Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Historyczne inscenizacje na Cytadeli zabijają nietoperze

Bogna Kisiel
Inscenizacja bitwy o Poznań.
Inscenizacja bitwy o Poznań.
Ubiegłoroczna "Bitwa o Poznań" na Cytadeli, choć była to jedynie rekonstrukcja, nie obyła się bez ofiar. Na polu walki poległy nietoperze. Huk petard wybudził je z hibernacji. I zwyczajnie zginęły... z głodu.

- Nietoperze zapadają w letarg zimowy, żyją wtedy symbolicznie. Jak się przebudzą, potrzebują więcej energii, a zimą nie zapolują - tłumaczy Piotr Szczepanowski, zastępca dyrektora wydziału ochrony środowiska.

Czytaj także:
Rocznica wyzwolenia Poznania. Przemarsz jeńców odwołany. Dlaczego? [ZDJĘCIA]

Z tego powodu inscenizacja "Bitwy o Poznań" zaplanowana na sobotę odbędzie się nie, jak dotychczas, przy Muzeum Uzbrojenia, ale na polanie w pobliżu Dzwonu Pokoju.

- Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że przeszkadzamy nietoperzom - twierdzi Waldemar Jankowiak ze Stowarzyszenia Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta".

Jednak przyszłość inscenizacji bitwy, Misterium Męki Pańskiej, Dni Ułana czy też innych imprez na Cytadeli może stanąć pod znakiem zapytania. Komisja Dialogu Obywatelskiego wystąpiła o ustanowienie tutaj zespołu przyrodniczo-krajobrazowego co wiąże się określonymi ograniczeniami i zakazami.

- Obszar Cytadeli jest bardzo cenny przyrodniczo - mówi P. Szczepanowski. - Objęty jest już Naturą 2000, został wpisany do rejestru zabytków i jest parkiem historycznym. Czy nakładanie kolejnej formy ochrony jest konieczne? To sprawa do rozważenia.

Urzędnicy obawiają się, że poszczególne formy ochrony mogą wzajemnie się ograniczać i wykluczać. Bo z jednej strony konserwator zabytków wymaga utrzymania obiektów w należytym stanie, a w przypadku zespołu przyrodniczo-krajobrazowego dopuszcza się jedynie remont urządzeń wodnych, zakazuje przekształcania obiektu czy terenu, prac ziemnych.

- Konia z rzędem temu, kto by znalazł rozwiązanie, gdy zajdzie konieczność odtworzenia alejki czy wymiany kabla energetycznego. Mogłoby to okazać się niemożliwe - sądzi Piotr Szczepanowski.

Bartosz Zawieja, radny PO i szef komisji ochrony środowiska zastanawia się czy obszar chroniony nie naruszy interesów właścicieli nieruchomości, którzy wystąpią do miasta o odszkodowania.

- Komisja nie wyraziła na razie swojej opinii w tej sprawie, ponieważ wnioskodawcy nie wskazali, jaki dokładnie teren ma być chroniony - wyjaśnia Bartosz Zawieja.

Halina Owsianna, przewodnicząca Rady Osiedla Stare Winogrady twierdzi, że od kilku lat rada zabiegała, by zabezpieczyć teren wokół Cytadeli wraz z parkiem Szelągowskim przed zabudową.

- Niestety, dwa lata temu prezydent negatywnie zaopiniował pomysł utworzenia zespołu. Uznał, że nie ma takiej potrzeby, a poza tym kolidowałoby to z przebudową Szelągowskiej i planowanym tramwajem do Naramowic - wspomina Halina Owsianna. I dlatego poprzez Komisję Dialogu Obywatelskiego ponownie zgłosili pomysł utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, by ratować Cytadelę.

Bartosz Zawieja uważa, że najlepiej przed zabudową chronią plany miejscowe, nad którymi MPU właśnie pracuje. Radny boi się, że obszar chroniony może zablokować trasę tramwajową do Naramowic.

Pamiętamy o tych, którzy walczyli

  • W piątek odbędą się uroczystości związane z 71. rocznicą Akcji Bollwerk. Rozpoczną się o godz. 10 w auli Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 40 przy ul. Garbary 82. Na zakończenie wszyscy udadzą się pod pomnik, upamiętniający Akcję Bollwerk, gdzie zostaną złożone kwiaty.
  • Obchody 68. rocznicy zakończenia okupacji niemieckiej i walk o Poznań rozpoczną się w sobotę. Na godz. 11 zaplanowano spacer wzdłuż południowo-wschodniego frontu umocnień Cytadeli. A o godz. 13
  • na polanie przed Dzwonem Pokoju 300 rekonstruktorów weźmie udział w inscenizacji "Bitwy o Poznań".
  • Natomiast w poniedziałek uroczystości na Cytadeli (górny taras) rozpoczną się o godz. 12. Prezydent miasta złoży kwiaty pod Pomnikami: Żołnierzy Radzieckich, Cytadelowców oraz Żołnierzy Alianckich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski