Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań inwentaryzuje bagna i tereny zalewowe. "Chcemy być miastem przyjaznym mokradłom"

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Jednym z najbardziej znanych poznańskich torfowisk jest to ulokowane w rejonie Góreckiej i Krauthofera, o którego przetrwanie walczą mieszkańcy
Jednym z najbardziej znanych poznańskich torfowisk jest to ulokowane w rejonie Góreckiej i Krauthofera, o którego przetrwanie walczą mieszkańcy Robert Woźniak
Poznań zwrócił się do rad osiedli z pytaniem o tereny podmokłe i okresowo zalewane na ich terenie. Chce zbudować mapę takich rejonów, przy czym nie jest to jedyna forma zbierania informacji o nich.

To efekt starań o uzyskanie akredytacji "Miasto przyjazne mokradłom", dokumentu związanego z Konwencją Ramsarską, podpisaną przez 172 państwa, w tym Polskę, w latach siedemdziesiątych.

- Pierwszym krokiem do jej zdobycia jest zinwentaryzowanie terenów, które mieszczą się w definicji Konwencji, wstępnie w Poznaniu wyznaczono już cztery takie obszary – mówi Magdalena Żmuda, dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska UMP. - Wszystkie kraje, które go ratyfikowały, zobowiązały się do ochrony i mądrego użytkowania mokradeł. Konwencja nie skupia się jednak wyłącznie na mokradłach - posługuje się szeroką definicją terenów podmokłych. Obejmuje ona m.in. wszystkie jeziora i rzeki, podziemne warstwy wodonośne, bagna i mokradła, podmokłe łąki, torfowiska.

Zobacz też: Przebudowa Świętego Marcina w Poznaniu zakończy się jeszcze w tym roku. Finisz prac jest już bliski

Miasto uważa, że trzeba zapobiegać degradacji terenów zielonych, a starania o akredytację i inwentaryzacja konkretnych obszarów na terenie Poznania są kolejnym krokiem dla ich lepszej ochrony.

- Razem ze spółką Aquanet Retencja wstępnie zinwentaryzowaliśmy cztery obszary w Poznaniu, które spełniają wymagania określone w Konwencji Ramsarskiej – mówi Magdalena Żmuda. - Wydział Klimatu i Środowiska zwrócił się również z zapytaniem do Rad Osiedli Miasta Poznania, które najlepiej znają tereny w obrębie swoich granic, z prośbą o wskazanie terenów podmokłych, potencjalnych terenów podmokłych czy terenów zalewanych okresowo. Trwa zbieranie informacji w tym temacie, przy czym zbieranie informacji poprzez Rady Osiedli nie stanowi pełnej i jedynej inwentaryzacji w terenie.

Na razie mieszkańcy odpowiadają na pytanie rad: m.in. na Jeżycach wskazując ulice i parki stojące pod wodą przez jakiś czas po każdym większym deszczu.

Bezterminowe prawa jazdy w Polsce nie są wydawane od 10 lat. Nadal jednak wielu kierowców takie posiada. Niestety, nie będą mogli się nimi cieszyć już zbyt długo, ponieważ wkrótce takie dokumenty, trzeba będzie wymienić na nowo. Data jest już wyznaczona.Więcej informacji --->

Bezterminowe prawo jazdy już nieaktualne. Niedługo trzeba bę...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Piła:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski