Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Na Strzeszynie chcą „drogi życia”. Manifestowali na sesji rady miasta [ZDJĘCIA]

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Protest mieszkańców Strzeszyna podczas czwartkowej sesji rady miasta
Protest mieszkańców Strzeszyna podczas czwartkowej sesji rady miasta Łukasz Gdak
„Balonem na Strzeszyn”, „Płacimy podatki - chcemy wiaduktu” czy „Potrzebujemy nowej szkoły” - takie transparenty przynieśli w czwartek protestujący mieszkańcy. O co jeszcze walczą?

- Najważniejsza jest dla nas infrastruktura. Zarówno ta drogowa, jak i społeczna. Potrzebna nam jest „droga życia”, nowe przedszkola i szkoła - tłumaczyła nam Arleta Matuszewska, przewodnicząca Rady Osiedla Strzeszyn. W czwartek mieszkańcy tej dzielnicy manifestowali podczas sesji rady miasta.

- Jesteśmy „wyspą” otoczoną z każdej strony linią kolejową. Musimy stać na każdym przejeździe. Problem pojawia się, gdy trzeba wezwać służby ratunkowe - komentowała Matuszewska. Według niej i innych mieszkańców rozwiązaniem problemów byłby wiadukt i bezkolizyjny przejazd nad torami. Liczą, że udałoby się wybudować go z pomocą pieniędzy unijnych, ale chęć musi wyrazić również miasto Poznań.

Mieszkańcy zwracają uwagę, że miejskie spółki oraz deweloperzy coraz więcej budują na Strzeszynie. A to oznacza, że może przybyć tam kolejne kilka tysięcy osób. A miejsc w szkole podstawowej i przedszkolu już niemal nie ma.

- Przez lata fundusze dla nas są przekładane. Tymczasem dzieci chodzą już do szkoły na dwie zmiany. Niebawem ma powstać kolej metropolitalna, więc przejazdy będą zamknięte jeszcze częściej. To prawdziwa gehenna - mówi nam Stanisław Głuszak, mieszkaniec ul. Gombrowicza.

Protestujących w sali sesyjnej mieszkańców nie dało się nie zauważyć. Do ich zachowania odniósł się prezydent Poznania:

- Kiedy widzę słuszne postulaty i transparenty mieszkańców Strzeszyna, to wiem, że budżet należałoby rozszerzyć. Ale on nie jest z gumy. Musimy dzielić środki w ramach możliwości i patrzeć perspektywicznie, a nie przez pryzmat przyszłorocznych wyborów - mówił Jacek Jaśkowiak.

Rację mieszkańcom przyznały także radne: Ewa Jemielity z PiS oraz Maria Lisiecka-Pawełczak z PO.

Pierwsza podkreśliła, że obecny krajobraz Strzeszyna to „las dźwigów budowlanych”, a brakuje co najmniej dwóch przedszkoli i jednej szkoły podstawowej. Jemielity zauważyła też, że w nakładach na miejskie inwestycje panuje duża dysproporcja. Dużo inwestuje się np. w Rataje, ale niewiele w północ miasta.

- W budżecie na kolejny rok są odłożone pieniądze na prace projektowe na węźle DK 92 z Wolą i Koszalińską. Jest także poruszona kwestia 10-oddziałowego przedszkola - tłumaczyła z kolei Lisiecka-Pawełczak, która zdaje sobie także sprawę, że prace projektowe nie usatysfakcjonują w pełni mieszkańców. - Są jednak wstępem do realnych działań. Jeśli będą dobrze rozplanowane, to być może mogłyby ruszyć w następnym roku budżetowym - dodaje.

Zobacz także:

Poznań: Pracownicy protestują przed urzędem miasta. Wyszedł ...

Międzynarodowe Targi Poznańskie istnieją od 1921 roku. Ich intensywny rozwój ukoronowała olbrzymia Powszechna Wystawa Krajowa w 1929 roku, którą zwiedziło aż 4,5 mln osób. Zobaczcie, jak powstawała wizytówka Poznania.Przejdź do kolejnego zdjęcia ------>

MTP: Tak powstawała wizytówka Poznania. Ależ rozmach! [ZDJĘC...

Info z Polski - Najważniejsze informacje ostatnich dni:

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski