Podpalacza kamienicy czeka kolejny proces przed sądem

  Podpalacza kamienicy czeka kolejny proces przed sądem

  Barbara Sadłowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Artur P., który podpalił kamienicę przy ul. Wielkiej w Poznaniu, nie trafi do więzienia. Sąd Najwyższy uchylił bowiem skazujący go wyrok.
  W listopadzie 2007 roku poznański Sąd Okręgowy skazał Artura P. na 3,5 roku więzienia. Łagodność kary dla podpalacza uzasadnił jego znacznie ograniczoną poczytalnością. W lutym sąd apelacyjny utrzymał wyrok w mocy. Obrońca sprawcy zwrócił się do Sądu Najwyższego.

  W skardze kasacyjnej wnosił o kolejny proces. Uzasadniał to m.in. rozbieżnościami w opiniach biegłych, którzy badali poczytalność Artura. Kasację adwokata poparła także poznańska Prokuratura Apelacyjna. Ostatecznie Sąd Najwyższy uchylił wyrok skazujący podpalacza kamienicy przy Wielkiej.

  Motywy tej decyzji nie są jeszcze znane. Wiadomo jednak, że SN już kilka miesięcy temu wstrzymał wykonanie kary. W lipcu poprosił o to obrońca Artura P. Sąd zgodził się z jego argumentacją. Chodziło o to, że biegli psychiatrzy w dwóch różnych opiniach stwierdzili, że poczytalność oskarżonego była znacznie ograniczona, ale ich oceny dotyczące tego, w jakim stopniu Artur mógł przewidzieć skutki zabawy z ogniem, były różne. Sąd Najwyższy stwierdził wówczas, że skazany jest osobą upośledzoną i "zasadniczo nie funkcjonującą w życiu samodzielnie", a najważniejsze dla niego jest zapewnienie opieki i wychowania. Dlatego skazany nie poszedł do więzienia, by odbyć resztę kary.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo