18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Ranking najgłośniejszych wystaw w XXI wieku [ZDJĘCIA]

Stefan Drajewski
Dzieła, które można zobaczyć na wystawie Tycjan - Veronese - Tiepolo.
Dzieła, które można zobaczyć na wystawie Tycjan - Veronese - Tiepolo.
Dziś w Muzeum Narodowym otwarcie wystawy "Tycjan - Veronese - Tiepolo" ze zbiorów Accademia Carrara w Bergamo. Na wystawie będzie można obejrzeć 36 obrazów arcydzieł włoskiego malarstwa. Czy wystawa pobije rekord ustalony przez impresjonistów?

Jak na razie impresjoniści są nie do pobicia. Wystawę "Od Maneta do Gauguina. Impresjoniści i postimpresjoniści z Musée d'Orsay w Paryżu" w Muzeum Narodowym w 2000 roku obejrzało 100 tysięcy widzów. Wystawę pokazująca bardzo różnorodną twórczość Alfonsa Muchy w CK Zamek w 2007 roku zobaczyło 40 tys. zwiedzających. Na trzecim miejscu uplasowała się wystawa twórczości Jacka Malczewskiego ze Zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki 24 tys. Osób (CK Zamek - 2003).

W Poznaniu co jakiś czas jesteśmy zaskakiwani wystawami malarstwa, grafiki czy rysunku, które przyciągają tłumy publiczności. Impresjoniści są bezdyskusyjni,. Wszędzie na świecie ich obrazy gromadzą w galeriach tłumu. Podobnie jak twórczość Alfonsa Muchy, chyba najbardziej rozpoznawalnego twórcy secesji, artysty, który dzięki flirtom z reklamą, szybko trafił "pod strzechy. Zaskakuje duże zainteresowanie twórczością Jacka Malczewskiego, którego pokaźny dorobek znajduje się w poznańskim Muzeum Narodowym. Z drugiej strony, była to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć dzieła, raczej niedostępne przeciętnemu człowiekowi chyba, że ktoś wybierze się na wycieczkę do Lwowa.

W XXI wieku w Muzeum Narodowym dużym zainteresowaniem cieszyły się jeszcze dwie wystawy: "Malarstwo holenderskie XVII wieku" z kolekcji Sinebrychoff Art Museum (oddział Fińskiej Galerii Narodowej) i "Arcydzieła rysunku włoskiego" z Musée des Beaux-Arts w Rennes. Na pierwszej podziwialiśmy m. in dzieła Rembrandta, Cornelisa Vosa, Johanesa Verspronka, Fransa Pourbusa, na drugiej - rysunki Leonardo da Vinci, Sandro Botticellego, Donatello, Correggio…

Spośród wystaw Zamkowych dużym zainteresowaniem cieszyła się także wystawa grafik trzech gigantów XX-wiecznej sztuki - Salvadora Dali, Maxa Ernsta i Juana Miro (2001), - "Kaprysy" i "Przysłowia" - dwa cykle graficzne Francesca Goi (2005) i "Okropności wojny" - zbiór rycin Francesco Goi (2006). Frekwencyjnie tylko jeden artysta współczesny dorównał starym mistrzom - Roman Opałka pokazywany na wystawie w Starym Browarze (2010). Każdą z tych wystaw zwiedziło po kilka tysięcy osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski