Zobacz
  koniecznie

  Czy Twoje imię i nazwisko jest na liście?

  Rozwiń
  Polski unihokej liczy się na świecie

  Polski unihokej liczy się na świecie

  Tomasz Sikorski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Na niedawnych mistrzostwach świata reprezentacja Polski kobiet zajęła siódme miejsce. Na zdjęciu fragment meczu Finlandia - Polska

  Na niedawnych mistrzostwach świata reprezentacja Polski kobiet zajęła siódme miejsce. Na zdjęciu fragment meczu Finlandia - Polska ©Polski Związek Unihokeja

  Mało jest dyscyplin, które rozwijają się tak dynamicznie jak unihokej. - W tej chwili to już sport globalny - potwierdza Tomasz Wojciechowski, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Unihokeja.
  Na niedawnych mistrzostwach świata reprezentacja Polski kobiet zajęła siódme miejsce. Na zdjęciu fragment meczu Finlandia - Polska

  Na niedawnych mistrzostwach świata reprezentacja Polski kobiet zajęła siódme miejsce. Na zdjęciu fragment meczu Finlandia - Polska ©Polski Związek Unihokeja

  Unihokej powstał w latach 50. w Stanach Zjednoczonych i bardzo szybko zdobył sobie tam popularność. Podobnie jak w Kanadzie czy krajach skandynawskich. Czyli wszędzie tam, gdzie hokej na lodzie jest wręcz religią. - Wyglądało to trochę tak, że jak zaczynały się roztopy, to zawodnicy ściągali łyżwy, zamieniali krążek na piłeczkę i grali dalej. Początkowo traktowano to jako świetne roztrenowanie po sezonie, ale z czasem gra zdobywała sobie coraz liczniejsze grono zwolenników i stawała się coraz bardziej popularna - mówi Tomasz Wojciechowski.


  Gra jest bardzo szybka
  Czym różni się unihokej od hokeja na lodzie, oprócz tego, że zawodnicy biegają i grają piłeczką? - Nasza gra jest znacznie mniej kontaktowa, co nie znaczy, że tego kontaktu nie ma wcale. Zawodnicy mogą grać bark w bark. Zdarza się i tak, że wypadają za bandy. To, że one są, sprawia, że gra jest bardzo płynna i niesamowicie szybka. Ta szybkość nas wyróżnia na tle innych dyscyplin. Czasami kibicom trudno nadążyć za akcją. Zawodnicy, tak jak w hokeju na lodzie, często się zmieniają. Gramy trzema piątkami. Na poziomie reprezentacji gracze pozostają na boisku maksymalnie przez półtorej minuty - opisuje wiceprezes związku.

  Największym propagatorem tej dyscypliny sportu był Carl-Ake „Calle” Ahlqvista. To właśnie on w 1968 roku sprowadził z USA do Szwecji plastikowe kije i przekazał je młodzieży z Goeteborga. To był milowy krok w historii unihokeja. Prawdziwa ekspansja tego sportu nastąpiła jednak pod koniec ubiegłego wieku. - Teraz to już sport globalny. Najmocniejsze są kraje europejskie, głównie te skandynawskie. Do tego dochodzi Szwajcaria, Czechy, Słowacja, kraje nadbałtyckie, no i Polska. Ostatnio uniho-kej szybko rozwija się też w Azji, w takich państwach jak Indonezja czy Singapur - wylicza wiceprezes.

  O tym, jak ten sport jest popularny choćby w Czechach, może świadczyć fakt, że funkcjonuje tam aż dwa tysiące klubów! - W Pradze rozgrywany jest też największy turniej na świecie. Przez tydzień całe miasto żyje tam uni-hokejem. Mecze są rozgrywane w kilkunastu halach. Podobnie jest w Szwecji. Tam mecze gromadzą mnóstwo kibiców na trybunach, a najlepsi zawodnicy są prawdziwymi gwiazdami, o które biją się reklamodawcy. W tych krajach funkcjonują też zawodowe rozgrywki ligowe. Niektórzy nasi zawodnicy wyjechali tam grać i całkiem nieźle sobie radzą - mówi Wojciechowski.

  Wielkopolska to potęga
  W Polsce liga także jest coraz lepsza. Mężczyźni rywalizują na trzech szczeblach rozgrywek. Aktualnym mistrzem Polski są Górale Nowy Targ. To nie dziwi, bo tam hokej na lodzie jest niesamowicie popularny. Niektórzy zawodnicy świetnie sobie zresztą radzą w obu tych dyscyplinach sportu. - Czołowym reprezentantem Polski w hokeju na lodzie jest obecnie Patryk Wronka, który wcześniej z powodzeniem grał w unihokeja. Można więc powiedzieć, że to chłopak od nas - śmieje się wiceprezes związku. U kobiet najlepszą drużyną poprzedniego sezonu okazała się Energa Olimpia Gdańsk.

  1 3 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo