MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań dobrze wypada w prestiżowym rankingu 1000 miast na całym świecie. Jak poszło polskim miastom na tle innych? Sprawdź

Szymon Paź
Szymon Paź
Firma doradcza Oxford Economics oceniłą 1000 najważniejszych miast na świecie. Jak w tym zestawieniu wypadły polskie miasta?
Firma doradcza Oxford Economics oceniłą 1000 najważniejszych miast na świecie. Jak w tym zestawieniu wypadły polskie miasta? Robert Woźniak
Poznań 210. w rankingu Oxford Economics Global Cities Index. To drugi najwyższy wynik w Polsce. Za nami Wrocław, Gdańsk, Kraków i 6 innych polskich miast. Które miasta oceniono najwyżej? W jakiej kategorii Poznań wypadł najlepiej, a gdzie ma wiele do nadrobienia do globalnej czołówki? Sprawdź!

Ranking 1000 miast świata

W 1000 największych miast mieszka 30 proc. ludności na świecie. Wytwarza się w nich aż 60 proc. globalnego Produktu Krajowego Brutto (PKB). Od lat rozwijają się one szybciej niż kraje, w których się znajdują.

Ranking Oxford Economics Global Cities Index bierze pod uwagę 205 miast Azji Wschodniej, 141 miast Europy Zachodniej, 137 miast Azji Południowej, 107 miast Europy Wschodniej i Azji Centralnej (w tym gronie znalazły się polskie miasta), 103 miasta Północnej Ameryki, 86 miast Afryki, 63 miasta Ameryki Południowej, 46 miast ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz 12 miast Australii i Oceanii.

Każde z nich oceniano w 5 kategoriach - ekonomii. kapitału ludzkiego, jakości życia, środowiska i administracji. W każdej kategorii brano pod uwagę 4-6 czynników, łącznie było ich aż 27.

Jak wypadły polskie miasta?

Przede wszystkim, na tle innych miast Europy Wschodniej i Azji Centralnej - co najmniej znakomicie. Tylko jedno miasto w tym regionie - Praga - sklasyfikowane jest wyraźnie wyżej niż czołowe polskie miasta.

Spośród nich najlepiej oceniono Warszawę, która znalazła się na 193. miejscu rankingu. Poznań był 210., a trzeci wśród 11 polskich miast Wrocław - 236. Na dalszych pozycjach uplasowały się Gdańsk, Kraków, Szczecin, Lublin, Białystok, Katowice, Bydgoszcz i Łódź.

Jak na tle innych miast wypadł Poznań?

Stolica Wielkopolski znalazła się w rankingu pomiędzy Porto w Portugalii i Bilbao w Kraju Basków (Hiszpanii). Poznań wyprzedził m.in. Pekin, Wilno, Niceę, Drezno czy Weronę.

Eksperci z Oxford Economics najwyżej ocenili Poznań w kategorii ekonomia (174. miejsce, najwyżej z polskich miast), a najniżej w kategorii środowisko (570. miejsce, wciąż drugie najwyższe spośród polskich miast). Nieźle wypadliśmy wśród polskiej konkurencji w kategorii zasoby ludzkie (319. miejsce, drugie najwyższe spośród polskich miast), nieco gorzej w kategorii jakość życia - 131. miejsce, 5. wśród polskich miast. W kategorii administracja wszystkie polskie miasta oceniono jednakowo.

Jakość życia najwyżej w Polsce oceniono we Wrocławiu (96.), kapitał ludzki w Warszawie (120.), a środowisko w Gdańsku (539.).

Jakie miasta na świecie oceniono najwyżej?

Numerem jeden został Nowy Jork, zwycięzca kategorii ekonomia i 4. w kategorii zasoby ludzkie. Numerem dwa rankingu jest Londyn (1. w kategorii zasoby ludzkie), a numerem trzy San Jose w USA. Pierwszą dziesiątkę uzupełniają Tokio, Paryż, Seattle, Los Angeles, San Francisco, Melbourne i Zurych.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski