tylko wokalistka, ale także kompozytorka, skrzypaczka, autorka tekstów, aktorka i fotografka. To niezwykła osobowość, która potrafi zaskakiwać.

Placido Domingo Junior urodził się w Mexico City. Od najmłodszych lat wzrastał w świecie opery. Jest autorem piosenek dla takich artystów jak Michael Bolton, Diana Ross, Vanessa Williams czy Sarah Brightman, ale również dla Jose Carrerasa, Luciano Pavarottiego i oczywiście Placido Domingo. Jako wykonawca zadebiutował w 2010, wydając wspólnie z laureatem nagrody Grammy Juanem Cristobalem Losadą płytę "Songs For Christmas/Canciones de Navidad".

Dyrygent Eugene Kohn dzieli czas pomiędzy muzykę symfoniczną i operową. Z Placido Domingo współpracuje od 30 lat, co zostało udokumentowane na wielu nagraniach kompaktowych i DVD. Na całym świecie koncertuje również z Andreą Bocellim oraz Anną Netebko. W biograficznym filmie Franco Zefirellego "Callas Forever" wystąpił obok Fanny Ardant i Jeremy'ego Ironsa, wcielając się w rolę samego siebie sprzed 40 lat, czyli... pianisty i akompaniatora tej wybitnej śpiewaczki.

Placido Domingo, Live in Poznań, Tu zaczęła się PolskaHala nr 5 MTP (wejście od ul. Bukowskiej) niedziela 27.04., godzina 18, wejście od godziny 16 bilety: 194 - 849 zł

Placido Domingo - Praktyczny niezbędnik koncertowy

Bilety last minute
Zakup biletu w dniu koncertu przy wejściu północnym MTP (od ulicy Bukowskiej) możliwy będzie już od godziny 10 aż do momentu rozpoczęcia koncertu.

Otwarcie bram
Brama od strony ulicy Bukowskiej otwarta zostanie już od godziny 16. Osoby niepełnosprawne będą mogły wchodzić tym samym wejściem i będą kierowane do wyznaczonych obszarów.

Parkingi
Na ulicach, na których obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania, w weekendy nie są pobierane opłaty. Dodatkowe parkingi znajdują się przy ulicach Głogowskiej i Bukowskiej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Cena za zaparkowanie pojazdu 15 zł.

Osoby niepełnosprawne
Osoby niepełnosprawne wchodzą wejściem północnym, od strony ulicy Grunwaldzkiej/Bukowskiej. Następnie będą kierowane do wyznaczonych obszarów.

Nie wolno wnosić
Zabronione jest wnoszenie na koncert wszelkiego rodzaju broni i przedmiotów niebezpiecznych, parasoli z ostrymi zakończeniami, materiałów wybuchowych i pirotechnicznych, gazu pieprzowego, środków odurzających i substancji psychotropowych, płynów łatwopalnych i alkoholu, własnych artykułów spożywczych w tym napojów, kamer i aparatów fotograficznych z odłączanym obiektywem, wskaźników laserowych, puszek, butelek, długich łańcuchów przy portfelach i innych przedmiotów, które zdaniem organizatorów mogą stanowić zagrożenie. Dopuszczalne jest natomiast korzystanie z aparatów kompaktowych. Palenie papierosów dozwolone będzie tylko w wyznaczonym miejscu obok hali nr 5.

Catering
Podczas koncertu na terenie MTP otwarty będzie bufet, w którym dostępne będą drobne przekąski i napoje.

Palenie papierosów na koncercie
Palenia papierosów będzie możliwe tylko w wyznaczonym miejscu – na zewnątrz obiektu, obok hali. Poza tym terenem palenie papierosów na terenie imprezy będzie zabronione.

Pierwsza pomoc
Podczas koncertu czynne będą punkty pomocy medycznej.

Szatnie
Podczas koncertu czynne będą nieodpłatne szatnie. Organizatorzy proszą jednak o niepozostawianie w ubraniach rzeczy wartościowych. Nie będzie, niestety, możliwe oddanie rzeczy wartościowych do depozytu.

Najbliższe bankomaty
•PKO BP S.A. ul. Śniadeckich 10,
•Bank Zachodni WBK SA, przy MTP ul. Głogowska 16,
•Polbank EFG ul. Głogowska 16,
•Citibank Handlowy ul. Głogowska 16,
•PKO BP ul. Głogowska 18,
•PKO BP, Hol Dworca Głównego PKP ul. Dworcowa 1.

Aparaty fotograficzne
Na terenie imprezy nie można wnosić aparatów fotograficznych z odkręconymi obiektywami. Dopuszczalne jest natomiast korzystanie z aparatów kompaktowych.

Gadżety
Podczas koncertu będą przygotowane specjalne stoiska, na których będzie można zakupić płyty Placido Domingo, w tym reedycję płyty „Amore Infinito” oraz książki poświęcone osobie Jana Pawła II, m.in.: „Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci”, „Idąc przez puste Błonia”, „Kres i początek”, „Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II”.

Koncerty w hołdzie Janowi Pawłowi II

"Santo Subito" bazylika archikatedralna, Ostrów Tumski, 26 kwietnia, godzina 19, wstęp wolny
"Santo Subito" to koncert misterium, jaki jutro w przeddzień kanonizacji Jana Pawła II odbędzie się w bazylice archikatedralnej w Poznaniu. W programie znajdą się najbardziej znane arie, duety i tercety ze słynnych kompozycji sakralnych Wolfganga Amadeusza Mozarta, Jerzego Fryderyka Haendla, Antonina Dvoraka, Józefa Haydna, Gioachino Rossiniego i Giuseppe Verdiego.

Usłyszymy między innymi "Alleluja" z "Exultate Jubilate" i "Laudate Dominum" z "Vesperae Solemnes" Wolfganga Amadeusza Mozarta, "Rejoice, Rejoice" z "Mesjasza" Jerzego Fryderyka Haendla "Sancta Mater" ze "Stabat Mater" Antonina Dvoraka oraz "Quitollis Pecata Mundi" z "Małej Mszy Uroczystej" Gioachino Rossiniego oraz poezję Karola Wojtyły.

Wykonawcami będą artyści związani z Operą Wrocławską i Filharmonią Wrocławską. Usłyszymy między innymi tenora Wojciecha Sokolnickiego, sopranistkę Annę Patrys i mezzosopranistkę Julię Fercho, a także Kwartet Smyczkowy Akademii Muzycznej we Wrocławiu i pianistę Mirosława Gąsińca. Wiersze Karola Wojtyły recytować będzie Artur Kusaj.

Wojciech Zięba "Koronka do Miłosierdzia Bożego", Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, os. Jana III Sobieskiego 116, 26 kwietnia, godzina 19.30, wstęp wolny
Działający w Poznaniu gdański dyrygent, kompozytor, organista i flecista Wojciech Zięba specjalnie z okazji kanonizacji Jana Pawła II skomponował "Koronkę do Miłosierdzia Bożego". Prawykonanie utworu odbędzie się jutro w poznańskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Dwunastoczęściowy utwór trwa około 45 minut. Jego wykonawcami będą między innymi: Chór Cantati kierowany przez Michała Sergiusza Mierzejewskiego, Orkiestra Kameralna Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza, kierowana przez Macieja Sztora oraz soliści: Beata Panfil - sopran, Małgorzata Woltmann-Żebrowska - mezzosopran, Marcin Steczkowski - tenor i Marek Chmiel - bas. Dyrygować będzie kompozytor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski