Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski młody lutnik, pracujący w Poznaniu, wygrał w międzynarodowym konkursie zdobywając aż trzy nagrody

MIKO
Polak zdobył trzy nagrody w międzynarodowym konkursie lutniczym - w tym złoty i srebrny medal
Polak zdobył trzy nagrody w międzynarodowym konkursie lutniczym - w tym złoty i srebrny medal Archiwum MKL
Zwycięzcą 14. Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego został Piotr Pielaszek, niespełna 30-letni lutnik. Zdobył złoty i srebrny medal za dwa zgłoszone instrumenty oraz podobnie jak 5 lat wcześniej – nagrodę za wybitne walory dźwiękowe.

Piotr Pielaszek ma już na swoim koncie międzynarodowe sukcesy.

- Moja przygoda z konkursami rozpoczęła się w 2016 r., to właśnie 5 lat temu na ostatnim konkursie lutniczym w Poznaniu doceniono walory dźwiękowe moich skrzypiec i uwierzyłem, że mogę próbować swoich sił dalej. Wtedy znalazłem się w finale, ale poza podium, choć nagroda za walory dźwiękowe, to najważniejsze dla mnie wyróżnienie – w lutnictwie tak naprawdę chodzi przecież o dźwięk… Wziąłem udział w kilku konkursach i zdobyłem przez ten czas kilka ważnych nagród, a teraz spadła na mnie wygrana i to podwójna! Oprócz tego znów wyróżniono mój instrument za wybitne walory dźwiękowe. To piękne ukoronowanie ostatnich lat mojej pracy - mówi zawodowy lutnik, zwycięzca 14. MKL w Poznaniu

W 2018 r. Piotr Pielaszek wygrał I nagrodę i złoty medal za swoją altówkę na prestiżowym Konkursie w Mittenwaldzie. W swoim dorobku ma również srebrne medale na konkursie lutniczym w Cleveland (2016 i 2018), w USA, dwa złote medale za skrzypce w konkursie w Pradze (2017).

Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego jest anonimowy. Oceniający nie znają nazwisk lutników zgłaszających instrumenty. Poznają je dopiero po otwarciu kopert, kiedy to zliczana jest punktacja przyznana poszczególnym instrumentom przez jurorów. Tegoroczne wyniki zaskoczyły wszystkich. Jak mówi przewodniczący jury, Roberto Regazzi: rzadko zdarza się tak jednoznaczny wynik, w tym roku nie było wątpliwości; dźwięk skrzypiec spod ręki polskiego lutnika oczarował jurorów. Aż dwa zgłoszone przez niespełna 30-letniego Piotra Pielaszka instrumenty wygrały – złoty medal za skrzypce Dali i srebrny za instrument Selva.

Trzecie miejsce należy również do Polaka, Jana Jakuba Lipińskiego za instrument Fons. Medal Towarzystwa im. H. Wieniawskiego, organizatora Konkursu, za najwyższe walory brzmieniowe również trafił do Piotra Pielaszka.

Piotr Pielaszek wychował się w lutniczym domu - jego ojciec również jest lutnikiem.

Nagrodzone pierwszą lokatą skrzypce Piotra Pielaszka, zasilą Narodową Kolekcję Instrumentów Lutniczych. Główna nagroda wyniosła 16 tys. EUR. Dzięki tej stworzonej po wojnie kolekcji, zarówno młodzi, jak i dojrzali i utalentowani polscy skrzypkowie mogą wykonywać muzykę na najwyższej klasy instrumentach. To unikalny w skali światowej zbiór, rozwijający potencjał kolejnych pokoleń polskich wiolinistów, jak np. Wanda Wiłkomirska, Piotr Janowski czy Bartłomiej Nizioł.

Wystawa nagrodzonych instrumentów otwarta w Sali Hiszpańskiej Muzeum Narodowego w Poznaniu potrwa do 28 maja.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski