Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"Przedwiośnie baletowe" w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W ramach nowego festiwalu będzie można zobaczyć 5 spektakli

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Festiwal w Teatrze Wielkim w Poznaniu.
Festiwal w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Łukasz Gdak/zdjęcie ilsutracyjne
Festiwal "Przedwiośnie baletowe" to nowość w repertuarze Teatru Wielkiego w Poznaniu. Od 15 do 25 lutego można będzie zobaczyć aż 5 spektakli!

Spis treści

Tradycja tańca w Poznaniu

Stolica Wielkopolski może poszczycić się niemałymi osiągnięciami i tradycją taneczną.

- Poznań jest miastem, które ma ogromny potencjał jeśli chodzi o taniec - także konceptualny. W Poznaniu niebywały sukces odniósł Polski Teatr Tańca. Ten teatr i myśl związana z Konradem Drzewieckim rozwinął się w taki sposób, że jest to jeden z dwóch teraz niezależnie funkcjonujących teatrów tańca w naszym kraju, ale źródło jest tutaj - w tym teatrze

- mówiła dyrektor Teatru Wielkiego, Renata Borowska-Juszczyńska.

To tutaj, na poznańskich deskach występował wybitny tancerz, choreograf oraz reformator baletu Conrad Drzewiecki. Artysta wprowadził do repertuaru - wówczas Opery Poznańskiej - choreografie będące syntezą technik neoklasycznej i tańca modern. Inicjatywa ta zaowocowała powstaniem Polskiego Teatru Tańca. Poznań to także miejsce ogólnopolskich premier.

- Jesteśmy w mieście, które ma bardzo bogate tradycje jeśli chodzi o taniec. Tu nie tylko zrodziły się osobowości, ale także miały miejsce wyjątkowe premiery, tak jak pierwsza polska premiera "Harnasiów" Karola Szymanowskiego. Postać Conrada Drzewieckiego również wyrosła tutaj w Teatrze Wielkim i bez jego pracy artystycznej Polski Teatr Tańce by nie powstał

- mówił Robert Bondara, kierownik baletu Teatru Wielkiego.

Pierwsze w historii Teatru Wielkiego "Przedwiośnie baletowe"

Festiwal "Przedwiośnie baletowe" to nowość w repertuarze Teatru Wielkiego. Od 15 do 25 lutego w gmachu pod pegazem zobaczyć będzie można 5 różnych spektakli.

- Początkiem tego przedsięwzięcia były debiuty choreograficzne. Projekt daje przestrzeń rozwoju dla młodych twórców i młodych talentów choreograficznych

- opisuje Robert Bondara, kierownik baletu.

Projekt Spectrum

W ramach festiwalu działa też projekt "Spectrum". Spektakl w całości produkowany jest przez młodych twórców - tancerzy poznańskiego Teatru Wielkiego, którzy nie tylko tworzą choreografię, ale także zajmują się kostiumami i sprawami organizacyjnymi.

Stolica Wielkopolski może poszczycić się niemałymi osiągnięciami i tradycją taneczną.
Stolica Wielkopolski może poszczycić się niemałymi osiągnięciami i tradycją taneczną. Nowy festiwal rozpocznie się już 15 lutego. Marta Jarmuszczak

Krótka kariera tancerza

Projekt jest okazją do szukania dla młodych tancerzy nowych przestrzeni realizacji w świecie artystycznym, w których mogliby się odnaleźć po zakończeniu kariery jako tancerze.

- To doświadczenie otwiera wiele drzwi. Kariera tancerza rzeczywiście jest krótka. Nie chcę na razie myśleć o jej zakończeniu, ale trzeba cały czas mieć oczy otwarte i myślenie o tym jest ważną sprawą. Interesuje mnie jednak tworzenie kostiumów i jest to przestrzeń, w której chciałabym się rozwijać

- mówi Chiara, tancerka Teatru Wielkiego, choreografka i kostiumografka w projekcie Spectrum.

Harmonogram Festiwalu "Przedwiośnie baletowe"

Spectrum 02 (czwartek, 15.02.2024, godz. 19:00)
Po raz drugi tancerze i tancerki Teatru Wielkiego w Poznaniu staną przed możliwością zrealizowania samodzielnego projektu choreograficznego. Drugi, a zarazem pierwszy, ponieważ tym razem „Spectrum” zostanie zaprezentowane na wyremontowanej scenie pod Pegazem, co na pewno stworzy dodatkowe wyzwania, ale również przysporzy twórcom i widzom wielu artystycznych wrażeń. Podobnie jak poprzednio, realizacją projektu zajmują się tancerze. Jak podkreślają młodzi choreografowie, ten wieczór to wyzwanie, możliwość rozwoju, zdobywanie doświadczenia, rozwijanie kreatywności, ale również refleksja, podróż, pogłębianie relacji oraz wspólna praca.

Juvenalia – gościnny spektakl Polskiego Baletu Narodowego Junior (niedziela, 18.02.2024, godz. 18:00)
W sezonie 2023/24 Polski Balet Narodowy sięgnął po dodatkową dawkę energii w osobach dziesięciorga młodych tancerzy, tegorocznych wychowanków szkół baletowych. Dzięki wsparciu MKiDN realizujemy projekt PBN Junior. Nowa inicjatywa Krzysztofa Pastora, dyrektora Polskiego Baletu Narodowego, jest próbą wypełnienia luki, jaka powstaje pomiędzy owocami pracy szkół baletowych a oczekiwaniami naszych scen teatralnych. Nasi Juniorzy, głównie wychowankowie polskich szkół baletowych, otrzymują specjalną opiekę pedagogiczną doświadczonych artystów PBN, biorą udział w przedstawieniach zespołu, ale zapewniamy im również warsztaty mistrzowskie prowadzone przez zaproszonych baletmistrzów zagranicznych. W miarę upływu czasu będą mieli szansę dołączenia do zespołu PBN lub starania się o angaż w innych teatrach.

Pupo / Komoco - Sofia Nappi (wtorek, 20.02.2024, godz. 19:00)
W języku włoskim „pupo” odnosi się zarówno do słowa „dziecko”, jak i do słowa „kukiełka”. Nowe dzieło Sofii Nappi jest inspirowane Pinokiem, czyli drewnianą marionetką, która bardzo chciałaby stać się prawdziwym chłopcem. Autorka skupia się w nim na metamorfozie kukiełki – na tym, jak przebiega jej powolna przemiana z jednej postaci w drugą; oraz na tym, jak naiwne dziecko dorasta i nie pozwala już innym sobą manipulować. Znana na całym świecie książka dla dzieci Carlo Collodiego zainspirowała młodą włoską choreografkę do stworzenia nowoczesnej opowieści o dorastaniu, w której skojarzenia budzą także baśniowe postaci, jak lis i kocur, gadający świerszcz i Błękitna Wróżka.

BER „Tryptyk baletowy” (czwartek, 22.02.2024, godz. 19:00)
BER – energia współczesnego tańca. Jeden z najważniejszych spektakli baletowych ostatnich lat, którego premierę online obejrzało przeszło 20 tysięcy widzów. Trzech choreografów, trzy wizje ruchu, trzy odsłony współczesności, jedno pytanie: czym jest taniec. Poznaj genotyp współczesności!
B jak Bondara Robert – znaczące nazwisko na scenie tanecznej, jego prace choreograficzne są pokazywane na najważniejszych festiwalach tańca w Polsce i za granicą. E jak Ekman Alexander – gwiazda współczesnej choreografii, współpracował z ponad czterdziestoma zespołami na całym świecie. R jak Rimeikis Martynas – najbardziej uznany choreograf młodego pokolenia na Litwie. BER jak mechanizm odnowy DNA. Jak dawka nowej energii. „Jesteśmy częścią tańczącego świata” – pisano po spektaklu – sprawdźmy to wspólnie!
Wykonawcy: Balet Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Łabędzie (sobota, 24.02.2024, foyer I piętra, godz. 19:00 oraz niedziela, 25.02.2024, foyer I piętra, godz. 18:00)
Łabędzie, spektakl teatru tańca stworzony we współpracy z tancerzami niewidomymi, słabowidzącymi oraz poruszającymi się alternatywną motoryką, który Teatr Wielki w Poznaniu zaprezentował w październiku 2022 roku, poruszył serca, zachwycił publiczność i świat mediów. Spektakl stworzyły osoby niezwykle kreatywne, z którymi podjęliśmy dialog ze skodyfikowaną formą tańca klasycznego, poszerzając ją dzięki wyobraźni twórców i czyniąc bardziej dostępną. Projekt został doceniony za granicą i wyróżniony przez międzynarodowe audytorium nagrodą publiczności w prestiżowym konkursie FEDORA (luty 2023).

Fotografia pochodzi prawdopodobnie z lat 60. XX wieku.

Tak przez lata wyglądał Dom Studencki Jowita. Stał się ikoną...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski