Poznań: Pogrzeb w obronie klimatu przed ratuszem - ulicami Poznania wcześniej przejdzie kondukt. To happening Extinction Rebellion Poznań

MRT
Organizatorzy pogrzebu - happeningu wcześniej rozwieszali na przystankach nekrologi ostrzegające o zmianach klimatycznych.
Organizatorzy pogrzebu - happeningu wcześniej rozwieszali na przystankach nekrologi ostrzegające o zmianach klimatycznych. Łukasz Gdak
„Pogrzeb Prz_szłości” to happening, który odbędzie się w sobotę, 31 sierpnia w Poznaniu. Grupa Extinction Rebellion Poznań przestrzega przed katastrofą klimatyczną zarówno mieszkańców, jak i władze miasta. Do prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka wpłynął list w sprawie kryzysu klimatycznego.

- Jesteśmy świadkami tego jak Ziemia umiera na naszych oczach.Trwa masowe wymieranie gatunków zwierząt i roślin. Globalna temperatura rośnie z każdym rokiem. Może nie jest za późno, by zmienić bieg wydarzeń i zminimalizować tragiczne skutki, z którymi i tak przyjdzie się nam zmierzyć? Nie możemy być obojętni na to co czeka nas, naszych bliskich i nasze dzieci - tłumaczą przedstawiciele grupy Extinction Rebellion Poznań.

To oni stoją za nekrologami, wieszczącymi koniec Polski, które można było zobaczyć na wiatach przystankowych.

Czytaj: Poznań: Nekrologi na przystankach obwieszczają koniec Polski. Czy to z powodu katastrofy klimatycznej?

W sobotę organizują happening pod nazwą "Pogrzeb prz_szłości", by pokazać, że nie jest im wszystko jedno. Zachęcają mieszkańców Poznania, by się do akcji przyłączyć. Kondukt pogrzebowy wyruszy spod Teatru Wielkiego punktualnie o godzinie 11. Marsz przejdzie ulicą Święty Marcin, przez ul. Ratajczaka oraz Plac Wolności by zakończyć się uroczystym pogrzebem pod ratuszem na Starym Rynku. W jego trakcie zostanie odczytany list do Prezydenta Poznania - Jacka Jaśkowiaka.

Sprawdź też:

"Młode pokolenie, z tak świadomymi i odważnymi przedstawicielkami jak Greta Thunberg czy Inga Zasowska, wzywa nas do podjęcia konkretnych działań. Tymczasem politycy i osoby, które mają wpływ na kształtowanie aktualnej polityki społeczno- -ekonomicznej odwracają wzrok i nie podejmują realnych decyzji. Narastający strach o przyszłość naszej planety powoduje, że coraz mniej ludzi decyduje się na zakładanie rodziny, a psycholodzy zaczynają diagnozować depresję klimatyczną. Już teraz zaczęła się masowa migracja klimatyczna na skalę, której nie jesteśmy w stanie podołać. Dlatego domagamy się podjęcia natychmiastowych działań na terenie Poznania i okolic" - głosi treść listu.

Zobacz: Płonie Amazonia - zielone płuca świata. Zoo Poznań będzie protestować przeciwko niszczeniu światowego i polskiego dziedzictwa przyrodniczego

Pod nim podpisało się 76 organizacji oraz osób, którym na sercu leży ochrona środowiska. Sygnatariuszy domagają się zorganizowania panelu obywatelskiego, wprowadzenia później rozwiązań chroniących życie i zdrowie mieszkańców. Wnoszą również ogłoszenia w Poznaniu Klimatycznego Stanu Wyjątkowego oraz prowadzenia polityki klimatycznej opartej o aktualny stan wiedzy naukowej.

Sprawdź też:

"Klimatyczny Stan Wyjątkowy ogłosiło już blisko 700 miast, stanów i samorządów na całym świecie, np. Genewa, Mediolan, Kilonia czy Ottawa. Mieszkańcy Poznania mogą być kolejną odważną społecznością. Kochamy nasze miasto i już teraz zauważamy proekologiczne inicjatywy jego władz. Doceniamy coraz liczniejsze ścieżki rowerowe, hotele dla pszczół czy takie projekty jak budowa nowoczesnego schroniska dla zwierząt przy ulicy Kobylepole. Jednak problem jest o wiele poważniejszy. Wymaga wyjątkowego rozwiązania i wielkich zmian, uwzględniających całe spektrum społeczeństwa i mieszkańców Poznania." - piszą twórcy listu.

Zobacz też:

Poznań: Przez Stary Rynek przeszedł kondukt żałobny z workam...

Odkrywka Tomisławice: Aktywiści z Obozu dla Klimatu weszli n...

Zobacz jak aktywiści z Obozu dla Klimatu weszli na teren kopalni:

Sprawdź też:

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mac
30 sierpnia, 18:52, Mateusz:

Skąd Pan/Pani może wiedzieć kto tam jest? Ja tam jestem, a nie należę do żadnej subkultury. Mam 25 lat, studiowałem w Poznaniu, teraz pracuję i po prostu boję się o swoją przyszłość i kolejnych pokoleń. W dodatku, obecne susze w wielkopolsce są jednym z naocznych przykładów co może się powtarzać w przyszłości. Protesty i akcje mają unaocznić zagrożenia i zadać pytanie: jak możemy wspólnie działać na rzecz zmniejszania szkód i zadbania o naszą wspólną przyszłość. Serdecznie pozdrawiam.

Lasy w Amazonii są ważne a środowisko, woda w Polsce...?

Czy wiesz, że nieudane, wielokrotne szczelinowania hydrauliczne, które wykonano np. w Tulcach (np. odwierty Trzek-2, Trzek-3) obok Poznania, nie zniechęciły gazowników i szukają gaz już w samym Poznaniu (np. na Morasku

"Poznań: W mieście są złoża ropy naftowej i gazu ziemnego?

Będą badania"

https://gloswielkopolski.pl/poznan-w-miescie-sa-zloza-ropy-naftowej-i-gazu-ziemnego-beda-badania/ar/c1-14383523

https://bip.mos.gov.pl/fileadmin/user_upload/bip/koncesje_geologiczne/ogloszenia/przetargi_weglowodorowe/runda_3_2018/pakiety/PDG_SZAMOTULY-POZNAN__POLNOC.pdf

Gaz w zbitych piaskowcach czerwonego spągowca np. szukała (nieistniejąca już) spółka "Aurelian"

Fragment, opublikowanych (w 2011 r.) przez nią informacji:

"Aktualizacja dotycząca pomiaru stabilnej wydajności w wielokrotnie szczelinowanym otworze poziomym („MFHW”) Trzek-3.

Spółka Aurelian zajmująca się eksploracją i wydobyciem, skupiająca swoją działalność w Europie, przedstawia następującą aktualizację dotyczącą pomiaru stabilnej wydajności w wielokrotnie szczelinowanym otworze poziomym Trzek-3. Wstępne dane wskazują, że wydobycie gazu z odwiertu oceniającego Trzek-3 jest niższe od przewidywanego i może wynosić od 4bcf do 8bcf, a nie od 16bcf do 20bcf, jak spodziewała się Spółka. Z otworu wydobywana jest również większa niż oczekiwano ilość wody.

(...)

Chief Executive Rowen Bainbridge tak skomentował powyższe informacje:

„Ta wiadomość jest rozczarowująca i dążymy do zrozumienia powodów, dla których wydajność gazu jest niższa, a wody wyższa, niż przewidywaliśmy. Pomimo tego złoże gazu zamkniętego Siekierki ma w wariancie pośrednim 1,6 tcf zasobów geologicznych gazu i zajmuje obszar około 150km2. Dotychczasowe otwory oceniające obejmują tylko 2,5 km2 złoża. Dopóki nie wyciągniemy wniosków z tych wstępnych wyników badań, będziemy chronić kapitał Spółki. W związku z tym zawieszamy plany dotyczące otworu poziomego Trzek-2 i ponownie rozważamy możliwość sprzedaży gazu z trzech istniejących otworów”.".

M
Mateusz

Skąd Pan/Pani może wiedzieć kto tam jest? Ja tam jestem, a nie należę do żadnej subkultury. Mam 25 lat, studiowałem w Poznaniu, teraz pracuję i po prostu boję się o swoją przyszłość i kolejnych pokoleń. W dodatku, obecne susze w wielkopolsce są jednym z naocznych przykładów co może się powtarzać w przyszłości. Protesty i akcje mają unaocznić zagrożenia i zadać pytanie: jak możemy wspólnie działać na rzecz zmniejszania szkód i zadbania o naszą wspólną przyszłość. Serdecznie pozdrawiam.

G
Gość
30 sierpnia, 10:07, axa:

To są, mówiąc delikatnie, świry i do tego anarchiści, po co ich promujecie?

XR (organizatorzy) nie są anarchistami. Ja wiem że dla was cala ta ekologia to lewacka ideologia przeciwko białemu człowiekowi ale polecam dowiedzieć się trochę więcej.

Owszem, wśród ludzi walczących ze zmianami klimatu są anarchiści ale to nie wszyscy.

a
axa

To są, mówiąc delikatnie, świry i do tego anarchiści, po co ich promujecie?

Dodaj ogłoszenie