Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Mural, który pochłania zanieczyszczenia niczym 77 drzew, można zobaczyć na os. Zwycięstwa [ZDJĘCIA]

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Mural autorstwa Dominika Dziedziny, jaki pojawił się na ścianie Domu Kultury „Wiktoria” na Osiedlu Zwycięstwa, ma znaczenie podobne do siedemdziesięciu siedmiu drzew. Choć nie produkuje tlenu, to likwiduje tyle zanieczyszczeń powietrza co one.
Mural autorstwa Dominika Dziedziny, jaki pojawił się na ścianie Domu Kultury „Wiktoria” na Osiedlu Zwycięstwa, ma znaczenie podobne do siedemdziesięciu siedmiu drzew. Choć nie produkuje tlenu, to likwiduje tyle zanieczyszczeń powietrza co one. Waldemar Wylegalski
Mural autorstwa Dominika Dziedziny, jaki pojawił się na ścianie Domu Kultury „Wiktoria” na Osiedlu Zwycięstwa, ma znaczenie podobne do siedemdziesięciu siedmiu drzew. Choć nie produkuje tlenu, to likwiduje tyle zanieczyszczeń powietrza co one.

Mural przedstawia nowoczesne miasto z charakterystycznymi budynkami – Okrąglakiem, Bałtykiem i Collegium Altum, wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych i promujące samochody napędzane energią elektryczną. Wykonano go specjalnymi farbami oczyszczającymi powietrze – wchłaniającymi i rozkładającymi niektóre cząstki smogu. Badania farby w tunelu drogowym wykazały, że o ponad połowę spadła w nim zawartość tlenków azotu.

- Polskie spółki energetyczne będą inwestować w odnawialne źródła energii, by jej koszt był jak najniższy, by był do udźwignięcia przez mieszkańców – mówi Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, która wraz z Mirosławem Kowalikiem, prezesem Enei, uczestniczyła piątek, 29 listopada, w „odsłonięciu” muralu.

Czytaj też: Poznań: Politechnika dostanie dofinansowanie na badania lotnicze. Zapowiada też badania technologii kosmicznych

- Enea chce modernizować polski sektor elektroenergetyczny – zapowiada Mirosław Kowalik. Grupa Enea chce towarzyszyć użytkownikom dróg w rozwoju elektromobilności w Polsce. Pracujemy nad przygotowaniem sieci do intensywnego rozwoju infrastruktury ładowania, współpracujemy z partnerami w projektach budowy infrastruktury e-mobility. Istnienie miasta, takiego jak na muralu, nie jest odległą przyszłością.

Farby wykorzystane do przygotowania muralu mają kilkunastoletni okres trwałości. Jego przygotowanie trwało dziesięć dni.

Poznański street-art zachwyca, ale żeby go odkryć, trzeba trochę się naszukać. Tomasz Bombrych, autor bloga TYPO Poznań i mapy "Z bliska/Z daleka", odnajduje najpiękniejsze malowidła na poznańskich budynkach i murach. Właśnie tworzy trzecią edycję mapy poznańskiej sztuki ulicznej. Jakie perełki znalazł w Poznaniu? Zobacz najpiękniejsze poznańskie murale --->

Poznań: Nieznane murale, które zachwycają. Zobacz najlepszy ...

Sprawdź też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski