Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Młodzież z Krzesin walczy o bezpieczny dojazd do szkoły przy Tarnowskiej

Bogna Kisiel
Modernizacja drogi, przedłużenie ścieżki rowerowej oraz budowa ronda i chodnika - z taką inicjatywą w ramach budżetu obywatelskiego wystąpił samorząd uczniowski Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Tarnowskiej w Poznaniu.

Jego koszt oszacowano na około 1,8 mln złotych. Niestety, wniosek młodzieży przepadł. Jest jednak szansa, że pomysł młodych ludzi, choćby częściowo, miasto jednak zrealizuje.

- Obecnie ścieżka pieszo-rowerowa prowadzi od Ostrowskiej do szkoły. Przedłużenie jej do skrzyżowania z ulicami Krzesiny, Garaszewo, Pokrzywno, Nowotarska nie będzie dużo kosztować - twierdzi Mariusz Wiśniewski, radny Platformy, któremu pomysł uczniów bardzo się spodobał. - W budżecie tegorocznym nie ma na ten cel pieniędzy.
Ale radny rozmawiał na ten temat z Mirosławem Kruszyńskim, zastępcą prezydenta.

- Prezydent zadeklarował, że jeżeli miasto uzyska oszczędności na przetargach, to uzyskane w ten sposób pieniądze będzie można przeznaczyć na opracowanie jeszcze w tym roku dokumentacji inwestycji.

Mikołaj Gill, który jako przewodniczący samorządu uczniowskiego (z uwagi na maturę kierowanie samorządem przekazał jesienią młodszym kolegom) pilotował projekt, podkreśla, że ścieżka rowerowa znajduje się na niewielkim odcinku.
- Wielu uczniów dojeżdża do szkoły rowerami lub skuterami. Nie jest to bezpieczne - uważa M. Gill. - Dlatego chcieliśmy, by ścieżka została wydłużona aż do Nowotarskiej, która została wyremontowana, a prowadzi do dworca kolejowego.

Bożena Balwińska, nauczycielka i opiekunka samorządu uczniowskiego przypomina , że powstał plan "Przyszłość", zakładający odbudowę dworca Poznań-Krzesiny. Jej zdaniem, w perspektywie kilku lat uczniowie mogliby koleją dojeżdżać na Krzesiny, a droga ze stacji bezpieczną ścieżką pieszo-rowerową do szkoły zajęłaby im 10-15 minut.

Eugeniusz Gruszczyński, przewodniczący Rady Osiedla Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo uważa, że szybka kolej miejska mogłaby znacząco ułatwić młodzieży dojazd do ZSO nr 2, w skład którego wchodzą szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum.

- Od samego początku popieraliśmy pomysł uczniów - zapewnia E. Gruszczyński. - Nawet trochę byliśmy zaskoczeni, że mają takie racjonalne podejście. Z naszych informacji wynika, że potrzebnych jest na tę inwestycję ok. 400 tys. zł. Jeżeli miasto zdecyduje się na realizację przedsięwzięcia w 2014 r., nawet przy naszym skromnym budżecie jesteśmy w stanie wesprzeć finansowo ten projekt.

Za inwestycją przemawiają względy bezpieczeństwa (dzieci chodzą poboczem dróg, bo większość ulic nie ma chodników), a także połączenie z dworcem kolejowym.

- Trzeba pamiętać, że była to inicjatywa samej młodzieży - mówi Andrzej Karaś, dyrektor ZSO nr 2. - Gdyby udało się zrealizować ten pomysł, dla uczniów byłby to ważny sygnał. Poczuliby się docenieni.

Projekty budżetu obywatelskiego
W ramach budżetu obywatelskiego (10 mln zł) złożono 343 wnioski i 265 pomysłów na kwotę ponad 402 mln zł. Do ścisłego finału zakwalifikowano 20 projektów, które zostały poddane głosowaniu. Najwięcej głosów oddano na: rozbudowę Hospicjum Pallium, Wartostradę, ośrodek krótkiego pobytu dla osób niepełnosprawnych, drogę rowerową od ul. Juraszów przez Strzeszyńska, Biskupińską, Krajanecką do Strzeszynka, rodzinny plac zabaw na Malcie.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski