MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Archeolodzy rozpoczęli wykopaliska na Starym Rynku. Co znajdą?

Robert Domżał
Pod poznańskim ratuszem wytyczono już miejsce, w którym archeolodzy będą prowadzić wykopaliska
Pod poznańskim ratuszem wytyczono już miejsce, w którym archeolodzy będą prowadzić wykopaliska Robert Domżał
Na poznańskim Starym Rynku, przed samym ratuszem archeolodzy rozpoczynają dzisiaj wykopaliska. Prace potrwają do końca roku.

Przedmiotów, jakie używali poznaniacy w XIII wieku, pozostałości po budynkach, które na rynku stały kiedyś, spodziewają się znaleźć archeolodzy rozpoczynający dzisiaj wykopaliska na poznańskim Starym Rynku.

Zobacz też: Wykopaliska Za Bramką odkrywają tajemnice Poznania [ZDJĘCIA, WIDEO]

Prace potrwają do końca roku. Głębokie na 4 metry wykopy pojawią się pod ratuszem przy Pręgierzu, między Pałacem Działyńskich a budynkiem Wagi, zaś trzeci na wylocie ul. Jana Baptysty Quadro, nieopodal pomnika Bamberki. Łącznie wykopaliska zajmą 234 metry kwadratowe powierzchni.

Miejsca zostały tak wyznaczone, by nie utrudniały działania restauracyjnych ogródków i komunikacji na Rynku.

Prace mają dać obraz życia poznaniaków we wczesnym średniowieczu.

- To pierwsze tak szeroko zakrojone badania archeologiczne na głównym placu Poznania W porównaniu do Krakowa, Wrocławia i Gdańska centralny plac Poznania jest wciąż rozpoznany fragmentarycznie – mówi Katerina Zisopulu – Bleja z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, która poprowadzi wykopaliska.

Archeolodzy mają też nadzieję odnaleźć odpowiedź na pytania: dlaczego właśnie w tym miejscu ulokowane zostało miasto oraz co było w tym miejscu przed lokacją miasta w roku 1253?

Na placu Za Bramką odkryto fragment fosy miejskiej

Efekty prac wykopaliskowych wykorzystane będą przy zagospodarowaniu przestrzeni Starego Rynku. A projekt płyty rynku ma powstać w roku 2016.

- Nie wykluczam, że po przebudowie płyty Starego Rynku, znikną z niej krawężniki, a ciągi piesze będą zaznaczone płytami. Na pewno musi się poprawić i estetyka i funkcjonalność Starego Rynku - mówi Joanna Bielawska – Pałczyńska, miejska konserwator zabytków.

Równolegle z badaniami archeologicznymi prowadzone będą badania geologiczne i analiza hydrologiczna podłoża Rynku. Na ich podstawie opracowana ma być koncepcja odwodnienia płyty Rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski