Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Bilety semestralne? Możliwy kompromis radnych

Bogna Kisiel
Bilety semestralne mają zastąpić szkolne 10-miesięczne. I dodajmy, że ich cena jest atrakcyjna
Bilety semestralne mają zastąpić szkolne 10-miesięczne. I dodajmy, że ich cena jest atrakcyjna Fot. Archiwum
Radni postanowili kompleksowo zająć się poznańską komunikacją miejską. I choć pretekstem do czwartkowego spotkania były bilety semestralne, to przedstawiciele wszystkich klubów w Radzie Miasta Poznania dyskutowali o różnych propozycjach, dotyczących transportu publicznego.

- Bilety semestralne nie są złym pomysłem, ale należy o nich mówić w kontekście innych rozwiązań, np. biletów 5-minutowych - przekonuje Szymon Szynkowski vel Sęk, szef klubu PiS. I dodaje, że istotną sprawą jest m.in. kto ma ustalać ceny biletów: miasto czy związek międzygminny. Obecnie tę kompetencję Poznań przekazał związkowi.

- Wolałbym, aby to miasto decydowało - nie ukrywa Tomasz Lewandowski, szef klubu SLD.

Marek Sternalski, szef klubu PO uważa, że politykę taryfową powinien kreować Poznań. Ale jednocześnie podkreśla, że jeśli chcemy budować aglomerację, to nie można zrażać autorytatywnymi decyzjami sąsiednich gmin.

- Potrzebna jest szersza dyskusja o kompetencjach związku - twierdzi M. Sternalski. I informuje, że kluby będą dalej rozmawiać na ten, a także inne tematy związane z komunikacją miejską. Wyznaczono już termin kolejnego spotkania. Bo miasto stoi przed olbrzymim wyzwaniem, jakim jest wprowadzenie karty PEKA (Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna).

- Przed następnym spotkaniem komisja gospodarki komunalnej zajmie się PEKĄ - zapowiada T. Lewandowski. - Mamy informację, że prezydent przedstawi nam gotowy system biletowy razem z cenami. Wytłumaczy, jak to wszystko ma
funkcjonować.

Wszyscy radni są zgodni, że w przypadku PEKI wiele rzeczy trzeba wyjaśnić.

- Jest mnóstwo pytań bez odpowiedzi - mówi Sz. Szynkowski vel Sęk. - Jak naliczana będzie taryfa? Jak długo dostępne będą tradycyjne bilety?

Zdaniem radnego PiS, trudno dzisiaj wskazać dokładny termin wejścia w życie PEKI, która spełniałaby wszystkie przewidziane dla karty funkcje.

- Przypuszczam, że w maju nie uda się uchwalić PEKI - wtóruje mu M. Sternalski. - Dlatego, jeśli będziemy czekać z biletami semestralnymi na jej wprowadzenie, to pogrążymy ten projekt. Nie zdążymy ich wypromować.

Bilety semestralne mają zastąpić szkolne 10-miesięczne. I dodajmy, że ich cena jest atrakcyjna, bo na strefę A (Poznań) 120-dniowy bilet sieciowy ma kosztować 155 zł, a 150-dniowy - 185 zł.

- Taka cena może zwiększyć atrakcyjność komunikacji miejskiej - uważa T. Lewandowski. - Prostą konsekwencją ich wprowadzenia powinno być obniżenie taryf biletów długookresowych dla innych grup, nie tylko studentów i uczniów. Jestem przekonany, że uda się znaleźć kompromis i to szerszy, dotyczący nie tylko biletów semestralnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski