Poznań: Na dawny stadion na Dębcu nie ma chętnych. Kiedy...

  Poznań: Na dawny stadion na Dębcu nie ma chętnych. Kiedy znikną ruiny?

  Maciej Łosiak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznań: Na dawny stadion na Dębcu nie ma chętnych. Kiedy znikną ruiny?

  ©Fot. Infografika DKŁ

  Pięć przetargów na sprzedaż terenów dawnego stadionu piłkarskiego na Dębcu, które w latach 2009-2012 ogłosił poznański oddział PKP, nie dały rezultatów. Co dalej?
  Poznań: Na dawny stadion na Dębcu nie ma chętnych. Kiedy znikną ruiny?

  ©Fot. Infografika DKŁ

  Na razie żaden inwestor nie był zainteresowany kupnem działki przy ul. 28 Czerwca 1956. W tym roku próby sprzedania lub znalezienia nowego inwestora będą ponawiane.

  PRZECZYTAJ TAKŻE:
  Stadion na Dębcu to ruina! [ZOBACZ ZDJĘCIA]


  W 2011 roku nieruchomość została podzielona na dwie działki. Jedna o powierzchni 1,2 ha to teren, na którym w przyszłości miasto Poznań planuje budowę III ramy komunikacyjnej. W ubiegłym roku PKP wydzierżawiło ten grunt firmie Volkswagen Poznań (obok znajduje się jeden z zakładów VW).

  - Druga działka o powierzchni 3,2 ha to teren przeznaczony do sprzedaży - wyjaśnia Piotr Kryszak, rzecznik prasowy PKP w Poznaniu. - Oferta cały czas jest aktualna. Szukamy inwestorów, którzy chcieliby przystąpić do przetargu na sprzedaż tej nieruchomości. Rozważamy także inną możliwość zagospodarowania tego obszaru. Prowadzimy rozmowy z magistratem na temat zakupu terenu przez miasto.

  Obecnie stadion przypomina wielkie wysypisko śmieci. O tym, że był to kiedyś obiekt sportowy przypominają wały, na których znajdowały się trybuny i kasy biletowe. Zdewastowane wejście znajduje się przy ruchliwej ulicy 28 Czerwca 1956. Tuż za kasami dzikie wysypisko: stare krzesła, kanapy, porozrzucane wokół butelki.

  - To wyjątkowo zaniedbany teren, ale mój pies ma dużo miejsca, żeby się wybiegać, dlatego tutaj przychodzę - mówi Marek Skonieczny, mieszkaniec Dębca. - Niestety, to miejsce odwiedzają często miłośnicy tanich trunków. Pełno tu rozbitych butelek, więc trzeba uważać.

  Zmartwieni stanem tej części miasta są również radni osiedlowi. Adam Babicz, przewodniczący rady osiedla Wilda uważa, że fragment tego terenu powinien być przeznaczony na sport lub rekreację. - Przyszły inwestor powinien wziąć pod uwagę, że przez 60 lat stał tu stadion. Budowa orlika z zapleczem socjalnym, z którego mogliby korzystać mieszkańcy byłoby świetnym rozwiązaniem - uważa Babicz.

  Na Dębcu grał "Kolejorz"

  Budowa stadionu na Dębcu została ukończona we wrześniu 1934 roku. Obiekt posiadał pełnowymiarowe boisko piłkarskie, bieżnię z czterema torami oraz trybuny ziemne mogące pomieścić kilkanaście tysięcy widzów.
  Mecze na tym stadionie rozgrywał zespół Lecha Poznań. "Kolejorz" rozegrał przy ul. 28 Czerwca w sumie 772 oficjalne gry. Zaczynając od zwycięstwa (jako KPW) 4:0 nad Wartą, kończąc na porażce 0:1 ze Stomilem Olsztyn w roku 1996 (miało to miejsce po awanturach na stadionie przy Bułgarskiej po meczu z Legią).
  W latach 90. był także pomysł by na odbudowanym obiekcie rozgrywali zawody żużlowe zawodnicy PSŻ Poznań. Projektu nie zrealizowano.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stary stadion - brudna wizytówka Dębca

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 9

  Parking, lądowisko, bloki komunalne, wszystko tylko nie to, co teraz!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  napiszcie dlaczego vw tam nic nie może zrobić

  pracownik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 31

  to może być ciekawe

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kiedy znikną ruiny po stadionie?

  Maciej Łosiak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 31

  Proponuję na tym terenie lokalizację lądowiska dla helikopterów szpitala HCP. Lepsza lokalizacja niż park przy Drodze Dębińskiej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a moze tam...

  Propozycja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 27

  ...zrobic ladowisko dla helikopterow.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo