MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kilkanaście nowych obwodnic w Wielkopolsce. Sprawdź, gdzie już wkrótce pojedziemy szybciej i bezpieczniej

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
22 kwietnia 2021 r. podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32. Obwodnica realizowana jest w systemie Projektuj i buduj. Umowa opiewa na kwotę blisko 32,7 mln zł.   - Zaawansowanie prac na budowie wynosi 40 proc. Aktualnie realizowane są roboty związane z układaniem dolnych warstw konstrukcji nawierzchni na ciągu głównym obwodnicy - przekazała GDDKiA. Przebudowywana jest także sieć uzbrojenia oraz infrastruktura towarzysząca. Udostępnienie obwodnicy Żodynia planowane jest na II kwartał 2025 r.
22 kwietnia 2021 r. podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32. Obwodnica realizowana jest w systemie Projektuj i buduj. Umowa opiewa na kwotę blisko 32,7 mln zł.   - Zaawansowanie prac na budowie wynosi 40 proc. Aktualnie realizowane są roboty związane z układaniem dolnych warstw konstrukcji nawierzchni na ciągu głównym obwodnicy - przekazała GDDKiA. Przebudowywana jest także sieć uzbrojenia oraz infrastruktura towarzysząca. Udostępnienie obwodnicy Żodynia planowane jest na II kwartał 2025 r. Przemek Świderski/ilustracja
Sieć dróg w Wielkopolsce wciąż jest rozbudowywana. Po zakończeniu prac nad całym odcinkiem S5, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad skupiła się na dobudowie drugiej jezdni obwodnicy Kępna oraz na realizacji ośmiu nowych obwodnic, z czego pięć jest już w trakcie budowy. Inicjatywy te są częścią szeroko zakrojonego rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych, mającego na celu poprawę infrastruktury drogowej do roku 2030, oraz programu budowy 100 obwodnic.

Rozbudowa obwodnicy Kępna

17 kwietnia rozpoczął się nowy etap w realizacji planów drogowych w Wielkopolsce. Podpisano umowę na dobudowę około 4-kilometrowej drugiej jezdni obwodnicy Kępna, co jest częścią trasy S11. Projekt ten, o wartości ponad 69 mln zł, został powierzony konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia.

- Termin wykonania zadania to 33 miesiące od podpisania umowy z wyłączeniem przerw zimowych (16 grudnia – 15 marca) w okresie prac budowlanych. Zakończenie robót planowane jest w drugiej połowie 2027 r - przekazała GDDKiA.

Obecnie trwają prace projektowe, które są kluczowe dla dalszych etapów budowy. Inwestycja ta wpisuje się w rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do roku 2030, mający na celu kompleksową modernizację i rozbudowę sieci drogowej w Polsce. Według planów do tego czasu trasa S11 zostanie ukończona na całej jej długości.

Realizacja Programu budowy 100 obwodnic

Program budowy 100 obwodnic to projekt, mający na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu podróżowania po Polsce. W Wielkopolsce obecnie realizowanych jest pięć obwodnic: Grzymiszewa, Gostynia, Strykowa, Żodynia oraz Koźmina Wielkopolskiego.

Pozostałe trzy - Kamionnej, Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa oraz Kalisza - są na etapie przygotowania. Realizacja obwodnic Grzymiszewa, Gostynia oraz Strykowa jest częścią większego projektu wspieranego przez Krajowy Plan Odbudowy.

Oprócz inwestycji GDDKiA już wkrótce ma rozpocząć się budowa obwodnicy Rogoźna, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 241. W tym przypadku inwestorem jest Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Projekt rozbudowy drogi krajowej do standardu drogi głównej ruchu przyspieszonego z dwujezdniowym przekrojem przyniesie wiele korzyści dla mieszkańców oraz podróżujących przez Wielkopolskę. W ramach inwestycji powstaną obwodnice Rychwału i Stawiszyna, co znacząco odciąży dotychczasowe trasy przez te miejscowości.

Wielkopolska zyska nową drogę. Połączy dwa kluczowe miasta. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski