Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potarguj się o dyplomanta

Agnieszka Gonczar
Pokaz mody studentów poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych
Pokaz mody studentów poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych Sławomir Seidler
XXI wiek to czas nieustannych zmian - by zaistnieć na rynku, oprócz dobrego towaru, trzeba posiąść cały arsenał środków do jego jak najlepszej prezentacji. Nie bez przyczyny firmy zajmujące się dbaniem o wizerunek przeżywają hossę. A co jeśli mamy do czynienia z dziełami sztuki ponad dwustu twórców, w dodatku dopiero rozpoczynających swoją karierę artystyczną?

Jak się okazuje i na to znalazł się sposób, który w pełni wykorzystała poznańska Akademia Sztuk Pięknych. Nie tylko zorganizowała otwartą wystawę wszystkim tegorocznym dyplomantom, ale też wkomponowała ją w krwiobieg miasta, budując dla nich ekspozycję na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To precedens w skali krajowej, bowiem ciężko jest znaleźć wystawę prezentującą tak różne media na jednym obszarze. Budynki MTP nadają się do tego idealnie - nie tylko dzięki wielkim przestrzeniom (nieograniczającym twórców nawet najbardziej rozbudowanych prac), ale także dlatego, że jest to miejsce znajdujące się w centrum Poznania.

- Te piękne przestrzenie usługowe powinny być miejscem konfrontacji ze sztuką. Nawet z tego powodu, że budynki MTP same w sobie są zabytkowe i mają bogatą historię. W przyszłości planujemy rozmieszczenie prac na całym terenie targów: od sal konferencyjnych po hole i korytarze - planuje Andrzej Byrt, prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Trudno o lepszą promocję młodych twórców, którzy w ten sposób mają świetną okazję zaprezentować się nie tylko większej publiczności, ale także potencjalnym nabywcom i osobom pracującym w sektorze kreatywnym. Jak wiadomo, teren MTP jest często odwiedzany przez inwestorów, biznesmenów i prezesów z różnych sektorów rynkowych, co umożliwia kontakt z potencjalnym kupcem.

- Z pewnością jest to dobra możliwość startu dla tych młodych twórców, a także szansa, by zobaczyli siebie i by inni mogli zobaczyć ich prace. Myślę tu o kuratorach, producentach, inżynierach czy firmach reklamowych, które są zainteresowane tego typu potencjałem - uważa Marcin Berdyszak, rektor poznańskiej ASP.

Jednak i na tym nie koniec: wraz ze zmianą nazwy uczelni, która od przyszłego roku akademickiego przekształci się w Uniwersytet Artystyczny, otworzy się dodatkowa furtka dla studentów z zagranicy.
- Od października ruszają na naszej uczelni studia w języku angielskim. Widzimy absolutną konieczność umiędzynarodowienia szkoły, co nie oznacza otwarcia się tylko na Europę, ale na cały świat. Dzięki temu ta wymiana myśli i pomysłów będzie jeszcze bardziej aktywna - dodaje prof. Berdyszak.

Wystawa "Dyplomy 2010" prezentuje prace studentów, które powstały na sześciu wydziałach poznańskiej ASP: Architektury i Wzornictwa, Grafiki, Malarstwa, Rzeźby i Działań Przestrzennych, Komunikacji Multimedialnej oraz Edukacji Artystycznej. Aranżacją prac w hali targowej nr 1 zajął się Piotr Tetlak.

- To jest wyjątkowa sytuacja, ponieważ nie było problemu z projektem. Raczej z brakiem wiedzy o tym, co będzie prezentowane. Dyplomy materializowały się do ostatnich chwil - mówi Piotr Tetlak i rzeczywiście: niektórzy studenci rozwieszali swe prace jeszcze w trakcie wernisażu.
Ekspozycję można oglądać do 15 czerwca od godziny 12-18 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (hala nr 1, ul. Głogowska 14), wstęp jest bezpłatny. I mile widziany...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski