Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Będą budować nad Wartą

Bogna Kisiel
Poznań zwraca się ku Warcie.
Poznań zwraca się ku Warcie. Andrzej Szozda
Jak należy inwestować w Poznaniu w rzekę i tereny nadbrzeżne? Odpowiedź na to pytanie otrzymamy w opracowaniu "Plan rozwoju rzeki Warty". Przygotowany zostanie przez miasto oraz firmy KuiperCompangnons, DHV i SwedeCenter, które powołały Partnerstwo "Na rzecz Warty".

Pilotażowym projektem przywracającym Poznaniowi Wartę będzie inwestycja 'Portowo" realizowana przez SwedeCenter. Na terenach poprzemysłowych w okolicy ronda Starołęka zostanie wybudowane osiedle mieszkaniowe (1,8 tys-2 tys. mieszkań) wraz z usługami. Plany zakładają również powstanie portu z mariną oraz kładki pieszo-rowerowej nad Wartą, łączącą Starołękę z Łęgami Dębińskimi.

Czytaj także:

Poznań: Będą ścieżki rowerowe nad Wartą?

Stworzenie kompleksowego planu rozwoju terenów nadwarciańskich postawili sobie inicjatorzy Partnerstwa "Na rzecz Warty". Powołali je: miasto, KuiperCompagnons, DHV i SwedeCenter. Koszt projektu to 400 tys. euro. Partnerzy zwrócili się do rządu holenderskiego o grant w wysokości 190 tys. euro. Decyzja o ewentualnym dofinansowaniu zapadnie w grudniu tego roku. Gijs van den Boomen, dyrektor KuiperCompagnons zapewnia, że jeszcze przed złożeniem wniosku reakcja komisji grantowej była pozytywna. Liczy więc na przyznanie grantu. Pozostałe pieniądze wyłożą KuiperCompagnons i DHV (110 tys. euro) oraz SwedeCenter (100 tys. euro). Wkładem miasta będzie zaangażowanie pracowników magistratu w przygotowanie i realizacje projektu.

Gijs van den Boomen przyrównał relacje miasta i rzeki do starego, dobrego małżeństwa.

- Leży w jednym łóżku, ale każdy patrzy w inną stronę. Naszym celem jest przywrócić im namiętność. Wydaje się nam, że ta relacja dobrze odpowiada temu co tutaj chcemy zrobić - mówi Gijs van den Boomen. I podkreśla, że bardzo ważny jest społeczny aspekt tego przedsięwzięcia. - Współpraca musi angażować nie tylko deweloperów, firmy, urząd, ale i mieszkańców.

Po otrzymaniu grantu przygotowanie projektu ma zająć osiem miesięcy. W tym czasie przeprowadzona zostanie analiza terenu, miejscowych planów, dotychczasowego sposobu zarządzania, bezpieczeństwa powodziowego, kosztów zagospodarowania. Przygotowane będą również propozycje projektów pilotażowych do realizacji w strefie Warty. Jeden z nich jest już gotowy. To "Portowo" przygotowane przez SwedeCenter. W ramach tego projektu na obszarze 15 ha powstanie zabudowa mieszkaniowo-usługowa w rejonie ronda Starołęka. Przewiduje się również budowę portu z mariną (przystań dla kajaków, łodzi motorowych, taksówek wodnych), kładkę pieszo-rowerową łączącą Starołękę z terenami Łęgów Dębińskich. Inwestor uzyskał już decyzję środowiskową.

- Jesteśmy żywotnie zainteresowani, żeby nad Wartą coś zaczęło się dziać - zapewnia Rafał Przybył ze SwedeCenter. - Jeżeli grantu nie otrzymamy, to jesteśmy zdeterminowani i projekt "Portowo" będzie realizowany.

Prace budowlane powinny rozpocząć się na przełomie 2013/2014 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski