Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie nowy regulamin Budżetu Obywatelskiego?

Błażej Dąbkowski
Organizacja ostatniej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego wzbudziła wśród radnych sporo kontrowersji
Organizacja ostatniej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego wzbudziła wśród radnych sporo kontrowersji Waldemar Wylegalski
Członkowie Doraźnej Komisji Legislacyjnej zajmą się wypracowaniem nowych zasad Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. To efekt tegorocznych wątpliwości związanych z głosowaniem.

Doraźna Komisja Legislacyjna formalnie powinna zostać rozwiązana 10 lutego, jednak radni chcą, by Rada Miasta przedłużyła jej funkcjonowanie. Stanie się to podczas najbliższej sesji, bowiem kluby PiS i PO mają poprzeć pomysł Mateusza Rozmiarka, przewodniczącego komisji. Choć zaraz po powołaniu, budziła mieszane uczucia radnych, członkowie postanowili, że w tym roku zajmą się m.in. wypracowaniem nowego regulaminu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

- Zapisy regulaminowe wymagają usystematyzowania - stwierdza Tomasz Lipiński, radny PO i członek komisji. - Zasady PBO muszą być klarowne, a w tym roku mieliśmy do czynienia ze zbyt dużą dowolnością podczas organizacji głosowania - dodaje T. Lipiński i zastrzega jednak, że nie chodzi o wprowadzenie dyktatu radnych przy pracach nad nowym regulaminem. - Na posiedzenia będziemy zapraszać organizacje pozarządowe i społeczników, którzy pomogą nam w wypracowaniu najlepszych rozwiązań - wyjaśnia radny.

Przypomnijmy, że po ogłoszeniu wyników PBO 2016, zwracano uwagę na dysproporcje w rozdziale pieniędzy w oparciu o pięć poznańskich dzielnic, dużą ilość unieważnionych głosów czy też mocno ograniczoną możliwość papierowego zbierania głosów.

- My tych wątpliwości nie rozwiążemy, bo zajmie się tym Komisja Rewizyjna, ale możemy udoskonalić budżet obywatelski - stwierdza T. Lipiński.

Urząd Miasta na razie takich zmian nie rozważa, gdyż jak podkreśla rzecznik prezydenta i magistratu, wszelkie ewentualne korekty organizacyjne dotyczące Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego będą wynikały z jego kompleksowej ewaluacji, którą przeprowadzi firma zewnętrzna oraz z pokontrolnych zaleceń z audytu PBO16, przeprowadzonego przez Biuro Audytu Wewnętrznego i Kontroli UMP.

- Ponadto weźmiemy również pod uwagę ewentualne wskazówki Komisji Rewizyjnej, która na 2 lutego zaplanowała rozpoczęcie kontroli zadania "Budżet Obywatelski" - informuje H. Surma. Opracowanie regulaminu PBO nie będzie jednak jedynym zadaniem, jakie wyznaczyli sobie członkowie Doraźnej Komisji Legislacyjnej. - Przygotowaliśmy dwa priorytetowe zagadnienia - informuje Mateusz Rozmiarek. Drugim, jak tłumaczy będzie próba wypracowania skoordynowanej polityki oświatowej, zdrowotnej i kulturalnej dla miasta, powiatu poznańskiego oraz województwa wielkopolskiego.

- Wspólnie z ekspertami zajmującymi się tymi dziedzinami zastanowimy się nad tym, czy miasto, powiat i województwo mogą wypracować spójną strategię. Nie powinno być tak, że szpitale czy teatry często niepotrzebnie ze sobą rywalizują - mówi M. Rozmiarek.

Sama Doraźna Komisja Legislacyjna, na początku pod przewodnictwem radnego Michała Boruczkowskiego z PiS, a następnie M. Rozmiarka zajmowała się do tej pory zmianami w statucie miasta Poznania, czy doprowadzeniem do zamieszczenia w sieci rejestru umów zawieranych przez urząd i miejskie jednostki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski