Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Polska i Niemcy podpisały dwustronną umowę o e-usługach

Paulina Jęczmionka
Polska i Niemcy podpisały w Poznaniu umowę o dostępie do e-administracji.
Polska i Niemcy podpisały w Poznaniu umowę o dostępie do e-administracji. http://pl2011.eu/
W czwartek w Poznaniu rozpoczęła się jedna z największych konferencji w ramach polskiej prezydencji w UE. Podczas dwudniowego spotkania dotyczącego administracji elektronicznej Polska i Niemcy podpisały dwustronną umowę o dostępie do usług e-administracji.

Czytaj także:
Po e-urzędzie i tak pójdziesz do okienka
Prezydencja w UE: Poznań od dziś sercem Europy

Polska i Niemcy podpisały w czwartek umowę o obustronnym dostępie do usług e-administracji osób pracujących i mieszkających poza granicami swojego państwa. Oznacza to, że Polacy wyjeżdżający do pracy w Niemczech, a także Niemcy mieszkający w Polsce będą mogli załatwiać większość spraw przez internet. Umożliwić ma im to elektroniczny dowód osobisty.

- Chcemy, by jak najszybciej polscy pracownicy wyjeżdżający do Niemiec mogli bez problemu załatwiać sprawy związane np. z ubezpieczeniem społecznym - mówił podczas konferencji w Poznaniu Piotr Kołodziejczyk, podsekretarz stanu MSWiA, który w imieniu Polski podpisał umowę. - I odwrotnie: niemieccy przedsiębiorcy lada chwila będą mogli regulować swoje sprawy w ZUS. Ta umowa oznacza, że jedna czwarta obywateli państw Unii Europejskiej będzie miała wzajemny dostęp do serwisów administracyjnych.

Umowa została podpisana podczas największej poznańskiej konferencji w ramach prezydencji Polski w UE. Na dwudniową Europejską Konferencję Ministerialną na temat e-administracji do Poznania zjechało blisko 900 delegatów z państw UE. Do piątku będą oni dyskutować m.in. o przyszłości e-administracji, współpracy narodowych systemów elektronicznych, decyzjach politycznych, jakie trzeba podjąć, aby e-administracja mogła obniżyć koszty i wspomóc rozwój gospodarczy Unii oraz problemach i wątpliwościach obywateli co do korzystania z e-usług.

- Unia Europejska jest w takim momencie, w którym musimy wspólnie pracować na wzrost ekonomiczny - mówiła podczas pierwszego dnia konferencji Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za Agendę Cyfrową. - Musimy też poprawić jakość życia i pracy obywateli. A to wszystko wiąże się ze sprawnym funkcjonowaniem e-rządu. Budowanie, połączenie, wzrost - to trzy zadania, ale i wyzwania stojące przed UE w zakresie e-administracji. W najbliższych latach nie może i nie zabraknie na to pieniędzy. Unia na cyfryzację może wydać ponad 9 mld euro.

Konferencji ministerialnej towarzyszy również wystawa "Transgraniczne Usługi e-Administracji dla Europy". Państwa członkowskie UE prezentują podczas niej swoje osiągnięcia w dziedzinie administracji elektronicznej. Polska chwali się projektem elektronicznych sądów, elektronicznego spisu powszechnego oraz zintegrowanym z UE polskim systemem płatniczym. Osobne stoisko ma także Poznań. Miasto prezentuje na nim swoje rozwiązania w zakresie e-urzędu.

- Ideą docelową, którą należy jak najszybciej wprowadzić w życie jest stworzenie już nie e-rządu, ale otwartego rządu - mówił obecny w Poznaniu Michał Boni, nowy minister nowo utworzonego resortu administracji i cyfryzacji. - Przemieszczający się obywatele UE mają być odbiorcami i klientami usług administracyjnymi ponad granicami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski