Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Kleszcze znów atakują. Jak się przed nimi bronić? Gdzie kleszcze występują?

Grzegorz Okoński
Poznań: Kleszcze znów atakują. Jak się przed nimi bronić? Gdzie występują?
Poznań: Kleszcze znów atakują. Jak się przed nimi bronić? Gdzie występują? Pixabay
Kleszcze atakują, i to nie tylko w lasach – możemy je spotkać w mieście w przydomowym ogrodzie, w Lasku Marcelińskim, nad Rusałką, nad Maltą, czy w czasie spaceru brzegiem Warty. Nie zawsze odstraszają je środki owadobójcze kupowane w aptece, a między bajki możemy włożyć opowieści, że te pajęczaki boją się białego koloru ubrania – są bowiem ślepe. Na bieli możemy je jednak łatwiej wypatrzyć. Jedno jest pewne – kleszcza, który już nas ugryzł, musimy jak najszybciej odpowiednio wyjąć, miejsce ugryzienia zdezynfekować, a z tym małym potencjalnym nosicielem prętków boreliozy lub kleszczowego zapalenia mózgu, jak najszybciej udać się na badanie.

Co roku lekarze ostrzegają – mamy coraz więcej ujawnionych przypadków ugryzienia przez kleszcze i - jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu - na terenie województwa wielkopolskiego, w roku 2003 zanotowano 190 przypadków zachorowań na boreliozę, w 2009 – 349 przypadków, a w 2017 – już 655 przypadków.

- Większa ilość ugryzień, ale też rosnąca świadomość ludzi powodują, że z każdym rokiem coraz więcej osób przeprowadza badania pod kątem boreliozy i innych chorób powodowanych przez kleszcze – mówi Dominika Masternak z Centrum Badań DNA w Poznaniu.

- W przypadku ugryzienia przez kleszcza trzeba działać szybko – natychmiast przynieść kleszcza do badania lub jeśli go już nie mamy – osobiście poddać się badaniom pod kątem boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu, babeszjozy i ludzkiej anaplazmozy granulocytarnej. Kleszcza trzeba przynieść w plastikowym pudełku lub w woreczku strunowym, z kawałkiem wilgotnego płatka. Prosimy, by nie przynosić ich ze szpitali w np. strzykawce z igłą, a już zupełnie odradzamy przed przyniesieniem zanurzanie kleszcza w alkoholu czy spryskiwanie go różnymi substancjami chemicznymi.

Badanie kleszcza pozwala ustalić, czy jest on nosicielem chorób i pod kątem tych wyników ustalane jest dalsze szybkie leczenie ofiary pajęczaka. To najlepszy sposób, w przeciwieństwie do spożywania antybiotyków na własną rękę, po których niestety nie można przeprowadzić testów wcześniej niż po miesiącu.

Zobacz też: Kleszcze: gdzie atakują kleszcze? Borelioza i inne choroby odkleszczowe - czym jeszcze kleszcze mogą cię zarazić? Badania DNA

- Najlepiej przede wszystkim pilnować się przed ugryzieniem: w czasie spacerów w terenie, gdzie mogą być kleszcze, najlepiej mieć odzież szczelnie zakrywającą ciało - buty, długie spodnie, koszulę z długim rękawem, czapkę, dokładnie obserwować, czy gdzieś po nich nie wędruje kleszcz szukający miejsca, gdzie mógłby się wgryźć; do tego wytrzepać odzież po spacerze i sprawdzić, czy np. pod pachą, pod kolanem czy za uchem już nie usadowił się kleszcz – opowiada Dominika Masternak.

- Warto stosować kupione w aptece środki odstraszające kleszcze, nawet jeśli nie są one stuprocentowo skuteczne – zawsze w jakimś stopniu mogą pomóc.

Zalecany jest też wachlarz innych działań profilaktycznych: kleszcze lubią wysoką trawę, zatem kośmy trawę w przydomowym ogrodzie krótko (poniżej 20 cm), stosujmy środki odstraszające kleszcze – preparaty do oprysku są dostępne w sklepach (przy czym dedykowane są też w walce z innymi owadami – komarami czy osami; w miastach z tego powodu unika się stosowania oprysków, które przy okazji mogą truć pszczoły). Można też skorzystać z usług firm, które oferują opryski przeciw kleszczom, stosując środki – pyretroidy, dedykowane wybiórczo zwalczanym owadom, a nie szkodzące innym lub roślinom.

Wtedy też będziemy mieć gwarancję, że fachowcy dobiorą substancję nieszkodzącą ludziom. W walce z kleszczami w ogrodzie przydatne będą też ryjówki – najmniejsze ssaki w Polsce, podobne do myszy, żywiące się właśnie m.in. kleszczami, swojskie a coraz rzadziej spotykane w miastach wróble, niektórzy polecają też odwar z czeremchy zwyczajnej. Trzeba też jednocześnie tępić szczury i myszy, które mogą przenosić larwy i nimfy kleszczy.

- W przypadku znalezienia kleszcza na ciele, trzeba go jak najszybciej usunąć, bez wykręcania, smarowania spirytusem czy masłem, bez przypalania: kleszcz może wtedy zwymiotować do rany, uwalniając więcej patogenów – informuje Dominika Masternak.

Zobacz też: Kleszcze: szczepionka, preparaty, krople, obroża na kleszcze. Borelioza - czy kleszcz jest jej nosicielem?

- Wyciągamy kleszcza pensetą lub podręcznym zestawem do usuwania kleszczy, kupionym w aptece. Chwytamy go przy skórze, niezbyt mocno, by go nie ścisnąć, bo sprowokujemy go do wymiotów, po czym wyciągamy zdecydowanym ruchem w górę.
Można też jak najszybciej zgłosić się do lekarza pogotowia ratunkowego, jeśli obawiamy się samodzielnie usuwać intruza. Po wyciągnięciu kleszcza ranę dezynfekujemy wodą utlenioną i udajemy się na badania, np. do lekarza rodzinnego, który podejmie dalsze decyzje, do Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii WSSE w Poznaniu lub do Centrum badań DNA w Poznaniu. Trzeba też obserwować, czy nie pojawi się u osoby ugryzionej rumień wędrujący (co może nastąpić w czasie od tygodnia do nawet trzech miesięcy) lub gorączka.

- Profilaktyka jest bardzo ważna, trzeba o niej przypominać dzieciom, by pilnowały się, bawiąc w parkach czy w ogrodach – zapewnia Ewelina Suska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu. - My informujemy sposobach unikania kleszczy i o postępowaniu po ugryzieniu w czasie spotkań m.in. w szkołach i w czasie festynów. W Poznaniu o kleszczach będziemy mówić m.in. 11 czerwca na osiedlu Przyjaźni.

Sprawdź też:

Zobacz też: Uwaga na kleszcze w miastach

Źródło: TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski