MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla uchodźców w Poznaniu. Działają kolejne ośrodki gdzie uciekający mogą znaleźć schronienie

Emilia Bromber
Emilia Bromber
Do punktu informacyjnego na PKP wciąż zgłaszają się osoby potrzebujące pomocy
Do punktu informacyjnego na PKP wciąż zgłaszają się osoby potrzebujące pomocy Robert Woźniak
Do Poznania dociera coraz więcej uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. W piątek w ośrodkach zabezpieczonych przez wojewodę, na terenie Wielkopolski, przebywało 506 osób. Wolnych pozostawało 597 miejsc.

Do punktu informacyjnego na dworcu PKP zgłosiła się kobieta. Prosi o pomoc dla 8-osobowej rodziny. Przyjechali z Ukrainy i nie mają, gdzie się podziać. W grupie jest 3 dzieci i osoby starsze. Uchodźczyni ze łzami w oczach prosi o transport, bo starsze osoby źle się czują i cała rodzina nie jest w stanie sama dojechać do wyznaczonego ośrodka.

Przed okienkiem punktu tworzy się kolejka, a pracy jest wyjątkowo dużo. - Czasem zdarzy się, że 5 minut jest spokój. Ruch jest cały czas – mówi pracująca tam kobieta.

Czytaj też:

Punkt informacyjny działa od soboty. Obsługiwany jest przez pracowników Wydziału Spraw Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz wolontariuszy. W ciągu ostatniego tygodnia zaczęło korzystać z niego coraz więcej uchodźców.

- Ruch jest zdecydowanie wzmożony. To widać po ilości osób, które do nas docierają – mówi Dawid Pius z biura prasowego wojewody poznańskiego, który koordynuje pracę punktu. - Osoby przychodzą tutaj w poszukiwaniu podstawowych informacji, pytają, gdzie się podziać, gdzie kupić bilet, jak uzyskać pomoc czy status uchodźcy.

Do Poznania zazwyczaj docierają koleją, która jest darmowa dla obywateli Ukrainy. Niektórzy zostają w Poznaniu, inni jadą dalej. Z Poznania za darmo mogą dojechać także do Berlina - po przekroczeniu granicy wystawiane są im tzw. zerowe bilety. Są też przypadki, że celem dalszej wędrówki jest Paryż czy Mediolan.

Schronienie dla uchodźców w Wielkopolsce

Uchodźcy, którzy nie mają, gdzie się podziać mogą znaleźć schronienie na terenie Wielkopolski. Jeszcze w poniedziałek były to dwa miejsca: Hotel Ikar i Hotel MCT w Żerkowie, przebywało wtedy tam kilkadziesiąt osób.

W tygodniu uruchomiono kolejne punkty na terenie województwa - w Rogoźnie, Kwilczu, Koninie, Grodzisku, Licheniu, Pokrzywnie i Zaniemyślu.

- Na ten moment wojewoda zabezpieczył ok. 1100 miejsc dla uchodźców. W piątek rano w ośrodkach zajętych było 506 miejsc - mówi Błażej Wolniewicz z biura prasowego wojewody i dodaje, że jeśli miejsca się zapełnią, to wojewoda, w porozumieniu z samorządami, zapewni kolejną przestrzeń dla uchodźców.

Czytaj też:

Ale uchodźcy mogą znaleźć schronienie nie tylko w ośrodkach zabezpieczonych przez wojewodę - w internecie Polki i Polacy licznie udostępniają za darmo swoje mieszkania uciekającym przed wojną. Skala pomocy osób prywatnych robi wrażenie - tylko na stronie ukrainesupport.net takich ogłoszeń dotyczących samej Wielkopolski jest 692.

Jednocześnie z Poznania wyjeżdżają Ukraińcy, którzy wracają do rodzin lub jadą walczyć. W piątek z dworca autobusowego odjechał autobus do Kolomyji i do Winnicy.

Zobacz też:

Wojna na Ukrainie. Charków miał paść szybko, opór wciąż trwa...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski