Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci z Poznania wrobili kierowcę w uszkodzenie radiowozu. Jeden z nich zasłabł podczas ogłaszania wyroku

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Jeden z oskarżonych, Przemysław K., zasłabł podczas ogłaszania wyroku.
Jeden z oskarżonych, Przemysław K., zasłabł podczas ogłaszania wyroku. Adam Jastrzębowski
W 2019 roku "Głos Wielkopolski" ujawnił skandal, jaki miał miejsce w poznańskiej drogówce. Z anonimu, jaki dotarł do naszej redakcji wynikało, że w nieoznakowanym policyjnym bmw doszło do stłuczenia szyby. Żaden z funkcjonariuszy nie przyznał się do uszkodzenia, dlatego - jak wynikało z anonimu - policjanci postanowili znaleźć winnego, który zapłaciłby za naprawę.

Zakończył się proces czterech oskarżonych policjantów w Sądzie Rejonowym Grunwald i Jeżyce w Poznaniu. 13 grudnia usłyszeli wyrok skazujący. Policjanci jednak nie przyznają się do winy. Jeden z adwokatów, Maciej Kacprzak, zapowiedział złożenie apelacji.

Wyrok w zawieszeniu i grzywna dla policjantów

Paweł K. i Maciej K. wiedząc, że szyba radiowozu jest rozbita, nie odnotowali tego faktu, a następnie wyjechali radiowozem i upozorowali zdarzenie drogowe z udziałem innego samochodu. Skierowali wobec kierowcy innego pojazdu fałszywe oskarżenie o uszkodzeniu szyby radiowozu. Każdy z ich otrzymał karę łączną pozbawienia wolności na 10 miesięcy w zawieszeniu na rok oraz 3 tysiące złotych grzywny.

Paweł S. wiedząc o uszkodzeniu szyby radiowozu pobrał bez podstawy duplikat kontrolki pojazdu, czyli kartę użytkowania radiowozu, a następnie polecił innym funkcjonariuszom przepisanie wpisów z oryginalnej kontrolki do duplikatu bez adnotacji o uszkodzeniu szyby w radiowozie.

Doprowadził tym do zniszczenia oryginału kontrolki tego pojazdu. Zasugerował również wyjazd radiowozem poza komendę i upozorowanie zdarzenia drogowego, tak by szybę naprawić z ubezpieczenia pojazdu, który rzekomo miał szybę radiowozu uszkodzić. Został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok oraz 2 tysiące złotych grzywny.

Przemysław K. pomimo posiadania wiedzy dotyczącej tworzenia fałszywych dowodów dot. upozorowania zdarzenia drogowego, nie podjął żadnych czynności, żeby zapobiec temu przestępstwu. Również został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok i 2 tysiące złotych grzywny.

Sędzia: Oskarżeni postawili na szali własne życie dla 500 złotych

- Czego oczekujemy od funkcjonariuszy policji? Żeby stali na straży naszego bezpieczeństwa oraz praworządności. Uczciwość wydaje się, że jest jedną z najważniejszych cech funkcjonariusza policji. Powinien przestrzegać przepisów prawa i służyć za wzór dla innych obywateli. Tutaj tego zabrakło - powiedziała sędzia Daria Kamińska-Grzelak w uzasadnieniu wyroku.

Odniosła się również do tego, że działania oskarżonych wpływały na szkodę interesu społecznego.

- Ten interes społeczny jest dobrze chroniony wówczas, kiedy społeczeństwo darzy zaufaniem policję. Tego byśmy chcieli – w pełnym zaufaniem podchodzić do działań i słów policji i wierzyć w to, ze zawsze są prawi i uczciwi. W ocenie sądu oskarżeni nie sprostali tym zadaniom.

Sędzia nie była w stanie zrozumieć postępowania funkcjonariuszy.

- Ciężko zrozumieć, czym się kierowali oskarżeni, kładąc na szali swoje dobre imię i karierę zawodową. Naprawa tej szyby finalnie wyniosła 523 złote 71 groszy. Rodzi się pytanie: czy warto podpalać magazyn, by ukryć kradzież paczki spinaczy?

Wyrok nie jest prawomocny. Maciej Kacprzak, jeden z adwokatów, zapowiedział, że po uzasadnieniu sądu złoży apelację. Policjanci uważają, że są niewinni.

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowszy ranking miast w Polsce z największą liczbą przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców. Pod uwagę wzięto przestępstwa kryminalne, gospodarcze i drogowe. Oto 20 miast z Wielkopolski, które uplasowały się najwyżej w rankingu niebezpiecznych miast. Kto znalazł się na liście? Sprawdź w galerii --->

Oto 20 niebezpiecznych miast w Wielkopolsce. Mieszkasz tu? M...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski