Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Najlepsze polskie okładki płytowe na wystawie w Starym Browarze

Marek Zaradniak
Na wystawie 30/30 w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru oglądać możemy najlepsze polskie okładki płytowe powstałe w roku 2019.
Na wystawie 30/30 w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru oglądać możemy najlepsze polskie okładki płytowe powstałe w roku 2019. Grzegorz Dembiński
W miniony poniedziałek w Galerii Na Dziedzińcu Starego Browaru otwarto pokonkursową wystawę "30/30" prezentującą najciekawsze polskie okładki płytowe roku 2019. Jednocześnie poznaliśmy laureatów szóstej edycji tego konkursu.

Główną nagrodę i tytuł "najlepszej okładki roku 2019" otrzymała praca Tomasza Dubiela - okładka do albumu "Dwunasty dom" duetu Enchanted Hunters. W uzasadnieniu wyboru czytamy, że okładkę tę nagrodzono za: Nieoczywistą grę kobiecymi wizerunkami lalek, czarodziejek, dziewczyn z dyskoteki, za efekt dziwności osiągany przez świadomą fotoedycję, przerysowanie oczu i włosów oraz neonowe, nasycone światło oraz za intrygującą ilustrację nastroju nieokreślonej tęsknoty i melancholii.

II nagrodę otrzymała Sonia Dubois za okładkę do wydawnictwa "Młodość" grupy Terrafic Sunday. Nagrodzono ją za: Możliwość spojrzenia prosto w oczy młodości, klimatyczną fotografię budującą naturalny w wyrazie, ale intrygujący przekaz, za opowieść wizualną, która porusza emocje i przywołuje wspomnienia, za światłocień ożywiający zmysłową fakturę skóry, włosów, wody, ziemi i kamieni.

III nagrodę otrzymali grafik Marcin Mokierów-Czołowski i fotograf Łukasz Ziętek za okładkę do krążka rapera Żabsona "Internazional". Nagrodę przyznano za przełamanie wizualnych konwencji polskiego hip-hopu i odważne wejście w świat stylistyki fashion, za udaną kompozycję, śmiałą grę kolorami, mocny popowy styl bez zahamowań, na granicy dobrego smaku, ale za to bez kompleksów.

W tym roku po raz pierwszy przyznano także Nagrodę Specjalną im. Rosława Szaybo. Trafiła ona do Patryka Hardzieja, autora okładki do płyty "Total panorama" Nene Heroine. Jury doceniło ją za oryginalną kompozycję typograficzną, za autorskie liternictwo i za świadome operowanie minimalistycznym językiem czerni i bieli nawiązujące do najlepszych tradycji grafiki użytkowej.

To właśnie wybitny i znany na całym świecie grafik Rosław Szaybo był pomysłodawcą konkursu "30/30". To pierwsza edycja bez jego udziału. Ku pamięci artysty oprócz ufundowania wspomnianej nagrody na wystawie wyświetlany jest też filmowy wywiad z Rosławem nagrany na krótko przed jego odejściem.

Wystawę, która potrwa do 31 sierpnia, zwiedzać można codziennie od godziny 12 do 20.

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski