Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Kontrowersyjny pomnik 2. Armii Wojska Polskiego na Cytadeli jest nielegalny?

Krzysztof M. Kaźmierczak, Maciej Roik
Projekt pomnika, który ma wkrótce stanąć na poznańskiej Cytadeli
Projekt pomnika, który ma wkrótce stanąć na poznańskiej Cytadeli Fot. Archiwum Edwarda Skrzypczaka
Na poznańskiej Cytadeli ma stanąć pomnik pamięci 2. Armii Wojska Polskiego, ale pojawiły się przeszkody w realizacji tego budzącego kontrowersje planu. Ustaliliśmy, że nie dopełniono istotnego warunku prawnego. Urzędnicy wojewody podjęli działania, które mogą doprowadzić do unieważnienie zezwolenia budowlanego jako wydanego wbrew prawu.

W 2010 roku Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę w sprawie pomnika, a w 2012 roku w wydano zezwolenie budowlane. Dopiero teraz okazało się, że ani komitet jego budowy, ani magistrat nie wystąpiły do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa o zaopiniowanie projektu tego miejsca pamięci.

Czytaj także:
Kontrowersje wokół pomnika 2. Armii Wojska Polskiego

- Uzyskanie naszej opinii jest ustawowym wymogiem. W sprawie pomnika Żołnierzy 2. Armii WP w Poznaniu tego obowiązku nie dopełniono. W tej sytuacji jego budowa jest nielegalna - powiedział nam Artur Zawadka z Wydziału Krajowego ROPWiM.

W Radzie poinformowano nas, że z powodu złamania przepisów wojewoda może zakwestionować uchwałę i zezwolenie budowlane.

- Wydział Infrastruktury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego podjął działania w celu zbadania legalności wydania pozwolenia na budowę pomnika - wyjaśnia Adam Kaczmarek, sekretarz Wojewódzkiego Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Poznaniu.

Nie zgadzają się z tym członkowie komitetu budowy. Twierdzą, że nie wiedzą o problemie.

- Prace nad budową pomnika trwały trzy lata i w tym czasie zdobyliśmy wszystkie niezbędne pozwolenia - podkreśla Edward Skrzypczak, były I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Poznaniu i członek komitetu budowy pomnika. - Radni podjęli uchwałę w tej sprawie, Wydział Urbanistyki i Architektury skonsultował się z konserwatorem zabytków i wydał nam pozwolenie na budowę. Jeśli ktoś czegoś nie dopełnił, to z pewnością nie my.

Temat pomnika od początku budził kontrowersje. Gdy głosowano projekt uchwały, wątpliwości wyraził radny Norbert Napieraj. Podkreślił wówczas, że o ile z całą pewnością większość żołnierzy formacji walczyła z pobudek patriotycznych o wolność Polski, to nazwa pomnika jest nie do przyjęcia. Powód? 2. Armia WP nie miała tylko wyzwolić Polski, ale była integralną częścią radzieckiej machiny wojennej i politycznej. A ta, choć przyczyniła się do wyzwolenia, to w konsekwencji przyniosła kolejny totalitaryzm.

Podobne wątpliwości miał marszałek. W liście do inicjatorów budowy Marek Woźniak stwierdził, że ta idea budzi w nim sporo wątpliwości. I odmówił dofinansowania monumentu.

Sprzeciw wobec pomnika wyraził także Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

- Trudno zgodzić się z argumentacją przeciwników pomnika, bo 2. Armia była wojskiem legalnego rządu - podkreśla Edward Skrzypczak. - Jaki wpływ na ustalenia w Jałcie czy Teheranie mieli żołnierze? Żaden. Oni walczyli za ojczyznę i to im należy się upamiętnienie.

Na poniedziałek zaplanowane jest wkopanie aktu erekcyjnego pod pomnik. Jego budowa ma kosztować ok. 250 tys. zł. Pieniądze pochodzą z darowizn, sprzedawanych cegiełek oraz z funduszy organizacji kombatanckich, m.in. ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, który jest oficjalnym inwestorem.

W 2009 roku zburzono w Poznaniu pomnik Karola Świer-czewskiego, dowódcy 2. Armii WP. Broniły go te same środowiska lewicowe i kombatanckie, które obecnie wspierają budowę monumentu na Cytadeli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski