Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Ruch Pro Sinfonika to fenomen, który działa już pół wieku

Marek Zaradniak
Przebojem współczesnej Pro Sinfoniki okazuje się adresowana do dzieci w wieku od 0 do 6 lat „Muzykoteczka”.
Przebojem współczesnej Pro Sinfoniki okazuje się adresowana do dzieci w wieku od 0 do 6 lat „Muzykoteczka”. Antoni Hoffmann
Założony przez Alojzego Andrzeja Łuczaka przy Filharmonii Poznańskiej Młodzieżowy Ruch Miłośników Muzyki Pro Sinfonika obchodzi półwiecze istnienia. Z tej okazji w sobotę w Auli UAM odbędzie się koncert „W poszukiwaniu idealnego dźwięku”.

Założony przez Alojzego Andrzeja Łuczaka przy Filharmonii Poznańskiej Młodzieżowy Ruch Miłośników Muzyki Pro Sinfonika obchodzi półwiecze istnienia. Z tej okazji w sobotę w Auli UAM odbędzie się koncert „W poszukiwaniu idealnego dźwięku”.
Jego solistami będą laureatka II nagrody XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Bomsori Kim oraz młody polski pianista Łukasz Byrdy. W programie Uwertura do opery „Zamek na Czorsztynie” Karola Kurpińskiego, Andante Spinato i Wielki Polonez Es - dur Fryderyka Chopina, II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego oraz niespodzianki.

Dyrektor Filharmonii Poznańskiej Wojciech Nentwig przypomina, że Pro Sinfonika to unikatowy ruch nie tylko w Polsce, ale można zaryzykować twierdzenie, że w Europie i świecie. Kształci oraz uwrażliwia na piękno. Od 7 lat kieruje nim dr Marlena Gnatowicz-Drobnik. Zdaniem Nentwiga, Alozjy Andrzej Łuczak był wizjonerem, który uznał, że przez najpiękniejszą ze sztuk można wychowywać młodych ludzi. Dzisiaj liczba kilkuset tysięcy absolwentów może imponować, ale trzeba mieć świadomość, że nie każdy z nich połknął bakcyla muzyki głęboko i że on w nim tkwi.

- Spotykam jednak ludzi w różnych środowiskach, nie tylko w Poznaniu, którzy mówią o sobie wprost: jestem absolwentem Pro Sinfoniki. To symbol tego fenomenu, który Alojzy Andrzej Łuczak stworzył. Żył w trochę innych czasach i chciał wtłaczać młodym ludziom arcydzieła muzyki klasycznej. Kiedy tworzył, nie było telefonów komórkowych, YouTube’a i innych urządzeń, które są oczywistością dla dzisiejszych dzieciaków. W związku z tym, wydawało nam się koniecznym, aby Pro Sinfonikę przeprofilować. To musiało trwać i stało się ku zadowoleniu jednych i niezadowoleniu drugich - mówi Wojciech Nentwig. Symbolem nowych czasów może być koncert „Przeboje telefonów komórkowych”.

Dzisiejsza Pro Sinfonika to koncerty z cyklu „Muzykoteka młodego człowieka” w Auli UAM oraz „Muzomobil” - koncerty w szkołach i przedszkolach. Oczekiwania przerósł zainaugurowany w minionym sezonie cykl „Muzykoteczka”. Adresowany jest do dzieci od 0 do 6 lat. Zainteresowanie nim było tak ogromne, że od tego sezonu w Auli imienia Lubrańskiego odbywać się będzie w dwóch turach: jednej dla dzieci od 0 do 3 lat i drugiej od 4 do 6 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski