MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań i powiat poznański w żółtej strefie. Cała Polska w żółtej strefie. Liczba zakażonych przekracza dziennie 4 tys. osób [9.10.2020]

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
W strefie żółtej jest limit przebywania jednej osoby na 4 mkw. w przypadku wszelkich targów, wystaw, konferencji czy innych zgromadzeń.
W strefie żółtej jest limit przebywania jednej osoby na 4 mkw. w przypadku wszelkich targów, wystaw, konferencji czy innych zgromadzeń. Karolina Misztal
Druga fala koronawirusa w Polsce. Żółta strefa objęła Poznań i powiat poznański. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że cały kraj znajdzie się od 10 października w żółtej strefie. W całej Polsce będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Liczba zakażonych jednego dnia wzrosła o połowę i wyniosła ponad 4 tysiące osób. Rząd chce wypłaszczyć krzywą. Tylko w Wielkopolsce w ciągu jednej doby przybyło pół tysiąca osób. Coraz więcej jest ognisk, a także rozproszonych zakażeń. Zobacz, jakie obostrzenia będą obowiązywały w strefie żółtej. Czy Poznań znajdzie się w strefie czerwonej?

Polska w żółtej strefie. Druga fala koronawirusa

- Od 10 października cała Polska znajdzie się w strefie żółtej

- podał premier, Mateusz Morawiecki. Trwa druga fala pandemii koronawirusa.

Liczba zakażonych wzrasta już każdego dnia o ponad 4 tysiące osób.

Czytaj: Ratownik medyczny twierdzi, że wywołano "pandemię strachu" i wyśmiewa koronawirusa. Lekarz ostro krytykuje: "Powinien mieć sprawę w sądzie"

Premier tłumaczy, że i tak 1/3 powiatów w kraju znajdowała się w strefie żółtej. Stąd decyzja, by nowe obostrzenia miały zasięg ogólnopolski.

Poznań i powiat poznański znajdą się w strefie żółtej

W ten sposób rząd chce wypłaszczyć krzywą. Wielkopolska to region, gdzie w ciągu jednego dnia przybywa ponad pół tysiąca zakażonych. Najwięcej z powiatu poznańskiego i Poznania - ponad 150 osób.

Strefy czerwone w Wielkopolsce

Ministerstwo Zdrowia w czwartek, 8 października poinformowało, że wciąż niektóre powiaty, także w Wielkoposlce znajdą się w strefie czerwonej, co oznacza jeszcze dodatkowe obostrzenia. Gdzie będzie drugi lockdown?
W powiatach:

  • rawickim,
  • międzychodzkim,
  • wolsztyńskim
  • i krotoszyńskim.

Strefy żółte i czerwone - obowiązek noszenia maseczek

Dla mieszkańców tych terenów to oznacza dodatkowe zmiany. W całym kraju jest obowiązek noszenia maseczek i zachowania dystansu. W strefie żółtej jest limit przebywania jednej osoby na 4 mkw. w przypadku wszelkich targów, wystaw, konferencji czy innych zgromadzeń. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych: pogrzebach, urodzinach, weselach nie może przekraczać, według nowych zasad 75 osób. Z kolei w teatrach czy kinach widownia musi być zmniejszona do 25 proc. Zgodnie z nowym projektem rozporządzenia Rady Ministrów w strefie żółtej także obowiązuje nakaz noszenia maseczek.

Co oznaczają ostrzejsze restrykcje dla mieszkańców? Zobacz wideo:

Źródło:
TVN

W strefie czerwonej obowiązuje zakaz imprez masowych. Liczba weselników czy biesiadujących jest zmniejszona do 50. W komunikacji miejskiej dostępna będzie jest połowa miejsc siedzących. Wprowadzony zostanie zakaz organizacji targów i wydarzeń kulturalnych. A przede wszystkim obowiązuje nakaz noszenia maseczki nie tylko w komunikacji i miejscach publicznych, ale także na ulicach. Ponadto zakazano prowadzenia dyskotek i klubów nocnych, ale także działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia w pomieszczeniach i innych przestrzeniach zamkniętych.

Poznań znajdzie się w strefie czerwonej?

Póki co znajdujemy się w strefie żółtej, ale niewykluczone, że jeśli sytuacja będzie się utrzymywać trafimy do strefy czerwonej, gdzie oprócz obowiązku noszenia maseczki, zachowania dystansu będą dodatkowe restrykcje. Czy w związku z rosnącą falą zakażeń w powiecie poznańskim i samym Poznaniu możemy się obawiać wprowadzenia dodatkowych restrykcji?

Czytaj: Wikary z Tulec wygrał z COVID-19. Przestrzega osoby, które negują epidemię

Lista regionów, które znajdą się w strefie żółtej czy czerwonej, powstaje na podstawie analizy dynamiki wzrostów zakażeń w przeciągu ostatnich dwóch tygodni. Jeśli nowych zachorowań było w tym czasie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, jeśli między 6 a 12 tys. to do żółtej.

Sprawdź też:

Wirus na terenie powiatu poznańskiego i Poznania wyjątkowo szybko się rozprzestrzenia i przybiera formę rozproszoną. Epidemiolodzy wskazują, że odnotowują coraz więcej pojedynczych zakażeń, mniej jest ognisk.

Pierwsze instytucje poinformowały już o szykowanych zmianach.
W Domu Pomocy Społecznej Ugory w Poznaniu nastąpi ograniczenie możliwości opuszczania DPS-u przez pensjonariuszy. Ograniczone zostaną także wizyty z osobami zewnątrz, w tym rodziną.

Zobacz, które czynności niosą za sobą najmniejsze i największe zagrożenie zakażenia:

Amerykańscy naukowcy spróbowali odpowiedzieć na pytanie, co możemy robić, jakie czynności możemy na co dzień wykonywać, by ryzyko zakażenia się koronawirusem nie wzrastało. Dzięki ich pracy powstał schemat ryzyka zakażenia się chorobą Covid-19: od czynności najmniej ryzykownych, do tych, których powinniśmy unikać, by nie zakazić się koronawirusem. Gdzie jest największe zagrożenie zakażenia koronawirusem? Sprawdź na kolejnych zdjęciach --->

Gdzie najłatwiej, najszybciej można się zakazić koronawiruse...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski