Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Mieszkańcy Jeżyc narzekają na korki. Radny uspokaja

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Mieszkańcy Jeżyc narzekają na korki. Radny uspokaja
Mieszkańcy Jeżyc narzekają na korki. Radny uspokaja Łukasz Gdak
W połowie sierpnia ZDM wprowadził nową organizację ruchu na Mickiewicza. Celem zmian było uspokojenie ruchu samochodowego, poszerzenie miejsca dla pieszych i wprowadzenie kontraruchu rowerowego. Co okazało się we wrześniu?

Ruch dwukierunkowy na ul. Mickiewicza został zastąpiony jednokierunkowym. Samochody mogą poruszać się od ul. Dąbrowskiego i ul. Zwierzynieckiej w kierunku ul. Słowackiego. Z ul. Sienkiewicza w Mickiewicza można skręcić tylko w lewo.

Dzięki wprowadzeniu kontraruchu rowerowego rowerzyści mają możliwość jazdy w obu kierunkach. Parkowanie przeniesiono na jezdnię. Skrzyżowania są równorzędne, a ulica została objęta strefą „Tempo 30”. – Deszcz nie pada, a auta stoją na Mickiewicza, Dąbrowskiego, Słowackiego i Kraszewskiego – alarmują mieszkańcy Jeżyc.

Czytaj też: Gigantyczne korki w mieście

Pan Radosław twierdzi, że zwolennicy tych zmian powinni przeprosić mieszkańców dzielnicy za to, że muszą oddychać spalinami, które pozostawiają stojące w korkach auta. I tak na Facebooku relacjonuje swoją podróż w piątkowe popołudnie: – O godzinie 15 wyjechałem z Polnej przez Szamarzewskiego, Słowackiego, Mickiewicza i Sienkiewicza. Zajęło mi to 40 minut, a nie jak wcześniej 10 minut.

– Piękna uliczka osiedlowa Słowackiego z wyremontowanym chodnikiem, ławeczkami miała być oazą knajp i spokoju. Stała się ulicą tranzytową. Praktycznie nie ma z niej ucieczki. Czy spacer z dzieckiem w tych spalinach i hałasie jest możliwy? – pyta pani Magda.

Jeżycki Apel Zmotoryzowanych na FB przypomina, że mieszkańcy wielokrotnie apelowali, aby nie wdrażać zmian w układzie ruchu na Jeżycach, bo to doprowadzi do rozprowadzenia ruchu samochodowego po całej dzielnicy. Rozwiązaniem byłoby połączenie ul. św. Wawrzyńca z Solną.

POLECAMY

– Od wprowadzenia zmiany organizacji ruchu na Mickiewicza, codziennie na okolicznych ulicach, w tym szczególnie na Słowackiego, powstają ogromne korki. Proszę o wyjaśnienie, czym podyktowana była zmiana organizacji ruchu i na jakiej podstawie przeprowadzona została analiza wpływu zmiany natężenia ruchu w dzielnicy i poziomu zanieczyszczeń spalinami? – pyta Miejskiego Inżyniera Ruchu pan Marek, czytelnik „Głosu”. Redakcja również zwróciła się z pytaniami do MIR, ale jak na razie nie uzyskała na nie odpowiedzi.

Sprawdź: Dlaczego, gdy pada deszcz, miasto stoi?

Paweł Głogowski z Rady Osiedla Jeżyce uważa, że na zakorkowanie Słowackiego wpływ ma kilka czynników. – Od poniedziałku trwa remont na Kaponierze, w ramach którego zamknięty został lewoskręt z Roosevelta w Bukowską – przypomina Głogowski.

– To oznacza, że wszystkie pojazdy jadące z południa w stronę Bukowskiej muszą wjechać w Mickiewicza, a następnie siłą rzeczy w Słowackiego, by dojechać następnie do Bukowskiej. Słowackiego korkuje się również ze względu na stare przyzwyczajenia kierowców, którzy wjeżdżają w Mickiewicza, by dotrzeć do Dąbrowskiego z pominięciem Kaponiery.

Głogowski wskazuje też, że zachodnia część Jeżyc korkowała się, ponieważ na ul. Polnej jest zwężenie w związku z budową wyniesionego skrzyżowania na ul. Jackowskiego. Jego zdaniem, po zakończeniu remontu na Kaponierze i Polnej sytuacja na Jeżycach wróci do normy. Zasadnym wydaje się zatem pytanie, dlaczego zmian na Mickiewicza nie wprowadzono po przeprowadzeniu wspomnianych prac.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski